ثبت یک رکورد جدید در ترافیک اینترنت کشور
قطع اینترنت بین الملل اپراتورهای تلفن همراه، اتهام و تحریم یک شرکت ایرانی و رکوردزنی ترافیک داخل کشور از جمله مهم ترین اخبار حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در هفته‌ای که گذشت بود.
ترافیک داخل کشور در بازی‌های جام جهانی رکورد زد
طبق گفته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حین بازی ایران و انگلیس، ترافیک داخل کشور بیش از ۱۵۰۰ گیگا بیت بر ثانیه افزایش یافت و رکورد جدیدی در این حوزه ثبت شد.
یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: تحقق شبکه ملی اطلاعات کمک می کند تا از حجم فروشی به سمت سرعت فروشی اینترنت گام برداریم و مطالبه جوان امروزی را برای دسترسی به اینترنت پرسرعت محقق می کند.
تراکنش‌های گذرگاه خدمات دولت در مرکز ملی تبادل اطلاعات در مسیر رشد
طبق اعلام سازمان فناوری اطلاعات ایران، تعداد تراکنش‌های گذرگاه خدمات دولت(GSB) در مهرماه امسال به بیش از 237 میلیون تراکنش رسید.
استقرار پلت‌فرم‌های داخلی در پارک‌های علم و فناوری
طبق آیین نامه حمایت از کسب و کارهای دیجیتال، سکوها یا پلت‌فرم‌های داخلی مشمول می‌توانند از مزایای قانونی حضور در پارک های علم وفناوری برخوردار شوند.
یک فعال حوزه کار، اعتمادسازی را شرط اول برای حضور و استقبال کاربران از پلت‌فرم‌های داخلی عنوان کرد و گفت: در شرایطی که امکان دسترسی به پلت‌فرم‌های خارجی وجود نداشته باشد، باید جایگزینی قوی برای آن داشته باشیم تا کسب و کارهای داخلی دچار مشکل نشوند.
چرا گوگل از سوی کشورها جریمه می‌شود؟
گوگل که حدود ۹۰ درصد از بازار جست‌وجوی آنلاین را در آمریکا تحت کنترل خود دارد، مدتی است با اعتراض رقیبانش درراستای استفاده از قدرتش برای سرکوب رقابت در سراسر اینترنت روبرو شده است.
تاکید رئیسی بر تسریع اتصال دستگاه‌های اجرایی به پنجره واحد دولت هوشمند
جلسه شورای اجرایی فناوری اطلاعات
رئیس جمهور با اشاره به اهمیت تسریع اتصال دستگاه‌های اجرایی به «پنجره واحد دولت هوشمند» تأکید کرد: دستگاه‌هایی که به موقع پنجره ملی خدمات دولت هوشمند خود را راه‌اندازی کرده‌اند تشویق شوند، اما دستگاه‌هایی که بدون عذر موجه به این کار مبادرت نکردند مورد سوال و تذکر قرار گیرند و حتی توبیخ شوند.
جزئیات طرح حمایتی از مشاغل اینترنتی اعلام شد
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزیر امور اقتصادی و دارایی، طرح حمایت از کسب و کارهای اقتصاد دیجیتال کشور که در ششمین جلسه کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتال، برای حمایت از کسب و کارهای فضای مجازی تدوین و به تصویب شده بود، را رونمایی کردند.
فناوری ۶G چه زمانی می‌آید؟
دوران فعلی، عصر گوشی‌های هوشمند است و پیش­‌بینی می­‌شود با راه اندازی ۶G، دوران بعدی، عصر توسعه گجت‌های پوشیدنی مثل ساعت و دستبندهای هوشمند است و هدست‌ها، عینک‌های VR و AR همگی در دوران ۶G با سرعت و ظرفیت بیشتری به سایر دستگاه‌ها وصل می‌شوند و زمان انتقال اطلاعات به کمترین اندازه ممکن خواهد رسید.
ماجرای افزایش تعرفه تلفن ثابت و دستور توقف آن چیست؟
پیش از این اعلام شده بود که افزایش تعرفه هزینه ماهانه تلفن ثابت، تابستان امسال مورد تایید قرار گرفته و ستاد تنظیم بازار افزایش قیمت کارکرد تلفن ثابت را تصویب کرده است و درصورت موافقت رگولاتوری و ابلاغ به مخابرات اعمال و اجرایی خواهد شد.
چگونگی عملکرد پنجره ملی خدمات دولت هوشمند
شهر فردا گزارش می‌دهد؛
دولت، برای تامین هزینه‌ خدمات عمومی، فراهم کردن رفاه و پیشبرد طرح‌های ملی نیازمند اخذ مالیات از مردم است که در این گزارش نحوه عملکرد پنجره ملی خدمات دولت هوشمند و چگونگی اخذ مالیات و سایر خدمات تشریح شده است.
وضعیت شبکه‌های تلفن همراه در مناطق زلزله‌زده
پس از وقوع زلزله امروز، اپراتورهای تلفن همراه اعلام کردند که شبکه‌شان در مناطق زلزله‌زده استان آذربایجان غربی پایدار و ترافیک شبکه در این منطقه زلزله‌زده و حوالی آن، روان و بدون اختلال است.
تمدید زمان استفاده از بسته‌های اینترنت
طبق اعلام سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی زمان استفاده از بسته‌های اینترنت همراه پس از رفع محدودیت‌ها تمدید می‌شود.
ماجرای صفر شدن بدهی مشترکان موبایل چه بود؟
اخیرا بعضی از مشترکان اپراتور همراه اول با انتشار تصاویری از صورتحساب خود، از صفر شدن قبوضشان خبر دادند و این شائبه بوجود آمد که ممکن است سامانه امور مشترکین همراه اول هک یا دچار اختلال شده باشد.