رشد تقاضای جهانی برای برق رکورد زد

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) اعلام کرد تقاضای جهانی برای برق شش درصد در سال ۲۰۲۱ رشد کرد و به ۱۵۰۰ تراوات ساعت رسید که بزرگترین رشد درصدی از زمان احیای اقتصادی از بحران مالی جهانی در سال ۲۰۱۰ و بزرگترین رشد ثبت شده تاکنون بود.
سرنوشت شورای عالی بورس تغییر می کند؟
یک فعال بازار سرمایه از برگزاری جلسه برای تصمیم گیری درمورد تغییر اعضای شورای عالی بورس خبر داد.
قیمت یک متر خانه در تهران در مرز ۳۳ میلیون تومان
طبق اعلام بانک مرکزی، در دی ماه امسال متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران، ۳۲ میلیون و ۹۴۰ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه سال قبل به ترتیب ۱.۱ و ۲۰.۳ درصد افزایش یافته است.
چرا بوش، یاماها و ... ایران را ترک نمی‌کنند؟!
عدم تعیین تکلیف کالاهای ممنوع‌الورود بخشی از ماجرای این حدود ۸۰ میلیون دلار کالا از سال ۱۳۹۷ است، اما بخش دیگر عدم اقدام برای کالاهایی است که حتی تکلیف‌شان مشخص است و باید مرجوع شده و یا درنهایت به نفع دولت ضبط شوند، ولی از مهلت‌های قانونی آن هم گذشته و مشخص نیست به چه امیدی همچنان در گمرک باقی مانده است.
کوچ طبقاتی از تهران به حومه
دولت برای کمک به اقشار اجاره‌نشین تدوین سیاستی را از چند شب قبل در دستور کار خود قرار داده که کارشناسان معتقدند اگر این برنامه از نوع دستورالعمل و بخشنامه باشد تاثیری نخواهد داشت؛ کما این‌که خیزش بی‌سر و صدای نرخ اجاره، کوچ طبقاتی از شمال به جنوب و از جنوب به اطراف کلانشهرها طی دو سال گذشته بی‌اثری این روش‌ها را به اثبات رسانده و برای کنترل بازار اجاره باید ضمن افزایش تولید مسکن، پایه‌های مالیاتی همچون مالیات خانه‌های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه را اجرا کرد.
بازار آینده از آن کیست؟
شرکت آی‌بی‌ام گزارش کرد که شاخص داو جونز با روند نزولی بیت‌کوین و سقوط تسلا سقوط کرد. با کاهش قیمت بیت‌کوین در آخر هفته، میانگین صنعتی داوجونز روز دوشنبه ۵۰۰ واحد کاهش یافت و سهام تسلا بیش از ۳ درصد سقوط کرد.
ماجرای ورود ۲۳ تن مرغ آلوده از ترکیه
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران درباره ورود ۲۳ تن مرغ وارداتی از ترکیه گفت که طبق اعلام دامپزشکی، این مرغ‌ها نمی‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند و درنهایت این تعداد مرغ در تهران و شهرهای دیگر جمع آوری شده و گمرک هم گزارش جرم کرده است.
پیش‌بینی افزایش دستمزد و مزایا در آمریکا
انتظار می‌رود جروم پاول و سیاست‌گذاران دیگر فدرال رزرو اولین افزایش نرخ بهره خود در سال ۲۰۲۲ را اعلام و راه را برای حرکت در ماه مارس هموار کنند زیرا بانک‌مرکزی ایالات‌متحده تلاش می‌کند تورم داغ را مهار کند.
رشد اقتصادی کشورهای خلیج‌فارس؛ نزولی یا صعودی؟
نظرسنجی رویترز نشان داده است که اقتصاد کشورهای منطقه خلیج‌فارس در سال ۲۰۲۲ سریع‌تر رشد خواهند کرد اما سقوط قیمت نفت بزرگ‌ترین تهدید در این رشد اقتصادی است.
وام مسکن چند؟
هزینه وام مسکن نسبت به حدود ۱۰ روز قبل کاهش داشته است به طوریکه قیمت هر برگ از این اوراق که در هفته قبل حداقل ۱۲۴ هزار تومان قیمت داشت، اکنون بن ۱۱۳ تا کمی بیش از ۱۱۸ هزار تومان قیمت دارد.
رایزنی برای ترخیص ۱۰۰ درصدی کالاهای اساسی بدون کد رهگیری بانک
طبق اعلام معاون فنی گمرک ایران موجودی و دپوی کالای اساسی در گمرک و بنادر با کاهش دو میلیون تنی در ماه‌های اخیر همراه بوده و طی پیگیری‌های انجام شده درصورت موافقت بانک مرکزی ۱۰۰ درصد کالاهای اساسی بدون کد رهگیری بانک ترخیص خواهد شد.
ترمز بورس کشیده شد
شاخص کل بورس که در ساعات ابتدایی معاملات توانسته بود تا یک میلیون و ۲۸۶ هزار واحد افزایش یابد در ساعات میانی و پایانی معاملات روندی کاهشی به خود گرفت.
جزئیاتی جدید از مالیات خودروهای لوکس
براساس قانون بودجه سال جاری، دارندگان خودروهای بالای یک میلیارد تومان باید مالیات بپردازند که طبق اعلام مسئولان سازمان امور مالیاتی این افراد تا پایان بهمن ماه امسال فرصت دارند و تاکنون برای ۱۰۶ هزار نفر از دارندگان خودروی لوکس پیامک مالیات ارسال شده است.
زمان برگزاری نشست سالانه مجمع جهانی اقتصاد اعلام شد
مجمع جهانی اقتصاد، نشست سالانه ۲۰۲۲ را در ماه مه در شهر داووس سوییس برگزار می‌کند.
سالی سیاه برای بیت‌کوین
امور مالی غیر متمرکز (DeFi) و سازمان مستقل غیر متمرکز (DAOs)، سالی سیاه را برای بیت‌کوین پیش‌بینی می‌کند اما امور مالی غیر متمرکز به گسترش و انطباق خود ادامه خواهد داد و در نهایت مدیریت سازمان مستقل غیرمتمرکز به محرک اصلی فعالیت تبدیل خواهد شد.
بازار لرزید!
افزایش سریع نرخ‌ بهره و کاهش ترازنامه توسط فدرال رزرو، بازارهای اوراق قرضه و سهام شکست‌خورده‌ را متزلزل می‌کند.