مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی:
قبوض کاغذی برق در خراسان جنوبی تا پایان تابستان حذف می شوند
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، محمد ابراهیم شرکاء در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به طرح حذف قبوض کاغذی برق بیان کرد: قصد حذف قبض برق را نداریم بلکه تنها به صورت الکترونیکی ارائه می شود.

وی با اشاره به بخش ها و رسالت های مختلف شرکت توزیع برق اظهار کرد: شرکت توزیع برق خراسان جنوبی ۳۶۰ هزار مشترک دارد.

وی با بیان اینکه بیش از ۲۰ هزار کیلومتر شبکه و تاسیسات در سطح استان وجود دارد، اظهار کرد: نگهداری و حراست از این تاسیسات هزینه های هنگفتی برای شرکت برق به دنبال دارد.

شرکاء با بیان اینکه سرانه خاموشی در خراسان جنوبی بسیار کم است، افزود: طی سال گذشته اکیپ های خط گرم در شهرستان ها راه اندازی شد که بدون خاموشی و قطع تاسیسات برق، تعمیرات لازم را انجام می دهند.

وی با اشاره به سیل های اخیر در خراسان جنوبی بیان کرد: خوشبختانه در این سیل تاسیسات برق خسارت چندانی نداشت و روستاها را با استفاده از دیزل برق دار کردیم.

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی با اشاره به میز خدمت الکترونیکی بیان کرد: سامانه ای ایجاد شده که از صفر تا ۱۰۰ درخواست های مشترکین از راه دور وجود دارد.

وی حذف مراجعه های حضوری به ادارات را از جمله اهداف اجرای این طرح دانست و افزود: ۲۴ خدمت کد دار توسط شرکت توزیع برق خراسان جنوبی به مردم ارائه می شود که تمامی این خدمات به صورت الکترونیکی قابل انجام است.

شرکا با اشاره به اهمیت مدیریت مصرف بیان کرد: مصرف بهینه و به موقع برق از جمله ضروریت هایی بوده که می طلبد مورد توجه مشترکین قرار گیرد.

وی با بیان اینکه اگر زمان اوج بار مصرف برق را به دیگر ساعت ها انتقال دهیم، سرمایه گذاری کمتری نیاز دارد، اظهار کرد: باید مردم به سمتی هدایت شوند که در اوج بار، کاهش مصرف برق داشته باشند.

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی بیان کرد: بخشی از مصارف برق سیستم های سرمایشی بوده که می توان صرفه جویی در مصرف انرژی در این حوزه کاهش مصرف را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مشوق هایی وزارت نیرو برای بخش های کشاورزی و صنعتی در نظر گرفته است، افزود: چاه های کشاورزی اگر چهار ساعت در پیک خاموش باشند، هزینه ۲۰ ساعت دیگر رایگان است.

شرکاء با اشاره به طرح جایگزینی قبوض الکترونیکی به جای قبوض کاغذی بیان کرد: در شهرها هر دو ماه، روستاها هر چهار ماه یک بار و برای چاه های کشاورزی، صنایع و ادارات ماهی یک قبض صادر می شود.

وی به روش های فعال کردن قبوض الکترونیکی برق اشاره کرد و گفت: اگر مشترکی شناسه ۱۳ رقمی قبض خود را به شرکت برق اعلام کند، قبض جدید الکترونیکی برای وی فعال خواهد شد.

شرکا بیان کرد: روش‌های متنوعی شامل تماس با اتفاقات برق به شماره ۱۲۱ و اعلام شماره تلفن همراه مصرف کننده و دریافت شناسه قبض تا ارسال شناسه قبض مصرف کننده برق به سامانه پیامکی ۵۰۰۰۱۶۰۰۰۰ در نظر گرفته شده است.

مدیرعامل شرکت توزیع برق خراسان جنوبی بیان کرد: این طرح از تیرماه شروع می شود و از مهر ماه به هیچ عنوان قبض کاغذی چاپ نمی شود.

وی با اشاره به انرژی خورشیدی بیان کرد: هر مشترکی که پشت بام خانه اش سلول های خورشیدی نصب کند، قرارداد خرید تضمینی ۲۰ ساله منعقد می شود.

شرکا بیان کرد: هزینه نصب هر نیروگاه خورشیدی در پشت بام ۴۰ میلیون تومان بوده و ماهانه ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان برای فرد درآمد دارد.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر صادرات برق از خراسان جنوبی افغانستان بیان کرد: از خراسان جنوبی برق به افغانستان صادر نمی شود.