شهرداری بین ۳ تا ۵ هزار کارتن خواب را پوشش می دهد
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، عیسی فرهادی در آیین‌ بهره‌برداری از «مرکز فوریت‌های خدمات اجتماعی شهر تهران» که با حضور شهردار تهران و استاندار تهران برگزار شد، گفت: در بحث آسیب‌های آشکار همچون معتادین متجاهر، متکدیان و کودکان متکدی و سد معبرها، جمع‌آوری در این مجتمع انجام می‌شود و اصل و اساس مجتمع نیز بر دوش شهرداری و بهزیستی قرار گرفته است به شکلی که در این مرکز غربالگری انجام می‌شود و پس از تقسیم‌بندی، افراد در اختیار دستگاه‌های مربوطه قرار می‌گیرند و روند کار تا پایان دنبال می‌شود.

وی افزود: پس از جمع‌آوری اگر فردی بیمار باشد باید در بیمارستان‌های تهران درمان شود، اگر معتاد باشد باید در کمپ‌ها نگهداری شود و نسبت به بازآفرینی و توانمندسازی وی اقدامات لازم صورت بگیرد. بی‌تردید اگر متکدی نیازمند است باید شناسایی شود و خدمات مورد نیاز توسط دستگاه‌های مربوطه به وی ارائه شود.

فرماندار تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع همراهی مسئولان و مطبوعات اشاره کرد و افزود: پیش از این مطبوعات و برخی مسئولان همکاری کمتری در حوزه مقابله با آسیب‌های اجتماعی داشتند. در دوره جدید اقدامات در این حوزه در دو بخش فرهنگی و جمع‌آوری روزانه متکدیان و معتادان متجاهر پیگیری خواهد شد.

فرهادی تاکید کرد: در حوزه فرهنگی باید طوری عمل کنیم که مردم تهران به این نتیجه برسند که نباید مستقیما به افراد متکدی کمک کنند و در مرحله دوم باید جمع‌آوری به صورت روزانه انجام شود که با این کار و به کارگیری ۱۳ مرکز بهاران و در اختیار قرار گرفتن آن‌ها توسط بهزیستی دیگر بهانه‌ای برای نبود ظرفیت وجود ندارد.

وی ادامه داد: در شب‌ها، در برخی از فصول سال بین ۳ تا ۵ هزار کارتن خواب در تهران توسط شهرداری تهران پوشش داده می‌شوند. قطعا برای انجام اقدامات موثر در این حوزه نیازمند همکاری و همدلی همه دستگاه‌های مسئول هستیم.

فرماندار تهران بر لزوم همکاری سمن‌ها در حوزه آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد و افزود: اگر ۱۰۰ سمن موجود در حوزه کودکان کار هر یک ۱۰ کودک را تحت پوشش قرار دهند، مشکل ما در این حوزه حل خواهد شد.

محمدحسین مقیمی استاندار تهران نیز در این مراسم با بیان اینکه اسلام به ما آموزد که برای کار خیر تلاش کنیم و یکی از کارهای خیر کمک به نیازمندان است، گفت: طبق برنامه سوم توسعه شهر تهران قرار است حداکثر تا پایان برنامه تمامی آسیب دیدگان اجتماعی اعم از متکدیان و معتادان ساماندهی شوند.

وی ادامه داد: البته در این زمینه به نقش سازمان های مردم نهاد توجه ویژه ای شده است و من نیز معتقد هستم باید از این سازمان ها بیشترین بهره و استفاده را برد.