رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشهد:
بیش از 140 مسجد در مشهد احداث می شود/ اهدای 29 قطعه زمین برای ساخت زائرسرای ارزان‌قیمت

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی شهر فردا، حجت‌الاسلام مجید فاطمی ارفع ظهر امروز در نشست خبری اصحاب رسانه از پیش‌بینی احداث 144 مسجد در سطح شهر خبر داد و گفت: با توجه به کمبود مسجد در شهر با پیگیری‌های شورای شهر، احداث 144 مسجد پیش‌بینی شد که 85 مسجد تکمیل و 31 مورد در حال پیگیری و 59 مورد مسجد هم بازسازی شده است.

وی ادامه داد: سهم مشارکت‌های مردمی در بازسازی و احداث مساجد 64 میلیارد تومان بوده و همچنین در این حوزه 50 میلیارد تومان هم شهرداری سرمایه‌گذاری و مشارکت کرده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر در خصوص زیرساخت‌های فرهنگی شهر مشهد اظهار داشت: در جهت تقویت زیرساخت‌های فرهنگی شهر، مراکز فرهنگی در مجاورت مساجد را در سطح شهر ایجاد کرده‌ایم.

فاطمی ارفع با اشاره به اهمیت مراکز فرهنگی در مجاورت مساجد تصریح کرد: ما معتقدیم امور فرهنگی باید با محوریت مسجد شکل گیرد و با توجه به بیانات رهبری در خصوص اهمیت مسجد و اینکه مسجد کانون تحولات است فعالیت‌های فرهنگی را به سمت مساجد سوق داده‌ایم.

وی افزود: با پیگیری‌های شورای شهر 12 مسجد در سال جاری در شهر احداث‌شده است که با توجه به محدودیت‌ها و تعاملات بسیار تعداد کمی است.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر گفت: سازمان اوقاف و امور مساجد همکاری و تعامل بسیار خوبی با شورای شهر در جهت احداث مساجد و مراکز فرهنگی داشته‌اند.

فاطمی ارفع با اشاره به تجربه موفق در نصب المان‌های شهری و مطالبات مردمی گفت: با توجه به تأثیر المان‌ها در زیباسازی شهر و نشاط روحیه مخاطبان در دهه کرامت نصب 12 المان موضوعی در شهر اتفاق افتاد که در دیگر ایام سال درصدد تکرار این امر هستیم.

وی اعلام کرد: با مشارکت سازمان بسیج ساخت سالن‌های ورزشی انجام‌شده است که ازجمله اقدامات زیرساختی هستند.

احداث 100 سالن ورزشی در حاشیه شهر مشهد

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر با اشاره به احداث سالن‌های ورزشی اظهار داشت: در جهت رفع بخشی از نیازهای حاشیه شهر مشهد و فراهم کردن امکانات ورزشی، تفریحی 100 سالن ورزشی در این مناطق احداث‌شده است.

فاطمی ارفع با بیان اینکه در دو موضوع اسکان ارزان‌قیمت زائران و مسئله حاشیه‌نشینی شهر مشهد گفتمان سازی ملی انجام‌شده است تشریح کرد: با توجه به وجود مشکلات فراوان در حاشیه شهر و شأن زائران امام رضا (ع) این موضوعات در سطح گفتمان سازی ملی مطرح و مورد بررسی قرار گرفت.

وی با توجه به اهمیت مسأله اسکان زائران در مشهد گفت: یکی دیگر از اقدامات شورا ایجاد اسکان‌های ارزان‌قیمت و دائم برای زائران بوده است.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر ادامه داد: با همکاری‌های بسیار نماینده ولی‌فقیه آیت‌الله علم الهدی در مشهد در بحث ایجاد اسکان ارزان‌قیمت برای زائران پروژه‌های متعددی در این زمینه رقم خورد.

فاطمی ارفع از اقدامات انجام‌شده در خصوص پروژه‌های اسکان ارزان‌قیمت اعلام کرد: پروژه‌های در حال احداث تاکنون شامل پروژه «فدک» با ظرفیت 450 تخت، پروژه «جمال» با ظرفیت 480 تخت، پروژه «ظفر» و «محتشم» با ظرفیت 300 تخت، پروژه «حلما» با ظرفیت 300 تخت، پروژه «مهررضا» با ظرفیت 630 تخت و پروژه «آذین» با ظرفیت 300 تخت در جهت اسکان زائران پیش‌بینی شده است.

وی افزود: تاکنون 29 قطعه زمین در جهت بهره‌برداری از پروژه اسکان زائران اهدا شده است که ‌7 هزار و 600 تخت برای این ظرفیت پیش‌بینی می‌شود.

لزوم حفظ ظرفیت گردشگری و زیارتی شهر مشهد

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر مهم‌ترین مسأله قابل‌بررسی در شورای شهر را جلوگیری از تبدیل ظرفیت فرهنگی معنوی و زیارتی شهر به ظرفیت گردشگری صرف دانست.

فاطمی ارفع در پاسخ به سؤال ارزیابی عملکرد معاونت فرهنگی تفریحی شهرداری مشهد اظهار داشت: عملکرد معاونت فرهنگی تاکنون مطابق با کمیسیون فرهنگی بوده است اما در هر دو حوزه کمیسیون فرهنگی و معاونت فرهنگی شهرداری ضعف در اطلاع‌رسانی تاکنون وجود داشته است.

وی توجه به پیوست فرهنگی را شرط اصلی و اساسی اقدامات شهری دانست و گفت: عدم توجه به پیوست فرهنگی در اقدامات شهری موجب مرگ پیشرفت شهر مشهد خواهد شد و تمام پروژه‌ها حتی پروژه‌های اقتصادی باید مطابق با پیوست فرهنگی انجام گیرد.

رئیس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای اسلامی شهر افزود: برخی از مدیران شهری به‌اشتباه پیوست فرهنگی را مانع پیشرفت اقدامات می‌دانند که این مطالبه‌گری در حوزه توجه به پیوست‌های فرهنگی از طرف رسانه‌ها باید انجام شود.