رشد ۵۰ درصدی توزیع بنزین یورو ۴در خراسان رضوی
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی شهر فردا، محمدمهدی قرایی ظهر دوشنبه در نشستی خبری اظهار کرد: توزیع فرآورده های نفتی مورد پایش قرار می گیرد و توزیع کالابرگ نفت سفید مرحله دوم انجام شده است که بالای ۲۰۰ هزار خانوار نفت سفید دریافت می کردند.

وی ادامه داد: براساس سیاست های راهبردی وزارت نفت، فروش نفت به مرزنشینان از قاچاق سوخت جلوگیری کرده است و در این راستا فراورده های مورد نیاز بارگیری و از کشور خارج شده است، آمار فروش فراورده‌ها تا پایان تیرماه شامل رشد بنزین و کاهش سایر فراورده ها است و فروش سی ان جی و سوخت هوایی هم رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: در چهار ماهه نخست امسال میزان مصرف سوخت نسبت به مدت مشابه سال گذشته شامل رشد ۱۶ درصدی مصرف بزنین سوپر، رشد یک درصدی بنزین معمولی ، رشد ۲ درصدی نفت سفید ، گاز مایع بدون تغییر، رشد ۴ درصدی سی ان جی ، کاهش ۱۶ درصدی نفت گاز معمولی، کاهش ۴۸ درصدی نفت کوره ، کاهش ۵ درصدی نفت گاز بدون نیروگاه، کاهش ۴۴ درصدی نفت کوره بدون نیروگاه، یک درصد افزایش مصرف سوخت هواپیما، ۵۲ درصد کاهش نفت گاز نیروگاه ها و کاهش ۴۹ درصدی نفت کوره نیروگاه ها است.

قرایی با بیان اینکه بنزین یورو ۴ از ابتدای سال تا پایان مرداد ماه ۱۲۸ میلیون و ۵۳۴ هزار لیتر توزیع شده است و روزانه یک میلیون و ۲۱۵ هزار و ۵۲۹ لیتر توزیع می شود، افزود: مصرف نفت گاز یورو۴ شامل ۳۸.۲۵ درصد بوده است که به نسبت سال قبل رشد ۱۲۲ درصدی داشته است، همچنین در میزان توزیع بنزین یورو۴ رشد ۵۰ درصدی داشتیم و امیدواریم با افزایش پالایشگاه ها تمام بنزین مصرفی مشهد یورو۴ باشد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات خوب سال گذشته، بحث طرح پیمایش حمل و نقل در جایگاه ها بود، گفت: براساس این طرح تمام کامیون ها براساس کارکردشان سوخت دریافت می‌کنند.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی خراسان رضوی همچنین با اشاره به کاهش عرضه نفت گاز در بخش حمل و نقل به میزان ۱۰ درصد در جایگاه ها، گفت: میزان مصرف نفت گاز صنایع ۱۹ درصد کاهش، کشاورزی یک درصد افزایش و برق ۵۱ درصد کاهش داشته است.

قرایی بیان کرد: میزان توزیع گاز سی ان جی در سال ۹۵ در ۱۳۱ جایگاه ۴ درصد افزایش داشته است و احداث جایگاه سی ان جی با سرمایه گذاری شخصی آزاد شده است.

وی به بحث جمع آوری کارت های سوخت جایگاه ها اشاره کرد و گفت: بحث جمع آوری کارت های سوخت جایگاه ها در اختیار دولت و مجلس است و فعلا بنزین با یک نرخ عرضه می شود و دو نرخی نشده است.

قرایی با تأکید بر اینکه احداث جایگاه ها در سطح کشور در اختیار بخش خصوصی است، افزود: تمام اختیارات این بخش در حال واگذاری به بخش خصوصی بوده که قسمت عمده ای از این کار صورت پذیرفته است؛ مهمترین بحث در رابطه با احداث جایگاه، موضوع زمین بوده و هزینه تجهیزات آن هم بالای دو میلیارد تومان است.

مدیرعامل شرکت پخش فرآورده های نفتی خراسان رضوی با اشاره به افزایش سوخت رسانی به هواپیماها گفت: در فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد افزایش پروازها را داریم و سال گذشته روزانه به ۸۳ هواپیما سوخت رسانی می شد اما از ابتدای امسال به بیش از ۱۰۰ هواپیما سوخت رسانی شده است.

وی از افتتاح پارکینگ و استراحت‌گاه جایگاه داران و رانندگان حامل سوخت در هفته دولت خبر داد و اظهار کرد: در سال ۹۵ تعداد ۴ جایگاه سی ان جی به استان اضافه شدند که سه جایگاه در مشهد و یک جایگاه در چناران است، پنج جایگاه در استان نیز ارتقاء یافته و از هزار متر به ۲ هزار متر افزایش می یابد