عذرخواهي شایسته اصل از شهروندان و مسافران/ مسافرگیری در خط 5 به زودی به حالت عادی باز می گردد/حضور شهردار تهران در محل حادثه
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،ساعت 7 و 10 دقيقه امروز چهارشنبه 1 دي ماه 1400، قطار تندرو كه از مسير كرج-گلشهر به سمت ايستگاه تهران(صادقيه) درحركت بود با قطار عادي درایستگاه چيتگر برخورد کرد.

مهدي شايسته اصل در خصوص اين حادثه گفت: متاسفانه در ساعت ۷ بامداد امروز، حوالی ایستگاه چیتگر در مسیر متروی تهران_کرج دو قطار رفت و برگشت با یکدیگر برخورد کردند که باعث مصدومیت ۲۰ نفر از مسافران عزیز مترو شد. خوشبختانه این حادثه تاکنون خسارت و هزینه‌ی جانی نداشته که جا دارد در همین رابطه از همکاران زحمت‌کش اورژانس تهران بخاطر حضور سریع و همکاری با عوامل مترو تشکر و قدردانی ویژه داشته باشیم. 

وي تصريح كرد: همکاران ما در تلاش هستند تا هر چه سریع‌تر مسیر شمالی خط 5 مترو را از ایستگاه صادقیه به گلشهر، بازگشایی كنند تا وضعیت عبور و مرور در اين بخش از مسير به حالت عادی بازگردد. 

مديرعامل شركت بهره برداري متروي تهران و حومه با تاكيد بر اينكه همزمان با انجام عمليات جمع آوري سانحه دلایل بروز حادثه نیز توسط همکاران بنده در کمیسیون عالی سوانح در حال بررسی است گفت: در اولین فرصت گزارش علل اين حادثه آماده و اعلام خواهد شد. اما همان‌طور که پیش از این نیز بارها توسط شهردار تهران و همچنین همکاران ما در شرکت بهره‌برداری مترو اعلام شده بود، زیرساخت، قطعات ‌‌و تجهیزات متروی تهران فرسوده شده و نیاز جدی به اورهال دارد. 

وی ادامه داد: این اتفاق بیشتر از گذشته ضرورت بروزرسانی و اورهال سیستم‌های سیگنالینگ و یکپارچه‌سازی مراکز فرمان تمامی خطوط را اثبات کرد. انجام این موضوعات با قید اولویت در دستور کار شرکت بهره‌برداری متروي تهران و حومه قرار خواهد گرفت.

شايسته ادامه داد: از آنجا که مسائل متروی تهران و حومه موضوعی ملی است کمک به بهبود زیرساخت ها نیاز به همراهی و همکاری عاجل تمامی نهاد‌های مرتبط از جمله دولت در وصول مطالبات معوق دولت‌های گذشته دارد. 

وي با بيان اينكه ان‌شاالله به لطف خدا و با همکاری دولت و شورای اسلامی شهرتهران شرایط فرسوده‌ی فعلی را با کار جهادی بهبود داده و مشکلات کنونی را برطرف می‌کنیم افزود: از همه مسافرانی که دچار مصدومیت شدند و كساني كه با تاخیر مواجه شدند، پوزش می‌طلبیم و امیدواریم با تلاش همکاران در دوره جدید، کم کاری‌های گذشته را جبران شود تا دیگر شاهد چنین حوادثی نباشیم. 

شایسته اصل در ادامه با تأکید بر آنکه جبران نواقص و کوتاهی‌های گذشته نیازمند اقدامات جهادی است، تأکید کرد: از همکارانم می خواهم با تلاش و فعالیت جهادی و شبانه‌روزی، کم کاری های گذشتگان را جبران کرده تا دیگر متروی تهران شاهد حوادثی اين چنينی نباشد.

همچنین دکتر شفیعی معاون حمل نقل و ترافیک شهرداری تهران در اولین ساعات برخورد دو قطار درخط پنج متروي تهران در ايستگاه چيتگر، حضور یافت و از نزدیک در جریان این حادثه قرار گرفت ‌ودستورات لازم در جهت تسریع بازگشایی خط و جابجایی مسافران را صادر كرد.

مسافرگیری در خط پنج در اولين فرصت به حالت عادی باز می گردد 

قائم مقام عملیات شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه گفت: در حال حاضر با حضور کارشناسان و تکنسین های فنی در حال جدا سازی واگن ها و خروج قطار ها از خط هستیم.

کامران آزادی افزود:در پی برخورد قطار تندرو كه از مسير كرج-گلشهر به سمت ايستگاه تهران(صادقيه) با قطار عادي درایستگاه چيتگر برخورد کرد مسافرگیری در این خط با محدودیت انجام می گیرد.

وی گفت:با وجود سیستم‌های هوشمند هدایت مترو و با توجه به حجم و تعداد قابل توجه سفرهای روزانه، علت این حادثه باید به صورت کارشناسی و دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

آزادی خاطرنشان کرد: مطابق ضوابط مترو کمیسیون حوادث به فوریت تشکیل و در حال بررسی چرایی و چگونگی علت حادثه است.

کارشناسان و تکنسین های فنی  شركت بهره برداري متروي تهران و حومه دو واگن و يك لكوموتيو از قطار حادثه ديده را جدا و در حال خارج كردن از مسیر هستند.

سرپرست قائم مقام عمليات شركت بهره برداري متروي تهران و حومه، با بيان اينکه اكنون در حال جداسازي سه واگن و يك لكوموتيو ديگر هستند، افزود: ريل و سوزني كه خروجي ايستگاه چيتگر است نيز درست شده و اكنون در حال هماهنگي براي آزاد سازي شش واگن و يك لكوموتيو از آن سمت خط هستيم. الان مسئله باقي مانده جداسازي سه واگن و يك لكوموتيو ديگر است تلاش می شود تا در کوتاه ترین زمان وضعيت خط به حالت عادي بازگردد. 

حضور زاکانی در محل حادثه قطار تهران کرج 

عذرخواهي شایسته اصل از شهروندان و مسافران/ مسافرگیری در خط 5 به زودی به حالت عادی باز می گردد/حضور شهردار تهران در محل حادثه
علیرضا زاکانی دقایقی قبل در محل حادثه قطار تهران کرج حاضر شد و دستورات لازم برای رفع مشکل خط 5 مترو را صادر کرد.

بر اساس این گزارش، علیرضا زاکانی، شهردار تهران دقایقی قبل به محل حادثه قطار تهران کرج رفت و دستورات لازم برای رفع مشکل و بازگشت خط 5 مترو به مدار جهت خدمت‌رسانی به مردم را صادر کرد.