رشد کمی وتحول کیفی در حوزه های علمیه
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم شامگاه سه شنبه در مجمع نخگبان و فرهیختگان حوزوی استان آذربایجان شرقی اظهارکرد: امروز به برکت انقلاب اسلامی و عنایت خاصی که مقام معظم رهبری نسبت به مقوله تولید علم در عرصه‌های مختلف حوزوی و دانشگاهی دارند، شاهد رشد کمّی رشته‌های علمی در حوزه‌های علمیه و تحوّل کیفی رشته‌های تخصصی در عرصه‌های مختلف علوم انسانی، علوم تجربی و علوم فنی در دانشگاه‌های، نوید بخش آینده‌ای درخشان برای جامعه علمی ایران اسلامی است.

وی به انتشار مقالات حوزویان در رشته‌های مختلف حوزوی اشاره کرد و افزود: انتشار مقالات علمی در معتبرترین مجلات علمی دنیا از مسائلی است که عقل هر انسان منصفی را برای تقدیر و تعظیم ترغیب می‌کند و آنچه بیش از هر چیزی برای ما دلگرم کننده و امیدبخش است، توجه خاص به علوم میان‌رشته ای در مجامع علمی حوزوی و دانشگاهی است که قطعاً توجه به علوم میان رشته‌ای و دانش‌های ویژه باعث تقریب هرچه بیشتر و بهتر اصحاب فکر و اندیشه در حوزه و دانشگاه خواهد شد.

امام جمعه تبریز ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران با دو بال قدرتمند حوزه و دانشگاه می‌تواند زمینه تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و گفتمان انقلاب اسلامی را فراهم کند.

وی با اشاره به تاریخ کهن آذربایجان خاطرنشان کرد: منطقه آذربایجان به شهادت تاریخ، خاک پراستعدادی در تربیت طلایه‌داران اندیشه، اخلاق و هنر به پهنای تاریخ دیرینه خود دارد. بدون تردید فضای منطقه برای حضور و ظهور علمی نخبگانی که زبان و نیاز نسل جدید جامعه را به خوبی درک می‌کنند و می‌فهمند و متناسب با ذائقه و اولویت‌های فرهنگی جوان جامعه برای این عرصه آماده و کاملاً مساعد است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی تأکید کرد: بنده شخصاً به عنوان خادم جامعه علمی و نخبگانی با تمام ظرفیت و با کمال انتظار در همراهی و همکاری از هیچ خدمت و تلاشی دریغ نمی‌کنم و در حدی که مقدور است در خصوص امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، همچنین مشارکت سایر نهادهای علمی و فرهنگی استان از این فرصت خدمت و فعالیت در راستای تقویت بنیه جامعه نخبگانی در آذربایجان استفاده خواهیم کرد.