جشنواره ملی عکس و فیلم کوتاه "شهر آماده" برگزار می شود
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،غلام حسین محمدی، مشاور شهردار و رئیس مرکز ارتباطات و بین الملل شهرداری تهران در این نشست خبری گفت: با توجه به اینکه این جشنواره در بستر شهر تهران برگزار می‌شود باید ابتدا از تغییر ریل گذاری مدیریت شهری سخن گفت و اینکه اگر قرار است شهر تهران با ریل قبلی مدیریت شود با توجه به کم شدن سرمایه های زیستی تهران، راه بی فرجامی خواهد بود.‌
وی افزود: اگر قرار باشد همچنان آسمان و زمین تهران را برای مدیریت شهری و پرداخت حقوق کارکنان بفروشیم و برنامه های توسعه ای را پیش ببریم دیر یا زود با شکست مواجه می‌شویم، کمااینکه این شهر با نوعی اغتشاش در بحث ساخت و ساز و حوزه‌های زیرساختی روبرو است که حاصل همین مدیریت است و متعلق به یک فرد خاص هم نیست بلکه به یک الگوی خاص تعلق داشته است.

وی گفت: تغییر این رویکرد یعنی اینکه باید از منابع پایدار و عمومی شهر برای منافع عمومی استفاده کنیم، در این شرایط تغییر ریل یعنی به خواسته های مردم توجه بیشتری داشته باشیم. امروز در بحران کرونا شاید بزرگترین غایب در تصمیم‌گیری‌ها همین نگاه های مردم باشد و باید پرسید چه شده که پس از یک سال نتوانستیم این بحران را تخفیف دهیم و هنوز از پشت لنز دوربین ها با هم صحبت می‌کنیم. البته این پاندمی جهانی است ولی در برخی کشورها تصمیم‌ها، محدودیت ها و سیاست‌گذاری‌ها هم به کنترل بحران کمک کرد و هم افراد کمتری آسیب دیدند. ولی در کشور ما شاید به دلیل غایب بودن نظرات جامعه مدنی تصمیم‌ها از اینرسی بالایی برخوردار است. بحران بخصوص وقتی وسیع است نیاز به یک اجماع عمومی برای کنترل دارد و شهری می تواند آمادگی عبور از بحران را پیدا کند که روی خود را به این نظرات باز کند.

او با اشاره به اینکه در شهر تهران تلاش می‌شود از نظر جامعه مدنی استفاده شود، افزود: این جشنواره قرار است همین نظرها و ایده‌ها را از مردم بگیرد و از حافظه تاریخی آن‌ها در این بحران بزرگ استفاده کند. ریل جدید مدیریت شهری تهران آینده نگر است و وقتی در مورد سیستم های زلزله و کنترل سیلاب ‌صحیت می‌کنیم یعنی از امروز برای آینده شهر هزینه می‌کنیم. این همکاری ها امیدی به آینده است و شهر را آماده خواهد کرد و چیزی که ثبت می‌کنیم فقط یک خاطره نیست بلکه با نمایش و توسعه آن دستاوردهایی برای مدیریت بحران خواهد داشت.

همچنین رضا کرمی محمدی رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران در این نشست خبری با اشاره به اینکه در دنیا بخش اعظم مدیریت بحران در دست مردم است، گفت: مردم باید به نحوی آموزش ببینند که در امدادرسانی نقش محوری داشته باشند.

کرمی محمدی افزود: در کشوری زندگی می‌کنیم که هر سال با یک بحران جدی مواجه است. در ۱۰۰ سال گذشته هر شش، هفت سال با یک زلزله بزرگ یا سیل‌های مخرب و طوفان های شدید مواجه بودیم و این نشان می دهد که باید شهرهایمان از آمادگی بیشتری برای مقابله با بحران مواجه باشند و این نیازمند حضور مردم است و بدون حضور مردم به نتیجه نخواهیم رسید.

رییس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهرداری تهران گفت: در دنیا هم مردم در مدیریت بحران نقش آفرینان اصلی هستند و باید آموزش ببینند. مردم باید هم در امدادرسانی و هم در تقویت مالی و اقتصادی و هم در اشاعه فرهنگ مقابله با بحران نقش محوری داشته باشند و این جشنواره می‌خواهد دیدگاه خالص مردم را نشان دهد؛ محدودیتی هم در نشان دادن عمق فاجعه توسط مردم ندارد. لازم است مردم بدانند که گاهی وقت ها یک عکس در تصمیمات مدیران تاثیر زیادی می گذارد.

کرمی محمدی افزود: در این جشنواره به طور حتم فیلم و عکس های بسیار زیبا و هنری از مردم دریافت خواهیم کرد که در نتیجه هم برای مردم و هم برای مسئولان بسیار آموزنده خواهد بود. در ضمن تریبونی آزاد است برای اینکه مردم حرف دلشان را بزنند.

 رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران گفت: ما در تهران گروهی ۱۲ هزار نفره از داوطلبان به نام گروه داوطلب واکنش اضطراری محله (دوام) درست کرده ایم که با سازمان هماهنگ هستند و در شرایط بحرانی به صورت داوطلبانه به کمک سازمان خواهند آمد و هم اکنون هم در حوزه هایی مثل آموزش در مدارس فعال هستند و به پاس خدمتشان جایزه ویژه ای در این جشنواره برای آنها در نظر گرفتیم.

همچنین سیف الله صمدیان دبیر جشنواره در این نشست خبری بیان کرد: حضورم در این جشنواره بخاطر حضور 40 سال گذشته‌ام در حوزه عکس، فیلم و دیدن اتفاقات تلخ و شیرینی بوده است ‌و اینکه بیش از 18 سال درگیر برگزاری جشنواره تصویر سال هستم.

او خاطرنشان کرد: ما فکر کردیم در این جشنواره زیباتر و اصولی‌تر این است که به موجودیت سازمان پیشگیری و مدیریت بحران که هم‌زمان با زلزله بم راه اندازی شد، بپردازیم. اگرچه در این چند سال با بحران‌های زیادی روبرو بودیم بنابراین اگر زودتر این سازمان تاسیس شده بود، شاهد اتفاق‌های بهتری بودیم.

او ادامه داد: برنامه‌ریزی ما بر این اساس است که آثار ارسالی می تواند شامل فیلم و عکس از زمان زلزله بم یعنی پنج دی ماه سال 1382 باشد. همچنین عکسهایی که از هر کدام از بحران‌های چند سال اخیر مثل زلزله، سیل یا پلاسکو رخ داده و نیز فیلم‌های کوتاه که تا 15 دقیقه تهیه شده‌اند، می‌توانند در جشنواره شرکت کنند و بخش آماتور و حرفه‌ای هم نداریم.

صمدیان در خصوص هیات داوران این جشنواره تاکید کرد که داوری آثار توسط افراد حرفه‌ای انجام می‌شود و گفت: محمود کلاری، اسماعیل عباسی، ساعد نیکزاد، نرگس آبیار و ساتیار امامی به عنوان داوران این جشنواره خواهند بود.

به گفته وی زمان شروع ارسال آثار از هفتم آذرماه خواهد بود و آخرین مهلت ارسال آثار هم جمعه پنجم دی ماه مصادف با سالگرد زلزله بم است. او تاکید کرد که علاقه مندان شرکت در این جشنواره حالت بحرانی به خود بدهند، چون این تاریخ اصلا تمدید نمی‌شود. به این ترتیب داوری آثار روز 10 دی خواهد بود و 30 دی هم همزمان با حادثه پلاسکو روز اعلام نتایج است.

در پایان این نشست پوستر فراخوان جشنواره رونمایی شد و صمدیان درباره آن توضیحاتی ارائه داد.