روز اهدای خون پیروان ادیان الهی رسمیت یافتن یک وفاق دیرینه

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،مدیرعامل سازمان انتقال خون درخصوص این روز در نشستی با نمایندگان زرتشتیان، مسیحیان ارمنی، کلیمیان و آشوریان و کلدانیان که در این برنامه حضور داشتند گفت: این وفاق و همدلی ادیان و اقوام در اهدای خون سالها است که در کشور انجام می شده است و ما این روز را به عنوان نمادی در گرامیداشت این حرکت انسان دوستانه و همدلی و همیاری هموطنان اقلیت های دینی کشور در تقویم مناسبتهای سازمان ثبت کردیم.

دکتر عشقی با تشکر از هموطنانی که امروز و همیشه فارغ از دین و نژادو قومیت خود برای نجات یکدیگر می شتابند و خون اهدا می کنند گفت: خصوصا ضمن بزرگداشت یاد و خاطره دکتر مینا ایزدیار که این روز را به یاد زحمات و تلاشهای وی که از هموطنان زرتشتی ما بودند در تقویم مناسبت های سازمان به نام روز اهدای خون پیروان ادیان الهی و اقلیت های دینی ثبت کردیم.

وی افزود: خصوصا از هموطنان زرتشتی که با هماهنگی مدبرانه در روزهای ماه رمضان که مسلمانان به خاطر روزه داری کمتر می توانند خون اهدا کنند با این عمل خدا پسندانه به رفع نیاز بیماران می شتابند باید تشکر کنم زیرا این اوج تعاون و وفاق بین هم وطنان از ادیان گوناگون است.

دکتر عشقی با اشاره به آیه 62 سوره بقره گفت: خداوند نیز در قرآن به این وفاق و همدلی ادیان به شیوه ای لطیف اشاره دارد که : هر یک از مسلمانان و یهود و نصاری و صابئان (پیروان حضرت یحیی) که از روی حقیقت به خدا و روز قیامت ایمان آورد و نیکوکاری پیشه کند، البته آنها از خدا پاداش نیک یابند و هیچ گاه بیمناک و اندوهگین نخواهند .

وی ضمن تقدیر از روابط عمومی سازمان که برنامه اهدای خون پیروان ادیان الهی را پایه ریزی کرده است گفت: روابط عمومی بال فرهنگی و اجتماعی سازمان است و برگزاری هرچه بیشتر چنین برنامه هایی قطعا در ترویج فرهنگ فعالیت های انسان دوستانه موثر است.

در این جلسه ‏آرا شاوردیان نماینده مسیحیان ارمنی تهران و‌‌‌‌‌‌‌‌ شمال ایران، اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان، همایون سامه‌یح نجف‌آبادی نماینده کلیمیان و شارلی انویه تکیه نماینده مسیحیان آشوری و کلدانی پس از اهدای خون در جریان مسائل و نیازهای سازمان انتقال خون قرار گرفتند و برای همکاری در رفع این چالش ها قول مساعد دادند.

به مناسبت روز اهدای خون ادیان الهی که در تقویم سازمان انتقال خون با گرامیداشت سالروز میلاد شادروان بانو مینا ایزدیار 9 مهرماه ثبت شده است در سراسر کشور با همکاری بی نظیر نمایندگان مجلس و انجمن های این ادیان الهی امروز مراکز انتقال خون سراسر کشور میزبان اهدای خون هموطنانی از اقلیت های دینی بودند.

گفتنی است دکتر مینا ایزدیار فوق تخصص خون و آنکولوژی، در برپایی انجمن حمایت از بیماران تالاسمی و هموفیلی تلاش های فراوان کرد. وی رییس گروه موسسان انجمن تالاسمی ایران و رییس هیات مدیره انجمن تالاسمی ایران بود که بعد از گذشت 24 سال از تاسیس این نهاد حمایتی، ایران تنها کشور در حال توسعه ای است که تمام مبتلایان تالاسمی در آن شناسایی و تحت پوشش انجمن تالاسمی ایران قرار گرفته اند.