نمایشگاه قرآن در ماه رمضان برگزار نمی‌شود
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، عبدالهادی فقهی‌زاده اعلام کرد: به صورت رسمی اعلام می‌کنم در ماه مبارک رمضان نمایشگاه بین‌المللی قرآن کریم را برگزار نمی‌کنیم. چون امکان برگزاری این نمایشگاه در ماه رمضان آینده در مصلای امام خمینی(ره) وجود ندارد. بنابراین ضمن هماهنگی با سیدعباس صالحی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - و رسیدن به نتیجه قطعی، برنامه جایگزین نمایشگاه قرآن را طی دو هفته آینده اعلام خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: بیست و هشتمین دوره نمایشگاه بین المللی قرآن کریم طبق روال سال‌های گذشته قرار بود در ماه رمضان سال ۹۹ مصادف با اردیبهشت ماه برگزار شود و بسیاری از مقدمات آن نیز فراهم شده است ولی این مشکل اخیر، یعنی شیوع ویروس کرونا، وضعیتی را به‌وجود آورد که عملا امکان برگزاری نمایشگاه را با آن تجمع بزرگی که هر سال شاهد آن هستیم، از دست بدهیم و نتوانیم نمایشگاه قرآن را در فضای مصلی برگزار کنیم.

معاون قرآن و عترت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه انگیزه ما برای برگزاری نمایشگاه قرآن همچنان به قوت خود باقی است، افزود: طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده قرار بود نمایشگاه بین‌المللی کتاب هشت روز قبل از برپایی نمایشگاه قرآن به پایان برسد و طبق برنامه این نمایشگاه در دهه آخر ماه شعبان برگزار شود و ابتدای ماه رمضان مصلی را به ما تحویل بدهند تا ما حدود پنج روز فرصت داشته باشیم و در هشتم ماه رمضان نمایشگاه قرآن را افتتاح کنیم اما نمایشگاه کتاب نیز به تاخیر افتاد و قرار شد بعد از ماه رمضان برپا شود.

گزینه‌های جایگزین برای برپایی نمایشگاه قرآن

رییس بیست و هشتمین نمایشگاه بین المللی قرآن کریم از احتمال برگزاری این نمایشگاه در تیر ماه و مصادف با ایام ولادت امام رضا (ع) خبر داد و گفت: این ایام با اواخر دهه کرامت مصادف است که فضایی معنوی را در کشور ایجاد می‌کند و فعالیت‌های قرآن و عترت در این روزها صورت می‌گیرد.

وی گزینه دوم را برای برپایی نمایشگاه قرآن، نیمه اول ربیع الاول یعنی اوایل آبان دانست که تا ۱۷ ربیع سالروز ولادت پیامبر اکرم (ص) ادامه خواهد داشت.

فقهی‌زاده تاکید کرد: البته هنوز هیچ یک از دو گزینه موردنظر قطعی نیست و گزینه جدی دیگری به عنوان گزینه سوم وجود دارد و آن برگزار نشدن نمایشگاه قرآن در سال ۹۹ است که در صورت تایید گزینه سوم، این نمایشگاه را در ماه رمضان سال هزار و ۴۰۰ برپا خواهیم کرد.

وی با اشاره به برنامه‌های قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: درصورت برگزارنشدن نمایشگاه قرآن در سال ۹۹ فعالیت های قرآنی متعددی را در کشور سامان خواهیم داد.

معاون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: در مرداد ماه سال آینده دومین شعبه استانی نمایشگاه بین المللی قرآن در تبریز برگزار خواهد شد و این برنامه به قوت خود باقی است. سال قبل این نمایشگاه در مشهد در ایام ماه رمضان برپا شده بود.

وی افزود: برنامه‌های دیگری مانند افزایش هفته‌های قرآن و عترت در استان‌ها و برگزاری جشنواره‌های خاص قرآنی را در دست بررسی داریم که امیدواریم تا پایان اسفند گزینه نهایی را اعلام کنیم.