هواپیمایی که می‌تواند یک سال بی‌وقفه پرواز کند
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، آزمایشگاه علوم و فناوری دفاعی انگلیس (DSTL) و گروه علمی و فناوری دفاعی استرالیا (DSTG) با همکاری هم توانسته‌اند هواپیمایی تولید کنند که با استفاده از انرژی خورشیدی یک سال بیوقفه پرواز می‌کند.

نام تجاری این هواپیما PHASA-3  است و نیروی پیشران خود را از موتور‌های برقی دریافت می‌کند و تأمین‌کننده نیروز این موتورهای برقی هم انرژی خورشیدی است.

این هواپیما که پروسه ساخت آن از سال قبل آغاز شده بود توانست اولین پرواز آزمایشی خود را در جنوب استرالیا با موفقیت پشت سر بگذارد.

از جمله وظایف تعریف شده برای این هواپیما جایگزینی‌ آن برای انجام برخی وظایف ماهواره‌هاست، چرا که هزینه‌های ساخت آن بسیار کمتر از ماهواره است. همچنین از این هواپیما‌ها می‌توان برای پیشبرد برخی اهداف نظامی و غیرنظامی ، از جمله نظارت، ارتباطات، امنیت، سنجش از دور، کنترل محیط زیست، ردیابی آتش سوزی جنگل‌ها و نظارت دریایی استفاده کرد.

ویژگی‌های فیزیکی این هواپیما همانطور که در تصویر آمده عبارت‌است از: طول بال 35 متری، بدنه یکپارچه کامپوزیتی کربنی و وزن 150 کیلوگرمی که امکان پرواز در ارتفاع 21 هزار متری از سطح زمین و رسیدن به سرعت 145 کیلومتر در ساعت برای آن متصور است.