کد خبر: ۹۹۹۴۸
تاریخ انتشار: ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
یادداشت//
افزایش تورم، نیاز مالی شهروندان به اسکناس های درشت تر را سیاستی درست کرده که 120 کشور آن را اجرایی کرده اند،اما با توجه به کسری بودجه اجرای آن اولویت
پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،فاطمه مهردادیان /دبیرتحریریه شهرفردا

ملاحظات تغییر واحد پول در کشور ؛ معیشت مردم یا حذف صفر؟

افزایش تورم و سرعت گسترش آن طی دو دهه اخیر باعث کاهش قدرت خرید مردم شده و شهروندان ناگزیرند قطعات اسکناس بیشتری در مبادلات تجاری خود پرداخت کنند ،اما سوال اصلی آن است که آیا تغییر واحد پول ملی هم اکنون اولویت اقتصادی کشور است ؟

 نگاهی سرانگشتی به  سیستم مالی در شرایط تحریمی نشان می دهد با وجود آنکه تغییر واحد پول ملی و حذف صفر یک اقدام رو به جلو و سیاست مالی صحیحی تلقی می شود، اما با توجه به تحریم های پیچیده و جنگ اقتصادی تمام عیاری که ایران در آن قرار دارد می‌تواند از اولویت پایینی برخوردار باشد. رشد تورم از دهه ۵۰ تا کنون که به گفته کارشناسان افزایش ۲۵۰۰ برابری داشته ،ضرورت انتشار اسکناس‌های جدید با ارقام درشت‌تر و تعداد صفر های بیشتر را ضروری کرده است ،چنانکه بانک مرکزی طی سال های گذشته چندین بار اقدام به انتشار چک پول های بانکی ۵۰ هزار تومانی، ۱۰۰ هزار تومانی و ۵۰۰ هزار تومانی با همین هدف کرده است ؛اما تصمیم هیئت دولت در ارائه و تصویب لایحه تغییرواحد پول ملی و تبدیل آن از ریال به تومان هر چند اقدامی ضروری و موجه ارزیابی می شود، اما زمان اجرای آن نیز مهم است .


از سوی دیگر اصلاح پول ملی و انتشار اسکناس های جدید با وجود آنکه هزینه ای برای اقتصاد کشور ایجاد می کند ،اثری بر متغیرهای پولی و حجم پول نداشته و تاثیر آن بر کنترل تورم با اجماع کارشناسان اقتصادی اگر بیشتر نباشد ،خنثی  خواهد بود.

آنچه به عنوان ملاحظات تغییر واحد پول ملی اکنون باید مورد توجه قرار گیرد آن است که پس از خروج آمریکا از برجام و سیاست‌های خصمانه رئیس جمهور این کشور علیه ایران ،تحریم های پی درپی  تصویب شد که نتیجه آن شرایط نامساعد و پیچیده  اقتصادی  است که اکنون کشور آن را تجربه می کند.

 شرایطی که ایجاب می کند ،هم اکنون دولت  عدم تعادل های بزرگ و چالشهای تورم مزمن ایجاد شده و همچنین بی ثباتی قیمت‌ها  را درمان کند؛بنابراین اولویت اصلی دولت هم اکنون بازگشت پایداری و ثبات به اقتصاد کشور ،اصلاح سیاست‌های مالی  و اولویت آنی کسری بودجه سال جاری است.

آمارهایی که بانک مرکزی از رشد اقتصادی طی ماه های گذشته منتشر کرده ،نشان دهنده رشد منفی اقتصادی و در نتیجه افزایش تورم بوده که نشان دهنده چالش‌های کلیدی در اقتصاد کشور است، که اکنون به عنوان گرانی ریشه‌دار در  معیشت مردم خود را نشان می‌دهد و ضرورت دارد تا دولت از همه ظرفیت کارشناسی بدنه خود برای رفع این مشکل استفاده کند.

به نظر می‌رسد استفاده از ابزارهای پرداخت الکترونیک به عنوان واحدهای کیف پول الکترونیکی توانسته تا حدودی مشکل جابجایی فیزیکی اسکناس را کاهش دهد، بنابراین هر چند حذف صفر و اصلاح پول ملی به عنوان یک سیاست درست مالی به اجماع کارشناسان رسیده است اما اجرای آن در موقعیت کنونی که اقتصاد معیشتی مردم با چالش های بزرگی روبروست میتواند اولویت دست چندم تلقی شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
منتقمین پایتخت پیام خونخواهی سردار شهید را به گوش  دنیا رساندند

منتقمین پایتخت پیام خونخواهی سردار شهید را به گوش دنیا رساندند

پیکرشهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی و شهید ابو مهدی مهندس و شهدای مقاومت درحالیکه بر دستان میلیونی منتقمان پایتخت تشیع شد با نماز ولی امر مسلمین رهبر معظم انقلاب بدرقه گردید. حضور اعضای کتائب حزب الله عراق در مراسم تشییع شهید سلیمانی در تهران
خروج هواپیمای تهران-ماهشهر از باند فرودگاه/ این حادثه مصدوم نداشت

خروج هواپیمای تهران-ماهشهر از باند فرودگاه/ این حادثه مصدوم نداشت

صبح امروز هواپیمای شرکت کاسپین که قرار بود ماهشهر را به مقصد تهران ترک کند، از باند فرودگاه خارج شد! رویدادی که منجر به وارد آمدن خساراتی به هواپیما شد، اما آن گونه که گزارش‌ها نشان می‌دهد، خوش بختانه فرجام تلخی به دنبال نداشته است.