کد خبر: ۹۹۸۴
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۵۳
عضو هیئت علمی دنشگاه امام صادق(ع) با بیان اینکه برخی تمدنها به دلیل سوء‌مدیریت منابع آب، نابود شده‌اند، گفت: امروز شاهد پدیده فرونشست زمین هستیم و سالانه حدود ۳۶ سانتی‌متر زمین تهران فرونشست می‌کند و یکی از دلائل عمده، خالی شدن سفره‌های زیرزمینی است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی شهر فردا، نشست علمی «بحران آب، مسائل، چالشها و راهکارها» با سخنرانی حجت‌الاسلام دکتر سید علی حسینی و دکتر کاووس سید امامی در دانشگاه امام صادق علیه‌السلام برگزار شد.

در این نشست حجت‌الاسلام دکتر سید علی حسینی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام با بیان اینکه یکی از مسائل مهم در حوزه محیط زیست «فقه آب» است، خاطر‌نشان کرد: احکام فراوانی درباره انواع آبها وجود دارد که متاسفانه این بازشناسی و استفاده از این احکام مورد غفلت قرار گرفته است.

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام با تاکید بر اینکه بر اساس آیات شریفه قرآن کریم، آب موجب احیاء و آبادانی است، افزود: مطابق نظر فقها، سه دسته انسانها، گیاهان و حیوانات واجب‌النفقه هستند و باید سهمی از آب آشامیدنی به آنان اختصاص یابد و کسی نمی‌تواند این سه گروه را از آب آشامیدنی محروم کند.

عضو هیئت امنای دانشنامه اسلامی محیط زیست کشاورزی و منابع طبیعی با اشاره به اینکه رجوع به دستاوردهای تمدنی خود از راههای حل بحران آب در کشور است، گفت: به لحاظ فقهی یکی از وظایف دولت اسلامی برای جلوگیری از تنش و بحران آبی، هدایت آبها و روان آبها به سمت سفره‌های زیرزمینی برای ذخیره سازی است و این چیزی است که در تمدن ایرانی اسلامی به خوبی دیده می‌شود.

این استاد حوزه علمیه قم با تاکید بر اینکه اسراف، اتلاف و آلودگی آبها به ویژه آب دریاها، حرام است، اظهار داشت: باید در استفاده و بهره‌وری از منابع آب و سفره‌های زیرزمینی، عدالت بین نسلی را مدنظر قرار داد و نمی‌توان نسل بعدی را از این نعمت بی‌بدیل خدادای محروم کرد.

به گفته حجت‌الاسلام حسینی، استحصال آب برای نوشیدن مردم امری لازم و ضروری است و با وجود هزینه‌های سنگین بر عهده حکومت اسلامی است که نه تنها این هزینه را متقبل شود بلکه هزینه‌های تحقیقات و پژوهش را برعهده گیرد.

در ادامه این نشست دکتر کاووس سید امامی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق علیه‌السلام نیز به بررسی پیامدهای سیاسی ناشی از بحران آب پرداخت و گفت: شواهد مختلفی در تمدنهای بشری وجود دارد که بعضی تمدنها به دلیل سوء مدیریت منابع آب، نابود شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه یکی از دلائل خشکسالی و تنش آبی، تغییرات آب و هوایی است و این حاصل دخالتهای بی جای انسانها در طبیعت است، اظهار داشت: از زمان انقلاب صنعتی تا به امروز دمای کره زمین یک درجه سانتی گراد و در بعضی جاها مثلا خاورمیانه تا 2 درجه گرمتر شده که پیامدهای منفی زیست محیطی بسیاری را در پی داشته است.

به گفته این استاد دانشگاه، کمبود منابع آبی در داخل کشور باعث اختلافات و درگیری‌هایی در طی سالهای اخیر شده و این مساله در خارج کشور نیز باعث تنشها و منازعات بین‌المللی متعددی شده که از جمله این منازعات می‌توان به درگیری آبی اسرائیل و فلسطین اشاره کرد.

عضو هیئت علمی دنشگاه امام صادق علیه‌السلام با انتقاد شدید نسبت به احداث غیر‌قانونی چاههای عمیق در طی دهه‌های اخیر افزود: به دلیل نداشتن تعریف درستی از توسعه اقتصادی پایدار در حوزه محیط زیست، امروز شاهد پدیده فرونشست زمین هستیم و سالانه حدود 36 سانتی‌متر زمین تهران فرونشست می‌کند و یکی از دلائل عمده نیز خالی شدن سفره‌های زیرزمینی است.

سید امامی با تاکید بر اینکه باید در زمینه دیپلماسی آب فعال بود، گفت: متاسفانه امروز شاهدیم که بعضی کشورهای همسایه دست به طرحها و پروژه‌های محیط زیستی زده‌اند که پیامدهای خطرناکی را نه تنها برای کشورهای همسایه به خصوص ایران به دنبال خواهد آورد، بلکه خود این کشورها نیز در آینده متضرر خواهند شد.

منبع: تسنیم
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
افزایش حقوق‌ها در دستور کار دولت

افزایش حقوق‌ها در دستور کار دولت

ساختار و مبانی اقتصادی بخشنامه بودجه ۱۴۰۲ و جهت‌گیری‌های اصلی منابع و مصارف بودجه سال آینده در نشستی با حضور جمعی از معاونان و مدیران ستادی و استانی سازمان برنامه و بودجه کشور، تشریح و بررسی شد.
در تاریخ ما دوران دفاع مقدس به عنوان یک برهه درخشان و تأثیرگذار شناخته خواهد شد

در تاریخ ما دوران دفاع مقدس به عنوان یک برهه درخشان و تأثیرگذار شناخته خواهد شد

رهبری انقلاب اسلامی با یادآوری اینکه بیش از ۳۰ سال از پایان دفاع مقدس گذشته است، تأکید کردند: در واقع جمع‌بندی حوادث را از راه دور می‌شود انجام داد. وقتی در وسط یک حادثه هستیم درست نمی‌شود ابعاد آن را شناخت.