کد خبر: ۹۹۷۷۸
تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۵
استاندار کرمانشاه:
استاندار کرمانشاه ساخت‌وسازهای غیرمجاز را پاشنه‌ آشیل شهرداری‌های این استان بیان کرد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، هوشنگ بازوند در نشست شهرداران استان کرمانشاه که با حضور رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور در استانداری کرمانشاه برگزارشد، اظهار داشت: شهرداری‌ها باید در مقابل  ساخت و سازهای غیرمجاز بایستند.

استاندار کرمانشاه افزود: ساخت حدود ۵ هزار واحد غیرمجاز در حریم رودخانه در شهر کرمانشاه مشکلات بسیاری را به وجود آورد که در سیل اخیر آن را حس کردیم.

وی خاطرنشان کرد: شهر همانند یک موجود زنده است و ساخت و ساز غیرمجاز به مثابه یک زخم بر پیکر آن محسوب می‌شود که مداوای آن بسیار سخت است، لذا نباید اجازه چنین کاری داده شود.

بازوند بیان داشت: همچنین شهرداران نسبت به تغییر کاربری‌ها باید حساسیت ویژه داشته باشند، واگذاری یا موافقت با این تغییر کاربری مثل فروش جسم شهر است.

استاندار کرمانشاه ادامه داد: دنبال این نباشید که از این تغییر کاربری‌ها درآمدی حاصل شود، چرا که اولا درآمدی حاصل نمی‌شود و اگر حاصل شود مشکلی را حل نخواهد کرد.

وی همچنین گفت: ماده ۱۰۰ را به منابع درآمدی تبدیل نکنیم و هر شهرداری این کار را انجام دهد مانند این است که جسم شهر و راه نفس مردم را می فروشد.

بازوند افزود: بازآفرینی بافت های فرسوده زمانی نحقق می شود که شهرداری ها بتوانند مشوق هایی برای سرمایه گذار در نظر گیرند و دولت و وزارت کشور نیز در این زمینه به شهرداری ها کمک کنند.

مدیر ارشد استان بیان داشت: ضوابطی که میراث فرهنگی برای بافت های تاریخی قرار داده بسیار سخت است و بدون شک آنها را به سمت نابودی می کشاند.

وی تاکید کرد: شهرداران توجه داشته باشند درب اتاق‌های خود ملاقات های عمومی را به روی هیچ ارباب رجوعی نبندند چرا که احترام به شهروندان واجب است و در این راستا می توانند از شهروندان به عنوان اتاق فکر استفاده کنند و آنها را در بهتر شدن وضعیت عمرانی و آبادانی شهر به کمک بگیرند و به اعتقاد بنده هیچ شهری بدون مشارکت شهروندان آباد نخواهد شد.

بازوند همچنین خواستار تبدیل وضعیت نیروهای شهرداری شد و گفت: این کار بار مالی برای دولت ندارد اما می‌تواند انگیزه بیشتری برای نیروهای شهرداری به دنبال داشته باشد لذا لازم است وزارت کشور به این موضوع نگاه ویژه ای داشته باشد.

استاندار کرمانشاه یادآور شد: شهرداری ها نیاز به تسهیلاتی با بهره پایین دارند که اگر این تسهیلات در اختیار آنها قرار گیرد برخی کارهای درآمدزایی و اشتغالزایی را می تواند ایجاد کند.

وی گفت: شهر کرمانشاه حدود ۵۰ درصد جمعیت کل استان را دارد و در عین حال شاهد سرریز جمعیت از استان‌های همجوار به این استان نیز هستیم لذا مدیریت شهرداری کرمانشاه کار راحتی نیست و نیازمند کمک جدی دولت در این خصوص هستیم.

بازوند بیان داشت: همچنین کلانشهر کرمانشاه نباید از سایر کلانشهرها در بحث قطار شهری جا بماند و در این راستا دولت باید تمام همت خود را به کار گیرد.

مدیر ارشد استان افزود: در زمینه اعتبارات بازآفرینی شهری ضعف هایی وجود دارد در این راستا مدیران اجرایی شهر کرمانشاه بهتر از کارشناسان کشوری به محیط شهر آشنا هستند و اگر این اختیار را نداشته باشند و در مرکز برای آنها تصمیم گیری شود پذیرفته نیست و این مهم نیازمند توجه است.

وی خاطرنشان کرد: حدود ۷۹ میلیارد تومان به شهرداری‌هایی که تحت تاثیر زلزله بودند کمک کردیم اما شهری که ۱۰ تا ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد با این کمکها مشکلاتشان مرتفع نمی شود لذا برای سه شهری که متأثر از زلزله بودند از جمله سرپل ذهاب، ثلاث و از گله باید اعتبارات ویژه جهت آسفالت خیابان ها اختصاص داده شود.

استاندار کرمانشاه زمین های قولنامه ای را یک چالش بزرگ برای شهردار ها عنوان کرد و اظهار داشت: اگر مدیران شهر برای برنامه ریزی شهری تصمیم نگیرند مردم تصمیم می‌گیرند که در این صورت ما باید هزینه آن را پرداخت کنیم و این هزینه سنگینی ساخت و سازهای غیر مجاز آنها را بپردازیم لذا یکی از اقدامات پیشگیرانه در این صورت تعیین تکلیف زمین های قولنامه ای است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

مشاور پارلمانی شهرداری تهران گفت: پایتخت 19 گرمخانه فعال سراسری و 3 گرمخانه مخصوص زنان دارد که با وجود ظرفیت 5 هزار نفری پذیرش به رغم برودت هوا همچنان فضای خالی دارند.
طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

یک جوان ۲۳ ساله در اندونزی با فتوشاپ حیوانات در شرایط احمقانه و غیرمنتظره قرار می‌دهد.