کد خبر: ۹۹۷۵۰
تاریخ انتشار: ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی:
رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: بارشهای مناسب بهاره نشانه ترسالی نیست و باید در مصرف آب صرفه جویی شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، رسول جلیلی در مراسم افتتاحیه چهارمین همایش ملی تغییر اقلیم و تاثیر آن بر کشاورزی و محیط زیست اظهارداشت: تغییر اقلیم از سال ۱۳۷۶ در آذربایجان غربی آغاز شده بود که تا سال ۱۳۹۶ ادامه داشت که از سال ۹۷ تا کنون میزان بارش ها افزایش داشته است و نباید شائبه ترسالی و بارندگی های مطلوب سال زراعی جاری ما را از اجرای برنامه های کاهش مصرف آب و استفاده از شیوه های نوین علمی در جهت افزایش راندمان تولیدات بخش کشاورزی دور کند.

وی با بیان اینکه  حمایت از کشاورزان ضامن تامین امنیت غذایی است افزود: بخش کشاورزی یکی ازمهمترین فعالیت‌های اقتصادی است که به عبارتی موتور محرکه اقتصاد استان به شمار می رود که پدیده تغییر اقلیم می‌تواند به شکلی ویژه آن را تحت تأثیر قرار دهد.

جلیلی تصریح کرد: در آذربایجان غربی با دارا بودن ۸۲۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی، برآورد می شود امسال شش میلیون و ۸۰۰ هزار تن محصول کشاورزی تولید شود که ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول زراعی، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن محصول باغی، ۵۷۰ هزار تن محصول دامی، ۲۲ هزار تن عسل و ۱۵ هزار تن در بخش شیلات و آبزیان را شامل می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاروزی آذربایجان غربی با بیان اینکه با افزایش هر یک درجه دما، نیازمند ۲۵ تا ۴۰ میلی متر بارندگی هستیم، گفت: باید به منظور برنامه ریزی بهتر و تدوین الگوی کشت، بانک اطلاعاتی جامعی از وضعیت کشاورزی استان، تعداد قطعات زمین، مالکان، موقعیت جغرافیایی و نوع کودهای مصرفی و اطلاعات توصیفی و مکانی با استفاده از تکنولوژی‌های جدید گردآوری و تهیه شود.

جلیلی اجرای طرح جامع اطلاعات کشاورزی استان و تهیه نقشه کاداستر اراضی آبی شامل اطلاعات مکانی و توصیفی قطعات اراضی تحت بهره برداری، برقراری کشاورزی قراردادی در جهت تکمیل زنجیره ارزش محصولات کشاورزی، تهیه نقشه های تناسب اراضی جهت تدوین الگوی کشت را از مهمترین اولویت های اجرایی سازمان در سال جاری عنوان کرد.

وی با اشاره به اشتغال ۳۲.۸ تا ۳۸ درصدی جمعیت استان در بخش کشاورزی، ادامه داد: نیازمند برنامه ریزی دقیق و علمی تری در بخش کشاورزی هستیم تا دانش کشاورزان  افزایش یافته و علاوه بر ایجاد فرصت های شغلی بیشتربه سمت کشاورزی علمی  در استان حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۳۰ سال است که کشورها در دنیا متحد شدند و کنوانسیون تنوع زیستی را تدوین کردند گفت: تدوین این کنواسیون ضمن حفاظت از تنوع زیستی و تضمین بهره برداری پایدار از تنوع زیستی و عادلانه مزایا، جلوی فرسایش ژنتیکی و انقراض گونه ها را می‌گیرد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی آذربایجان غربی نیز در این مراسم گفت: پس از فراخوان، از بین مقاله های ارسالی به دبیرخانه همایش، ۱۱۰ مقاله مورد پذیرش شده است که ۱۲ مقاله به صورت شفاهی و بقیه به صورت پوستر در این همایش ارائه شده است.

عباس روانلو با بیان اینکه تغییرات اقلیم در زمینه امنیت غذایی و محیط زیست، سلامت و تنوع زیستی اثرگذار است و یکی از خطرهای جدی برای توسعه پایداربه شمار می رود خاطر نشان کرد: همه بخش هایی که اثرات اقلیمی روی آنها تاثیر می گذارد، به یکدیگر مرتبط هستند. مسئله محیط زیست و تغییر اقلیم یکی از چالش‌های اساسی کشور است و با توجه به وضعیت موجود و اثراتی که تغییرات اقلیمی‌داشته است، باید با شرایط جدید برنامه ریزی کنیم.

نادر قاضی پور نماینده مردم شهرستان ارومیه در مجلس شورای اسلامی نیز در این همایش با اشاره به اهمیت حفاظت از منابع آبی و خاکی در استان  بر لزوم ارائه و به کارگیری راه‌کارهای نوین در مقابله با اثرات منفی تغییرات اقلیمی تاکید واظهارداشت: توسعه کشتهای متراکم گلخانه ای، کشت گیاهان  و درختان کم آب بر مانند زعفران و پسته، توسعه آبخیزداری و آبخوانداری و احداث آب بندها و سدهای خاکی کوچک برای جلوگیری از ایجاد سیلاب و خشکسالی و مدیریت مصرف بهینه آب از جمله راهکارهایی است که باید در اولویت کارهای اجرایی دستگا ههای اجرایی ذیربط برای مقابله با اثرات تغییر اقلیم قرار گیرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آموزش نظامی زنان در ترکیه/ تصاویر

آموزش نظامی زنان در ترکیه/ تصاویر

زنان نظامی در آناتولی مرکزی ترکیه زیر نظر مربیان مجرب آموزش می بینند.
برندگان مسابقه عکاسی آب‌و‌هوا ۲۰۱۹ / تصاویر

برندگان مسابقه عکاسی آب‌و‌هوا ۲۰۱۹ / تصاویر

در مسابقه عکاسی آب و هوا ۲۰۱۹ که در انگلستان برگزار شد، دو عکاس از ایران موفق شدند به بخش نهایی راه پیدا کنند. عکس علی باقری مقام دوم را در بخشِ عکاسان زیر ۱۷‌سال کسب کرد و عکس محمد مهیمنی که سیل آق قلا را به تصویر کشیده بود به فهرست چند تصویر برگزیده در بخش پایانی مسابقه راه پیدا کرد.