کد خبر: ۹۹۷۴۸
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۲
در این گزارش جزییات مصوبه‌ خانه‌ باغ‌ها را که به تازگی از سوی شورای عالی شهرسازی و معماری ایران ابلاغ شده، مرور خواهیم کرد. طرح جایگزین خانه باغ برای جلوگیری از خسارات طرح پیشین برج باغ‌ها ارائه و تصویب شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،مصوبه برج باغ اگرچه از میان برداشته شد اما بسیاری از باغ‌های شهر تهران را به نابودی کشاند. پس از ابطال این مصوبه و اظهار گله از سوی بسیاری از مالکان باغ در راستای از بین رفتن صرفه‌ی اقتصادی‌شان، لایحه‌ی خانه باغ به عنوان طرح جایگزین از سوی شهرداری به شورای شهر ارائه و تصویب شد.

برخلاف مصوبه برج باغ که به مالک اجازه می‌داد در باغ خود از 9 تا 12 طبقه ساخت و ساز کند، طرح خانه باغ با حفظ ماهیت باغ بر محور تغییر کاربری آن می‌چرخد. مثلا صاحب باغ می‌تواند در باغ خود رستوران، هتل، کافه، موزه و گالری برپا کند و از آن بهره‌ی اقتصادی ببرد. شهرداری تهران نیز در راستای حفظ درختان باغ‌ها موظف شده است تا مسئولیت آبیاری، هرس و نگهداری درختان را به عهده بگیرد. در این مصوبه که در 8 ماده تنظیم شده است تنها مرجعی که صلاحیت ارائه‌ی مجوز ساخت خانه باغ را دارد معاونت شهرسازی مرکز است.
ماده‌ی 1 مصوبه مربوط به تعریف دقیق باغ به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام در سی‌ودومین اجلاس شورای عالی استان‌هاست. در ماده‌ی 2 مصوبه توضیحات مفصلی پیرامون انواع مجوزها و نوع کاربری فضاهای سبز ارائه شده است. طبق این توضیحات شهرداری باید باغ‌هایی را که تحت تملک خود درآورده است -عم از اینکه در طرح مصوب کاربری آن فضای سبز باشد یا خیر- مراقبت نماید و با تصویب مراجع مربوطه به فضای عمومی سبز تبدیل کند. از طرفی نیز هرگونه تغییر در نقشه‌ی پهنه‌های سبز و باغ‌های دسته جمعی منوط به تصویب کمیسیون ماده پنج خواهد بود و حداقل نصاب تفکیک، افراز و تقسیم اراضی به میزان 10000 متر مربع خواهد بود. درباره‌ی باغ‌های خصوصی نیز حداقل نصاب تفکیک، افراز و تقسیم اراضی 5000 متر مربع تعیین شده است و نحوه ساخت و ساز در سه محدوده تنظیم شده است. برای مساحت کمتر از 2000 متر مربع سطح اشغال مجاز حداکثر 15 درصد و تراکم مجاز نیز 30 درصد تعیین شده است. ضمن اینکه تعداد طبقات در این محدوده حداکثر 2 طبقه و بیشترین ارتفاع از سطح زمین محل توده‌گذاری با احتساب 110 سانتی‌متر جان‌پناه، 860 سانتی‌متر تعیین شده است. برای مساحت بین 2000 متر مربع تا 5000 متر مربع سطح اشغال مجاز حداکثر 15 درصد و تراکم مجاز نیز 45 درصد تعیین شده است. ضمن اینکه تعداد طبقات در این محدوده حداکثر 3 طبقه و بیشترین ارتفاع از سطح زمین محل توده‌گذاری با احتساب 110 سانتی‌متر جان‌پناه، 1180سانتی‌متر تعیین شده است. ضمن اینکه در صورت استفاده مسکونی در باغ‌های با مساحت 2000 متر مربع تا 5000 متر مربع میانگین مساحت هر واحد 150 متر مربع تعیین شده است. اما برای مساحت‌های بالای 5000 متر مربع سطح اشغال مجاز حداکثر 15 درصد و تراکم مجاز نیز 45 درصد تعیین شده است. سطح اشغال مجاز برای مساحت مازاد نیز حداکثر 10 درصد و ترکم مجاز نیز 30 درصد تعیین شده است. ضمن اینکه تعداد طبقات در این محدوده حداکثر 4 طبقه و بیشترین ارتفاع از سطح زمین محل توده‌گذاری با احتساب 110 سانتی‌متر جان‌پناه، 1500سانتی‌متر تعیین شده است. و در صورت استفاده مسکونی نیز از این باغ‌های با مساحت بالای 5000 مترمربع میانگین مساحت هر واحد مسکونی 150 متر مربع تعیین شده است. در خصوص ساخت زیرزمین نیز حداکثر یک طبقه (منفی) با رعایت عدم آسیب به ریشه درختان مجاز اعلام شده است. سطح اشغال زیرزمین نیز حداکثر معادل معادل سطح اشغال طبقه‌ی همکف تعیین شده است و حداکثر ارتفاع طبقه‌ی زیرزمین 240 سانتی‌متر مشخص شده است.
در ماده‌ی 3 که مربوط به مقررات فرایند تبدیل زمین‌های زراعی و اراضی کشاورزی است، آمده: تبدیل اراضی کشاورزی بنا به خواست مالک با نظر به مقررات فضای سبز خصوصی و ارائه‌ی نقشه درختکاری باغ بلامانع است. در این‌گونه اراضی 70 درصد مساحت در خدمت فضای سبز عمومی تجهیز خواهد شد و در 30 درصد باقی‌مانده با سطح اشغال 30 درصد و تراکم 240 درصد حداکثر در 4 طبقه مجا خواهد بود.
ماده‌ی 4 مربوط به پارکینگ است و عنوان می‌کند که تامین پارکینگ‌های مورد نیاز بر اساس طرح تفصیلی مصوب شهر تهران الزامی است. ماده‌ی 5 ممنوعیت‌های افزایش سطح اشغال، طبقه و تراکم را مطرح می‌کند و در ماده‌ی 6 نیز به زمان اجرای مصوبه و چگونگی نظارت در روند امور اشاره شده است. با یان توضیح که شهرداری تهران موظف است نسبت به تشکیل کمیته فنی خانه باغ با حضور نماینده معاونت شهرسازی و معماری (مدیرکل مربوطه)، نماینده سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران، چهار نفر کارشناس خبره حقیقی با تخصص‌های معماری، فضای سبز، اکولوژی گیاهی و میراث فرهنگی اقدام نماید. 
در ماده‌ی 7 به صراحت آمده است کهع شهرداری تهران باید طی شش ماه پیشنهاد تغییر پهنه‌های مختلف را در جهت تبدیل به فضاهای سبز عمومی به کمیسیون ماده 5 و عنداللزوم شورایعالی شهرسازی و معماری ایران ارائه کند. پ
ماده‌ی 8 مصوبه نیز درباره‌ی ضرورت ارائه‌ی گزارش‌های کارشناسی تخصصی به پیوست جدولی است که عملکردها و کاربری‌های مجاز در باغ‌ها را به تفصیل ارائه می‌دهد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

مشاور پارلمانی شهرداری تهران گفت: پایتخت 19 گرمخانه فعال سراسری و 3 گرمخانه مخصوص زنان دارد که با وجود ظرفیت 5 هزار نفری پذیرش به رغم برودت هوا همچنان فضای خالی دارند.
طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

یک جوان ۲۳ ساله در اندونزی با فتوشاپ حیوانات در شرایط احمقانه و غیرمنتظره قرار می‌دهد.