کد خبر: ۹۹۷۴۷
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۰
با حضور معاون امور مناطق شهرداری تهران و رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران، دستورالعمل شورای پژوهش و نوآوری در مناطق 22گانه تهران ابلاغ شد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،شاپور رستمی معاون امور مناطق شهرداری تهران در این مراسم که عصر روز سه شنبه 22 مردادماه برگزار شد، گفت: این ابلاغ اتفاقی بسیار خوشایند است که بر مبنای آن چارچوبی را مشخص کرده ایم که همه شهرداران مناطق با توجه به دستورالعمل تنظیمی در خصوص انجام پروژه ها و با همکاری با مرکز مطالعات حرکت کنند تا با نگاه ویژه شهردار تهران بر موضوع پژوهش و بهره گیری از این همکاری، زمینه استفاده بهینه از همه ظرفیت ها فراهم شود و شاهد اجرای پروژه هایی باشیم که زمینه مطالعاتی بسیار خوبی داشته باشند.

رستمی با بیان اینکه ما در سه محور در حال مذاکره هستیم، اضافه کرد: ابتدا پروژه هایی که توسط شهرداران مناطق 22گانه در حال انجام است، دوم پروژه های پدافند غیرعامل و سوم پروژه های مطالعاتی که 6 پروژه مهم را معاونت انجام می دهد و همه مناطق را دربر می گیرد. 

معاون امور مناطق شهرداری تهران در ادامه گفت: امروز شاهد امضای تفاهم نامه ای ارزشمند هستیم که در فضای شهری شورای پژوهش و نوآوری ایجاد کرده ایم و قطعا از این پس یکی از ملاک های ارزیابی شهرداران مناطق، توجه و عمل به این ابلاغ خواهد بود.
وی تاکید کرد: ما باید در اداره شهر و اجرای پروژه ها از ظرفیت های دانشگاه ها و نخبگان بهره ببریم که از تاکیدات مقام معظم رهبری هم هست. ما هرگاه به این خودباوری برسیم که می توانیم از ظرفیت های علمی و اجرایی داخل استفاده کنیم قطعا موفق خواهیم بود.

رستمی در خاتمه گفت: امیدواریم این توافق نامه چراغ راه سازندگی، کار و خلاقیت در تهران خواهد شد.

ایجاد کمیته پژوهشی در شهرداری های مناطق

در ادامه این نشست، محمدحسین بوچانی رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران گفت: شرایط اداره شهر تهران به شیوه های گذشته میسر نیست و حتی اگر میسر باشد، غیرقابل دفاع است.

وی با تاکید بر اینکه باید شیوه های گذشته اداره شهر دگرگون شود، اضافه کرد: یکی از این حوزه ها، توجه به اندیشه و پژوهش است؛ نمی شود پروژه ای را انجام دهیم و بعد توجیه علمی آن را بنویسیم.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران افزود: بر مبنای برنامه 5ساله شوم شهر تهران، برنامه ششم توسعه و بودجه مصوب، تکلیف شده که همه پروژه ها پیوست فرهنگی، اجتماعی، محیط زیستی و ... داشته باشند و این تاکید ما را به پژوهش نزدیک می کند.

بوچانی در ادامه گفت: یکی از نقاط آسیب ما این است که در معاونت ها و حوزه های مختلف، کمیته پژوهشی داریم، اما این ضعف در مناطق شهرداری مشهود است و قرار است کمیته پژوهشی را در همه مناطق 22گانه تهران ایجاد کنیم. شرح وظایف آن هم شناسایی پروژه های خلاقانه، نوآورانه و انتقال آن به مرکز مطالعات و تبدیل آن به طرح اجرایی است.

وی با بیان این نکته که این ابلاغ موجب جلوگیری جدی از پراکنده کاری در حوزه شهری خواهد شد، گفت: معتقدم باید یکی از ملاک های ارزیابی عملکرد شهرداران مناطق، پایبندی به این دستورالعمل و ارائه طرح های خلاقانه باشد.

رئیس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران در خاتمه گفت: شکل گیری این کمیته در مناطق شهرداری، سبب ارتقاء بهره وری، اثربخشی و کارآمدی حوزه های اجرایی خواهد شد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آموزش نظامی زنان در ترکیه/ تصاویر

آموزش نظامی زنان در ترکیه/ تصاویر

زنان نظامی در آناتولی مرکزی ترکیه زیر نظر مربیان مجرب آموزش می بینند.
برندگان مسابقه عکاسی آب‌و‌هوا ۲۰۱۹ / تصاویر

برندگان مسابقه عکاسی آب‌و‌هوا ۲۰۱۹ / تصاویر

در مسابقه عکاسی آب و هوا ۲۰۱۹ که در انگلستان برگزار شد، دو عکاس از ایران موفق شدند به بخش نهایی راه پیدا کنند. عکس علی باقری مقام دوم را در بخشِ عکاسان زیر ۱۷‌سال کسب کرد و عکس محمد مهیمنی که سیل آق قلا را به تصویر کشیده بود به فهرست چند تصویر برگزیده در بخش پایانی مسابقه راه پیدا کرد.