کد خبر: ۹۹۷۰۳
تاریخ انتشار: ۲۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۴۵
استاندار سمنان:
استاندار سمنان با بیان اینکه ۱۵۰ میلیون متر مکعب کسری مخازن آب استان است، گفت: سمنان با مشکلات عدیده آب روبرو است که می‌بایست در این زمینه اقدامی عاجل را صورت داد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، علی‌رضا آشناگر در نشست شورای اداری سمنان با حضور وزیر اطلاعات و با موضوع معارفه مدیرکل جدید اطلاعات استان، بابیان اینکه امروز خشک‌سالی و کم‌آبی یکی از مهم‌ترین معضلات استان سمنان محسوب می‌شود، ابراز داشت: محدودیت منابع آب، یکی از مشکلات جدی محسوب می‌شود چراکه خشک‌سالی معضل بزرگ این استان است.

وی افزود: با توجه به میزان ‌بارندگی کم در این استان نسبت به میانگین کشوری، نرخ بالای تبخیر  و برداشت از سفره‌های آب زیرزمینی نسبت به کشور و کمبود آب‌های سطحی و عدم‌مهار آن، نیاز است به این‌ حوزه توجه شود.

کسری آب با انتقال آب خزر جبران می‌شود

استاندار سمنان بابیان اینکه ۱۵۰ میلیون مترمکعب کسری مخازن آب استان سمنان است، تأکید داشت: برنامه‌های بسیار خوبی در حوزه تأمین آب توسط دولت در حال پیگیری و اجرا است که طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی با ۸۱ درصد آراء نمایندگان مجلس تصویب شد، یکی از این اقدامات است لذا از وزیر اطلاعات به‌عنوان عضو مؤثر هیئت دولت و با توجه به شناخت کافی که از وضعیت اقلیم استان دارند، درخواست داریم حمایت‌های سیاسی و جدی اجتماعی در این خصوص را موردتوجه قرار دهند.

آشناگر بابیان اینکه طرح انتقال آب خزر یک ابر پروژه است که منشأ تحول جدی در استان خواهد شد که البته منافع آن تنها مختص استان سمنان نبوده و منفعت آن برای کشور و استان‌های هم‌جوار خواهد بود، گفت: وضعیت کویر یکی دیگر از مسائلی است که برای استان هم فرصت و هم محدودیت به شمار می‌رود، این مهم هم می‌تواند فرصت‌هایی برای گردشگری ایجاد کرده و می‌تواند برای استان چالش‌زا باشد که نیاز است تا با تدوین یک برنامه جامع شاهد رفع این معضل باشیم.

وی در دیگر بخش سخنان خود، گفت: ازنظر اقتصادی استان سمنان یک ظرفیت بسیار خوبی دارد، به‌خصوص در صنعت، معدن و کشاورزی که وضعیت بسیار ویژه‌ای دارد و به لحاظ موقعیت جغرافیایی حتماً باید موردتوجه دولت قرار بگیرد و محدودیت‌های آن رفع شود.

نزدیکی سمنان به پایتخت یک مزیت اساسی

استاندار سمنان همچنین گفت: این استان به دلیل نزدیک به پایتخت و هم‌جواری با هشت استان، فرصت‌های بسیار خوبی را برای افراد جویایی کار در سراسر کشور ایجاد کرده است که امروز شاهدیم سمنان مشارکت جدی و نقش فعالی در اقتصاد کشور ایفا می‌کند اما با تمام این ظرفیت‌های اقتصادی، متأسفانه ما با محدودیت‌هایی مواجه هستیم که باید مورد اهتمام دولت برای رفع این موانع قرار گیرد چراکه توسعه و تثبیت ‌جمعیت استان درگرو حل مشکلات و رفع محدودیت‌ها در این زمینه است.

آشناگر گفت: امروز  نرخ رشد جمعیت در استان سمنان با میزان۲.۶ درصد، خیلی بیشتر از نرخ رشد جمعیت کشور است و این یعنی فرصت‌های جدی برای سرمایه‌گذاری و جذب نیروی کار در این استان ایجادشده است اما از سوی دیگر وضعیت استان ازنظر تعداد دانشجو، نرخ باسوادی و شاخص‌های توسعه انسانی خیلی خوب بوده اما باید موردتوجه بیشتری قرار گیرد.

وی بابیان اینکه صنایع استان، جزء صنایعی هستند که کمترین تأثیر را از تحریم‌ها پذیرفتند و ستاد تسهیل استان نیز نقش بسیار مطلوبی را در حوزه حمایت از تولید و صنعت ایفا کرده است، گفت: ۱۰۰ درصد تعهد اشتغال استان در سال گذشته محقق شده و بالای ۸۵ درصد اعتبارات ستاد تسهیل نیز برای اشتغال جذب‌شده است که باید تلاش کنیم این مهم ارتقاء پیدا کند از سوی دیگر علی‌رغم مشکلات اقتصادی موجود کشور، در استان سمنان با کاهش واحدهای تولیدی مشکل‌دار مواجه بودیم و با اقداماتی در این حوزه تعداد زیادی از واحدهای تملیکی مشکل‌دار مجدداً با سرمایه‌گذاران به عرصه تولید بازگشتند و این نشان از موفقیت فعالیت‌های دولت در استان دارد.
برچسب ها: شهرفردا ، سمنان ، استاندار
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

مشاور پارلمانی شهرداری تهران گفت: پایتخت 19 گرمخانه فعال سراسری و 3 گرمخانه مخصوص زنان دارد که با وجود ظرفیت 5 هزار نفری پذیرش به رغم برودت هوا همچنان فضای خالی دارند.
طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

یک جوان ۲۳ ساله در اندونزی با فتوشاپ حیوانات در شرایط احمقانه و غیرمنتظره قرار می‌دهد.