کد خبر: ۹۹۶۶۶
تاریخ انتشار: ۲۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۵
گزارش شهرفردا از لزوم تغییر بودجه ریزی در کشور
صاحب نظران اقتصادی معتقدند تغییر رویکرد بودجه در کشور باید با اصلاح تغییر ساختار هزینه ، هدفمندی یارانه ها و نطام مالیاتی تدوین شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،جنگ اقتصادی که این روزها از آن به جای تهدید تعبیر به فرصت می شود همان نکته طلایی اقتصاد بیمار ایران است که بر کاهش وابستگی نفت تمرکز دارد .
اگر در سال ۱۳۹۸ سقف صادرات روزانه نفت در بودجه امسال به ۳۰۰ هزار بشکه محدود شد این رقم در سال آینده کمتر شده و قرار است وابستگی بودجه کشورمان به نفت به صفر نزدیک شود.

 اتفاقی که به گفته کارشناسان اگر عملیاتی شود می تواند زمینه های توسعه واقعی اقتصاد ایران را فراهم کند و اقتصاد کشورمان را از صادرات صرف نفتی به صادرات غیر نقدی و سایر محصولات مبدل کند به دنبال فرمان رهبر معظم انقلاب برای اصلاح ساختار بودجه مجلس و دولت بنا دارند برای سال ۱۳۹۹ ساختار بودجه را به گونه ای اصلاح کنند که کمترین میزان وابستگی به نفت در آن وجود داشته باشد .

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در جلسه تهیه و تدوین بودجه ۹۹ گفته است اگر یکی از منابعی که جایگزین نفت خواهد شد منابع یارانه ای است که حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان است و همچنین یارانه فرا بودجه ای ۱۴۰ هزار میلیارد تومانی که به انضمام یارانه پنهانی که در کالاها و انرژی وجود دارد که رقم قابل توجه خواهد شد .

در همین راستا باید داستان بایزید مردوخی کارشناس اقتصادی با اشاره به لزوم تغییر ساختار بی بودجه در گفتگو با  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،می گوید از آنجا که اعمال تحریم ها نقش زیادی در حجم فروش و صادرات نفت و گاز داشته است از طبیعی است که باید ساختار بودجه ریزی در کشور تغییر کند و معتقد است تغییر ساختار بودجه ریزی در کوتاه مدت میسر نیست اما یکی از مهمترین اقداماتی که می تواند در بازه زمانی فعلی مورد توجه قرار گیرد تغییر ساختار هزینه‌ها است و این بدان معناست که هزینه‌های بسیاری در قالب بودجه های سنواتی تخصیص و پرداخت می‌شود که در جداول پیوست نیز قابل مشاهده است و میلیاردها تومان از بودجه را به خود اختصاص حال نهادها و سازمان‌هایی که پیشنهادات اعتباری خود را برای بودجه می‌گذارد همچنین وزارتخانه‌ها و دستگاه‌ها نیز می‌توانند با مذاکره با دولت جداول هزینه خود را کاهش دهد .

این صاحبنظر اقتصادی همچنین معتقد است این طرح هدفمندی یارانه‌ها که سال‌هاست در کشور اجرا می‌شود هنوز به نتیجه دلخواه خود نرسیده و همچنان بخش قابل توجهی از متمولین و مرفه آن کشور نیز یارانه دریافت می کنند این درحالی است که حذف یارانه ثروتمندان دشوار نیست و به سهولت قابل اجرا خواهد بود.

 به گفته این کارشناس اقتصادی همچنین دولت برای جایگزینی درآمدهای نفتی باید تسهیل درآمدهای مالیاتی را اجرا کند در و برای آن لازم است تا فرارهای مالیاتی را به حداقل برساند در حال حاضر بخش قابل توجهی از فعالان اقتصادی که گردش نقدینگی قابل توجه دارند و حاضر به پرداخت مالیات نبوده و توانستند طی سال ها مالیات پرداخت نکنند.

 کارشناسان اقتصادی همچنین معتقدند برداشت از صندوق توسعه ملی که امروز به عنوان یکی از راهکارهای دولت برای جبران کسری بودجه لحاظ شده است راه حل مناسبی نیست و برای برداشت های بی رویه می‌تواند به منابع خزانه کشور صدمه وارد کنند بنابر این لازم است به جای دامن زدن به نقدینگی و تورم تغییر ساختار بودجه ریزی در کشور و اصلاح روش‌های درآمدهای دولتی نظیر مالیات در دستور کار قرار گیرد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

مشاور پارلمانی شهرداری تهران گفت: پایتخت 19 گرمخانه فعال سراسری و 3 گرمخانه مخصوص زنان دارد که با وجود ظرفیت 5 هزار نفری پذیرش به رغم برودت هوا همچنان فضای خالی دارند.
طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

یک جوان ۲۳ ساله در اندونزی با فتوشاپ حیوانات در شرایط احمقانه و غیرمنتظره قرار می‌دهد.