کد خبر: ۹۹۴۴۴
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۲
شهرفردا در گفتگو با کارشناس اقتصادی بررسی کرد
با وجود آنکه حذف چهار صفر از پول ملی در دولت وارد مرحله عملیاتی شده است و سخنکوی دولت تدبیر از ارسال زودهنگام آن به مجلس خبر داده ، کارشناسان معتقدند اگر دولت این سیاست درست را در فرآیندی نادرست اجرا کند ، نتایج قابل قبولی برای مردم و اقتصاد کشورمان رقم نخواهد خورد.
تبعات حذف چهار  صفر از پول ملی چیست؟ به گزارش  خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،هر چند حذف چهار صفر از پول ملی از سال 94 در دولت یازدهم سابقه‌ دارد اما  هم اکنون که نرخ تورم ۴۰ درصد را پشت سر گذاشت دولت بار دیگر حذف چهار صفر از پول ملی و تبدیل ریال به تومان را در هیئت دولت تصویب کرد و لایحه پیشنهادی بانک مرکزی مبنی بر تغییر واحد پول از ریال به تومان نیز به مصوب شد .

گفته می شود  دولتی‌ها این تصمیم را با هدف حفظ کارایی پول ملی تسهیل بازیابی نقش ابزارهای پرداخت نقد و تبادلات پولی داخلی و آنچه در عرف جامعه درباره واحد پول ملی رواج یافته اتخاذ کردند هرچند کاهش هزینه های چاپ و نشر اسکناس و سکوک  ونیز مشکلات استفاده از ارقام بزرگ در مبادلات ساده روزمره و  معضلات شمارش و حمله به حجم بالای اسکناس نیز از اهداف دیگر این لایحه مطرح شده است.

 تصمیم هیئت دولت که سابقه آن به ولی الله سیف در سال ۱۳۹۴ می‌رسد ،در شرایط کنونی منتقدان زیادی دارد، کارشناسان پولی و بانکی که معتقدند تغییر رفورم پولی باید زمانی انجام شود که ثبات اقتصادی در کشور حکمفرما باشد.

 با این حال از سال ۹۵ که دولت اعتقاد داشت تورم زیر ۱۰ درصد است رئیس وقت بانک مرکزی تصمیم خود مبنی بر تغییر رفرم پول ملی را موکول به زمانی کرد که تورم به صورت افسار گسیخته افزایش یافته باشد و   به نظر می‌رسد اکنون با تولد ۴۰ درصدی بهترین زمان اجرای آن باشد.


علی ربیعی، سخنگوی دولت با بیان اینکه جزئیات این لایحه در جلسات آتی دولت بررسی می‌شود، افزود: سعی می‌کنیم لایحه را با دوفوریت به مجلس ارسال کنیم. حذف 4 صفر از پول ملی باعث می‌شود حیثیت ظاهری پول ملی در مقایسه با سایر ارزهای بین‌المللی مراعات شود و مسکوکات که مدتی است حذف شده‌اند، وارد چرخه شوند. همچنین استهلاک کاغذ نیز کاهش می‌یابد.
ربیعی با تاکید بر اینکه حذف 4 صفر از پول ملی ارتباطی با تورم و قدرت خرید ندارد، گفت: با اجرای این طرح صرفا به دنبال افزایش کارایی پول ملی هستیم


تبعات حذف چهار  صفر از پول ملی چیست؟

محمد قلی یوسفی عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با   پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،  گفت: حذف 4 صفر از پول ملی اگرچه رویکردی درست در راستای تسهیل حمل‌ونقل پول، کاهش هزینه نشر اسکناس و... است اما به نظر می‌رسد تیم اقتصادی دولت در این روزها باید تمرکز خود را بر اجرای سیاست‌‌‌هایی که به افزایش ارزش پول ملی، ثبات اقتصادی و ایجاد رفاه مردم منجر می‌شود بگذارد.

وی با بیان اینکه تصمیم بر اجرای حذف 4 صفر از پول ملی هرچند تصمیمی درست است اما باید دید دولت در اجرای آن چه مسیری را خواهد پیمود که به ثبات اقتصاد کشور منجر شود، به «وطن‌امروز» گفت: از دولتمردان باید پرسید آیا در این شرایط، اقتصاد کشور به ثبات رسیده است که اقدام به چنین کاری کرده است؟ یا خیر؟ چراکه هر تصمیم اقتصادی دارای تبعاتی است که نتیجه آن را باید از قبل پیش‌بینی کرد.

این اقتصاددان اجرای هر سیاستی را در 4 مسیر یعنی سیاست درست در مسیر درست، سیاست غلط در مسیر غلط، سیاست غلط در مسیر درست و سیاست درست در مسیر غلط عنوان کرد و افزود: سیاست حذف 4 صفر از پول ملی هر چند سیاستی درست است اما مسیر آن باید بخوبی ارزیابی و موشکافی شود، چراکه وضعیت کشور از حیث اقتصادی اکنون در شرایط مناسبی نیست. وی اصلاح ساختارهای اقتصادی را در وهله اول نیازمند اصلاح ساختار قانون اساسی دانست و گفت: به موجب مشکلاتی که در قانون اساسی وجود دارد مدیریت تمام و کمال اقتصادی کشور از توان دولت خارج است و مداخله دست‌اندرکاران دولت در اقتصاد نمی‌تواند منفعتی را در پی داشته باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: این روزها مطالبه مردم از دولت ساماندهی وضعیت اقتصاد کشور و ایجاد رفاه عمومی است، زیرا سیاست‌‌های اقتصادی دولت تاکنون به بهبود معیشت مردم و اقتصاد کشور منجر نشده است.

وی با بیان اینکه با سیاست‌‌های جسته و گریخته اقتصاد کشور به ثبات نمی‌رسد، گفت: راهکار ساماندهی اقتصاد کشور محدود شدن مداخله دولت در تصمیمات اقتصادی، توجه به بخش خصوصی و جلوگیری از هدررفت منابع ملی است.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اخذ مالیات از خانه های خالی به نفع بازار مسکن است

اخذ مالیات از خانه های خالی به نفع بازار مسکن است

مصطفی قلی‏خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: اگر بتوان اطلاعات دقیقی از خانه‌های خالی به دست آورد، به‌طور قطع اخذ مالیات از آنها به نفع بازار مسکن خواهد بود.
ساخت خانه های کوچک مقیاس برای اقشار کم درآمد/ شهرداری نقش تسهیل گری دارد

ساخت خانه های کوچک مقیاس برای اقشار کم درآمد/ شهرداری نقش تسهیل گری دارد

معاون شهرسازی و معماری شهرداری تهران از پیشنهاد شهرداری برای ساخت خانه‌های کوچک مقیاس خبر داد و گفت: شهرداری نقش تسهیل گری ساخت این خانه ها را برعهده دارد.