کد خبر: ۹۹۱۰۱
تاریخ انتشار: ۰۸ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۰
یک کارشناس اقتصادی در گفتگو با شهرفردا
یک کارشناس اقتصادی گفت : با وجود آنکه استفاده از بیت کوین در شرایط تحریمی می تواند راهگشا باشد ، با توجه به عدم آشنایی عامه مردم با زبان انگلیسی و بلاکچین امکان کلاهبرداری و فرارهای مالیاتی باید با تصویب قوانین مکمل دیده شود.
جعفر قادری ،عضو هیئت علمی دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا،با اشاره به مصوبات جدیددر حوزه ارزهای مجازی  گفت :مصوباتی که طی روزهای گذشته در هیئت وزیران به تصویب رسید نشان می‌دهد که دولت بنا دارد با اضافه کردن ارزهای دیجیتال ،زمینه های جذب ارز به داخل کشور را افزایش دهد.

وی تاکید کرد: شرایط پذیرفتن بیت کوین به عنوان یکی از ارزهای قابل قبول در داخل کشور به این معناست که دولت بنا دارد در شرایط  اقتصادی فعلی  زمینه افزایش تبادلات تجاری را افزایش دهد .

نماینده مجلس نهم  خاطر نشان کرد: بر اساس مصوبه هیئت وزیران استفاده از رمز ارزها صرفا با قبول مسئول ریسک از سوی متعاملان است، این بدان معناست که دولت و سیستم بانکی کشور قصد حمایت و یا ضمانت آن را ندارند ،همچنین بهره‌گیری از آن در مبادلات داخل کشور نیز مجاز نیست و در ایران به عنوان اعتبار محسوب نمی‌شودو از سوی دیگر تولیدکنندگان بیت کوین باید به دولت مالیات پرداخت کنند 

قادریی افزود : تصویب بیت کوبن برای تامین برخی از ماشین‌آلات و مواد مورد نیاز وارداتی به کمک دولت خواهد آمد و در شرایط فعلی که کشور با محدودیت های تحریمی از سوی آمریکا روبروست می‌تواند راه‌گشا باشد.

این کارشناس اقتصادی  با اشاره به تصویب قوانین مکمل  گفت : از آنجا که استخراج بیت کوین نیاز به برق زیادی دارد، باید برق یارانه ای در مورد ماینرهای استخراج بیت کوئین مورد بهره برداری قرار نگیرد، تا استخراج این ارز مجازی برای دولت هزینه بر نباشد.

 وی همچنین خاطرنشان کرد :نگرانی از نادیده گرفتن قوانین پولشویی نیز به عنوان یکی دیگر از معضلات جدی در به کارگیری این ارز مجازی باید مورد توجه قرار گیرد.

 عضو هیئت علمی دانشگاه همچنین خاطرنشان کرد : ازآنجا که استفاده از بیت کوین در داخل کشور قانونی اعلام نشده است باید زمینه‌های نظارت بانک مرکزی در معاملات خارجی فراهم شود .

وی در پاسخ به این سوال که عمده نگرانی ها در استفاده از بیت کوین چیست خاطرنشان کرد: از آنجا که غالب مردم ایران نسبت به زبان انگلیسی تسلط کامل نداشته و با قوانین بلاک چین و همچنین آی تی آشنا نیستند زمینه کلاهبرداری می تواند افزایش پیدا کند ،لذا به دنبال این مصوبه باید اطلاع‌رسانی و افزایش آگاهی مردم برای استفاده از بیت کوین به صورت گسترده در رسانه ملی اطلاع رسانی شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

مشاور پارلمانی شهرداری تهران گفت: پایتخت 19 گرمخانه فعال سراسری و 3 گرمخانه مخصوص زنان دارد که با وجود ظرفیت 5 هزار نفری پذیرش به رغم برودت هوا همچنان فضای خالی دارند.
طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

یک جوان ۲۳ ساله در اندونزی با فتوشاپ حیوانات در شرایط احمقانه و غیرمنتظره قرار می‌دهد.