کد خبر: ۹۸۸۹۲
تاریخ انتشار: ۰۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۵
شهرفردا فردا در گفتگو با کارشناس اقتصادی
عضو هیات علمی دانشگاه علامه گفت : کاهش قیمت ها و کنترل تورم تنها با کاهش دلار میسر نمی شود و دولت باید با اصلاح نظام بانکی و یارانه و برچیدن زمینه های فساد مالی به کنترل بازار بپردازد.
به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،با وجود آنکه تورم 40 درصدی مورد تایید بانک مرکزی و واقعیت گرانی کالاها و خدمات بر هیچکس پوشیده نیست ، بررسی ها نشان می دهد روند گرانی نسبت به تیرماه با سرعت کمتری همراه بوده و به نظر می رسد بازار به سمت ثبات نسبی در حرکت است.
صندوق بین المللی پول نیز در جدیدترین گزارشهای خود پیش بینی کرده است ، نرخ رشد اقتصادی به جز در بخش اشتغال در سایر بخش ها رویکرد مثبت به خود بگیرد.

بر این اساس نرخ رشد اقتصاد ایران برای سال جاری میلادی منفی ۶ درصد پیش‌بینی شده است اما برای سال‌های ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۴، صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده است رشد اقتصادی ایران به ترتیب معادل ۰.۱۹۴ درصد، ۰.۸۵۸ درصد، ۰.۹۶۷ درصد، ۰.۹۷۳ درصد و ۱.۰۸۳ درصد باشد.

 بر همین اساس حجم تولید ناخالص داخلی ایران از ۴۸۴.۶۶۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۹ به ۴۹۵.۶۹۴ میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ خواهد رسید و با تداوم روند صعودی، اقتصاد ایران از سال ۲۰۲۱ میلادی به اقتصادی نیم تریلیون دلاری تبدیل خواهد شد که حجم تولیدات ناخالص داخلی آن در سال ۲۰۲۴ به ۵۸۴.۰۰۷ میلیارد دلار خواهد رسید.

صندوق بین‌المللی پول همچنین پیش‌بینی کرده است ثبات قیمت‌ها به اقتصاد ایران بازگردد به گونه‌ای که نرخ تورم که امسال با رسیدن به حدود ۳۹ درصد، به یکی از بالاترین سطوح سال‌های اخیر خود رسیده است، از سال آینده با شیبی محسوس کاهش خواهد یافت و به ۳۱ درصد در سال ۲۰۲۰، ۲۹ درصد در سال ۲۰۲۱، ۲۷ درصد در سال ۲۰۲۲ و حدود ۲۵ درصد در سال های ۲۰۲۳ و ۲۰۲۴ کاهش خواهد یافت.

تنها شاخص کلان اقتصادی که نسبت به آینده آن هشدار داده شده نرخ بیکاری است. صندوق پیش‌بینی کرده است نرخ بیکاری از ۱۵.۴۰۳ درصد در سال ۲۰۱۹ به ۱۶.۱۴۷ درصد در سال ۲۰۲۰ و ۱۷.۰۲۳ درصد در سال ۲۰۲۱ برسد و این نرخ تا سال ۲۰۲۴ صعودی باشد تا به محدوده ۱۹.۳۸۸ درصد در سال ۲۰۲۴ برسد.

اما نسبت کسری حساب جاری به حجم تولیدات ناخالص داخلی نیز کاهشی خواهد بود. هر چند که این نسبت تا سال ۲۰۲۲ به منفی ۰.۸ درصد نیز خواهد رسید اما پس از آن کاهشی شده و به منفی ۰.۵۹۹ درصد تا پایان سال ۲۰۲۴ خواهد رسید.

لطف علی بخشی ، عضو هیات علمی دانشگاه در گفتگو با خبرنگارب پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به روند گرانی می گوید: طی ماههای اخیر با وجود آنکه شاهد کاهش قیمت دلار بودیم اما قیمت سایر کالاها به تبع آن کاهش پیدا نکرد و چسبندگی قیمت ها به عنوان یک معضل اقتصاد ایران دوباره رخ داد.

این کارشناس اقتصادی معتقد است: کاهش قیمت ارز هرچند اثر خود را به سرعت بر بازار های مالی مثل طلا و مسکن به جا گذاشت اما سایر کالاها و خدمات هنوز چندان بر مدار ارزانی قرار نگرفته اند که بجز پدیده چسبندگی قیمت ها باید تحریم و دشواری تامین مواد اولیه را هم به آن افزود.

بخش خاطر نشان می کند : باید کنترل تورم نمی توان تنها به گاهش قیمت دلار دل بست ، بلکه دولت باید ابتکار عمل را به دست گرفته و با اصلاح نظام یارانه ای و همچنین اصلاح نظام بانکی و هدایت منابع مالی به مشاغل مولد و جلوگیری از فساد اقتصادی بازار را مدیریت کند.

وی خاطر نشان می کند: گم شدن یک میلیارد یورو در یک وزارتخانه دلیلی به جز گستردگی فساد اقتصادی و کم توجهی دولت ندارد و برای کنترل ابعاد تورم باید زمینه های فساد دولتی برچیده شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

مشاور پارلمانی شهرداری تهران گفت: پایتخت 19 گرمخانه فعال سراسری و 3 گرمخانه مخصوص زنان دارد که با وجود ظرفیت 5 هزار نفری پذیرش به رغم برودت هوا همچنان فضای خالی دارند.
طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

یک جوان ۲۳ ساله در اندونزی با فتوشاپ حیوانات در شرایط احمقانه و غیرمنتظره قرار می‌دهد.