کد خبر: ۹۸۷۹۴
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۵
شهر فردا در گفتگو با کارشناسان بررسی کرد
عضو کمیته علمی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران پیرامون چگونگی احیای بافتهای فرسوده گفت: سهولت گرفتن مجوزهای لازم از شهرداری و سایر ارگان ها بازسازی و بهسازی بافتهای فرسوده را برای ساکنین آن مناطق تسریع و تسهیل می کند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، در شهرهای کشور ایران رقمی حدود 125 هزار هکتار بافت فرسوده و اصولا غیر رسمی وجود دارد که قریب به 20 میلیون نفر از جمعیت کشور در این مناطق ساکن هستند شهر فردا پیرامون این موضوع که مدیریت شهری چه تمهیداتی را می تواند برای ساماندهی به بافت فرسوده داشته باشد با کارشناسان به گفتگو نشست.
 
دکتر صادقی شاهدانی استاد دانشگاه امام صادق (ع) و عضو کمیته علمی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در گفتگو با خبرنگار «شهر فردا»  پیرامون ساماندهی بافتهای فرسوده در کشور، گفت: همانطور که بر اساس آمار می توان مشاهده کرد مناطق فرسوده پوشش جمعیتی قابل توجهی را به خود اختصاص داده است و برای اینکه بتوان به یاری این بخش از کشور رفت ابتدا باید تدبیری اندیشید تاشرایط زندگی و سکونتگاهی
این قشر از مردم بهبود یابد تا وقایع گذشته که در بهار 98 شاهد آن بودیم دوباره برای این قشر ضعیف رخ ندهد.

وی افزود: نوسازی بافتهای فرسوده  یکی از اولویت های سیاست گذاری های شهری است که باید مجموعه اقتصاد شهری و سیاست گذاریهای شهری به آن توجه کند بویژه متولیان اصلی بازسازی بافتهای فرسوده که در اولویت این ساخت و سازها قرار دارند.
 
شاهدانی تصریح کرد: نکته ای که در رابطه با احیای بافتهای فرسوده مورد توجه است و باید برای آن چاره ای جست این است که اغلب کسانی که در بافتهای فرسوده زندگی می کنند توان مالی خوبی ندارند که بتوانند خودشان بدون اتکا به کسانی دیگر و شهرداری دست به بهسازی و احیای این بافتها بزنندلذا از این جهت کسانی که صاحب این بافتها هستند محدودیت های مالی بسیاری دارند که اگر مدیران به میدان نیایند و کمک مناسبی به آنها نشود طبیعی است که آنها نمی توانند اقدامی صورت دهند.  
 
عضو کمیته علمی انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه گفت: نکته دیگری که در رابطه با بافتهای فرسوده وجود دارد این است که این بافتها  از واحدهای کوچکی تشکیل شده اند که بعضا زمین های تو در تویی دارند که از جهت راه و مسیر و وضعیت پارک ماشین در آنها مشکلات عدیده ای وجود دارد.  
 
وی با تاکید بر اینکه افرادی باید بیایند این بافتها را خریداری و یکپارچه سازی کنند و در ازای آن فضای سکونتگاهی که صاحبان بافتهای فرسوده دارند به آنها واحدهای مربوطه را واگذار کنند، اظهار داشت:کسانی که می آیند و این بافتهای فرسوده را یکپارچه می کنند ممکن است به لحاظ فنی و تکنولوژیکی شرایط لازم را داشته باشند ولی به لحاظ مالی آن شرایطی را که لازم است را نداشته باشند و برای بازسازی این بافتها با تنگنا روبرو شوند.  
 
شاهدانی تصریح کرد: بنابراین یکی دیگر از معضلاتی که این بافتهای فرسوده دارند و کسانی که می خواهند آن را احیا کنند و با آن مواجهند بحث تامین مالی جریانهای احیا کننده در بافتهای فرسوده هستند . بنابراین اولین کاری که باید صورت گیرد تامین منابع مالی جریانهای احیا از شبکه بانکی ، بازار سرمایه و از نهادهای دیگری است که می توانند کمک کنند تا تامین مالی این بافتهای فرسوده انجام شود وکمکهای لازم گرفته شود تا کسانی که می خواهند برای احیای بافتهای فرسوده اقدام کنند با مشکل کمبود منابع مالی مواجه نشوند.  
 
وی افزود: در کنار این امر باید توجه داشت که کار در بافتهای فرسوده بسیار سخت است چنانچه  مسائل حقوقی و قانونی پیچیده ای هم دارد، اگر افراد مرتبط با مسائل قانونی، در مجوز و صدور مجوزهای جدید برای احیای بافتهای فرسوده کمک نکنند و همدلی بین این مجموعه های مختلف شکل نگیرد این کار به این سادگی اتفاق نخواهد افتاد.  
 
استاد دانشگاه امام صادق (ع) گفت: نکته قابل تامل این است که شهرداریها حداکثر تسهیلات احیای بافتهای فرسوده را در اختیار سازندگان و احیا کنندگان و مالکان قرار دهند چنانچه در این راستا در گذر بندی ها، مجوز تراکم ساخت و سایر موارد می تواند نقشی موثری برای احیای این بافتها داشته باشد.  
این استاد دانشگاه در پایان خاطر نشان ساخت : در جمع بندی که ارائه می شود چند بحث در احیای بافتهای فرسوده به عنوان چالش اساسی مطرح می شود  که  ابتدا تامین مالی، مسائل حقوقی و قانونی و تسهیلاتی غیر از مسائل مالی و حقوقی مثل مجوزها است که باید اعطا شود تا افرادی که احیای این بافتهای فرسوده را عهده دار می شوند با سهولت بیشتری بتوانند این کسب و کار را پیش ببرند.  
 
انتهای پیام/  

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

مشاور پارلمانی شهرداری تهران گفت: پایتخت 19 گرمخانه فعال سراسری و 3 گرمخانه مخصوص زنان دارد که با وجود ظرفیت 5 هزار نفری پذیرش به رغم برودت هوا همچنان فضای خالی دارند.
طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

یک جوان ۲۳ ساله در اندونزی با فتوشاپ حیوانات در شرایط احمقانه و غیرمنتظره قرار می‌دهد.