کد خبر: ۹۸۲۰۱
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۱۰:۴۱
توسعه و گسترش روز افزون شهرها بدین معنی است که شهر نیازمند یک سیستم برنامه ریزی شده است تا بتواند از پس این گستردگی بر آید.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،توسعه شهرهای هوشمند به موضوع داغی تبدیل شده است. در حال حاضر ایالات متحده آمریکا، اروپا و ژاپن ابتکاراتی را هزینه کرده و تکنولوژی‌های شهر هوشمند را برای اشاره به مشکلات شهری رایج مثل کمبود انرژی، ترافیک، ازدحام، زیرساخت ناکافی و ضعیف شهری، بهداشت و سلامت، پیاده سازی کرده‌اند. اتحادیه اروپا از پیاده‌سازی استراتژی‌های شهر هوشمند برای کلان شهر‌های بزرگ مثل آمستردام، بارسلونا، بس، برلین، ادینبورگ و منچستر حمایت می‌کند. 

فرشاد لطفی پژوهشگر حوزه هوشمند سازی شهرها در پژوهشی می گوید:مفهوم شهر هوشمند برای شناسایی طیف وسیعی از راه‌حل‌های نا‌همگون و برنامه‌های شهری استفاده می‌شود که شامل انواع متفاوت تکنولوژی شده و هدف آن دستیابی به مجموعه‌ی بسیار وسیعی از اهداف متفاوت می‌شود.  
 
مفهوم شهرهوشمند براساس شش زمینه‌ی اصلی می‌باشد: یک اقتصاد هوشمند، تحرک هوشمند، یک محیط هوشمند، مردم هوشمند، زندگی هوشمند و دولت هوشمند. 

ویژگی‌های زیر ممکن است در بسیاری از تعاریف شهر هوشمند مشترک باشد.1) شهر هوشمند از زیر ساخت شبکه‌ای برای بهبود توسعه، بازده و رقابت استفاده میکند؛ 2) شهر هوشمند بر توسعه تجارت شهری تاکید دارد؛ 3) هدف شهر هوشمند دستیابی به دخول اجتماعی می‌باشد؛ 4) شهر هوشمند دارای صنایع بسیار پیشرفته و خلاقی در نقش تعیین کننده می‌باشد؛ 5) شهر هوشمند به سرمایه اجتماعی اهمیت می‌دهد؛ و 6) شهر‌های هوشمند پایدار هستند. 

چالش های تحقق شهر هوشمند در ایران  
چالش های تحقق شهر هوشمند در ایران فقدان آگاهی مدیران عالی است که متاسفانه هنوز بسیاری از مدیران شهر ها در کشور به دلایل مختلف دیدگاه بلند مدت و جامع برای مدیریت شهرهای تحت مدیریت خود ندارند و امور روزمره و دست و پاگیر اداری مانع از بروز خلاقیت و توجه آنان به برنامه های بلندمدتی همچون هوشمندسازی شهرها می شود. 

در بسیاری از موارد در  مطالعات میدانی پژوهشگران مشخص شده حتی اعضای شورای شهر هم اطلاعات کافی پیرامون زیر ساخت های راه اندازی شهر هوشمند را نداشته و عدم وجود یک سازمان مسئول به منظور برنامه ریزی و اجرای پروژه شهر هوشمند، هوشمند سازی در شهرها با چالش هایی روبروست که اصلی ترین و مهمترین چالشی که وجود دارد تصمیم‌گیری برای هوشمند سازی است که با کندی پیش می‌رود اگر شهرداری همه  خدمات را هم الکترونیکی کند اما هماهنگی و همکاری دستگاه‌های اجرایی وجود نداشته باشد، شهر هوشمند محقق نمی‌شود و فراهم کردن ویژگی های شهر هوشمند از ساخت شهر هوشمند مستلزم تغییر در ساختارهای نهادی و مدیریتی است و در این زمینه هم تعامل دولت و بخش خصوصی و جامعه مدنی به شدت احساس می شود. 

با توجه به اینکه ایران یکی از کشورهای حادثه خیز در منطقه محسوب می شود و با حوادثی همچون سیل، زلزله، آلودگی هوا ، ریز گردها و حمله حشرات مواجه است هوشمند سازی یکی از راهکارهای اساسی ای محسوب می شود که می تواند به جای درمان از بروز حوادث اینچنینی و یا هشدار برای حوادث و بلایای طبیعی چند دقیقه و یا چند ثانیه پیش از وقوع جان خیلی از افراد را نجات دهد.  
 
هوشمند سازی حتی برای سلامت افراد نیز موثر است چرا که پیش از ابتلا به هر بیماری ای پزشک همراه( هوشمند) از وضعیت فرد مطلع شده و هشدارهای لازم را برای پیشگیری از عارضه احتمالی به فرد می دهد. و این امر برای سلامت جامعه ای پویا بسیار لازم و ضروری به نظر می رسد چنانچه کارشناسان در رسانه های جمعی معتقدند که علاج واقعه پیش از وقوع باید کرد.  
 
لطیفی کارشناس شهرسازی و برنامه ریزی شهری در این باره گفته است، ما هنوز ویژگی‌های شهر هوشمند را نداریم و نمی‌دانیم که در کدام منطقه تهران و کدام نقاط ضریب آسیب‌پذیری بیشتر است و گروه بندی جمعیتی در مناطق مختلف شهر ما چگونه است. کدام ویژگی جمعیتی ما آسیب پذیریشان بیشتر است، این آمارها که نیازمند بانک های اطلاعاتی کامل و دقیقی است را می توان از الزامات شهر هوشمند دانست. 

همچنین از الزامات شهر هوشمند می توان به شهروند هوشمند اشاره کرد چرا که  برای ارائه هر برنامه ای یک پیش زمینه ای نیاز است و آن هم آماده سازی شهروندان برای هوشمند شدن در شهر است که اگر شهر هوشمند باشد و شهروند نه شهر هومند عملا یک پروژه شکست خورده به شمار می رود.  
 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دانشنامه اقتصاد و مالیه شهری در سایت بنیاد دانشنامه نگاری ایران نمایه شد

دانشنامه اقتصاد و مالیه شهری در سایت بنیاد دانشنامه نگاری ایران نمایه شد

دانشنامه اقتصاد و مالیه شهری به عنوان نخستین دانشنامه جامع دو زبانه ( فارسی - لاتین ) در حوزه اقتصاد شهری به قلم دکتر حسین محمد پورزرندی، رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر شده بود در سایت بنیاد دانشنامه نگاری ایران نمایه شد.
تخلیه حباب مسکن در شهرهای بزرگ آغاز شد

تخلیه حباب مسکن در شهرهای بزرگ آغاز شد

عضو کمیسیون عمران گفت : موج کاهش قیمت مسکن که از شهریور ماه در پایتخت آغاز شده بود به شهرهای بزرگ هم رسید