کد خبر: ۹۸۱۵۹
تاریخ انتشار: ۲۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۰
میزان بالای مشارکت اجتماعی شهروندان موجب افزایش تعهدات اجتماعی و عمومی اعضای نظام اجتماعی و در نتیجه بالا رفتن خیر و صلاح عمومی می‌شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، به نقل از موسسه آموزش عالی آزاد معین،مدیریت کارکردن با افراد و گروه‌ها برای رسیدن به مقاصد سازمان است (هوس و ایچ ببلانچاد،1371). مدیریت شهری عبارت است از اداره امور شهر به منظور ارتقای مدیریت پایدار و همچنین یک سازمان گسترده متشکل از عناصر و اجزای رسمی و غیررسمی مؤثر و ذی‌ربط در ابعاد اجتماعی، اقتصادی و کالبدی حیات شهر با هدف اداره، کنترل و هدایت توسعه همه‌جانبه و پایدار شهر مورد نظر (رضویان، 1375). 
بنا به نظر محققان دائره‌المعارف بریتانیکا هر قدر هم که در تاریخ به عقب برگردیم به شهری که فاقد حکومت باشد بر نمی‌خوریم. در برخی از کشورهای اروپایی، شهرها در طول چند قرن، واحد سیاسی مستقلی بوده‌اند. اگر چه دولت‌شهرهای یونان قدیم، مشهورترین مثال برای این پدیده اند، حکومت‌های محلی شهری در کشورهای انگلیس، فرانسه، ایتالیا، اسپانیا و آلمان، بسیار قدیمی‌تر از حکومت ملی هستند (سعیدی رضوانی، 16). 
مشارکت شهروندان چه اثری در اداره شهرها دارد؟

ترادف مفهوم مدیریت شهری به رغم ماهیت آن با مفهوم شهرداری به عنوان سازمان مدیریت شهری ما را ناگزیر می‌سازد تا مفهوم شهرداری را نیز بیان نماییم. عنصر سازمانی در نظام اداره امور شهرهای کشور، سازمان عمومی غیردولتی با نام شهرداری است. در یک تعریف می‌توان گفت: شهرداری، سازمانی است حقوقی و محلی و مستقل که در محدوده شهر برای رفع نیازهای عمرانی، رفاهی و خدماتی مردم شهر که جنبه‌های محلی دارد تشکیل می‌گردد و منظور آن حل و فصل امور با مشارکت شهروندان است (اسکندی، 1370).

مهم‌ترین عامل در اداره شهر، روند تعیین اولویت‌ها و تصمیم‌گیری‌هایی است که بنا بر ارزش‌های جامعه شهری می‌باید تضمین‌کننده منافع جمع باشد؛ بنابراین مدیریت شهری به عنوان چارچوب سازمانی (اداره) و توسعه شهر، به سیاست‌ها، برنامه‌ها، طرح‌ها و عملیاتی مربوط می‌شود که در پی اطمینان از تطابق رشد جمعیت شهر با دسترسی به زیربناها، مسکن و اشتغال هستند (صرافی، 1375).

شهروند کسی است که در برابر حکمروایان شهری، هم حق دارد و هم تکلیف؛ یعنی هم باید وظایفی را در مقابل آنها انجام دهد و هم باید از آن‌ها انتظاراتی داشته باشد. مدیران شهری می‌توانند با جلب مشارکت مردم بر توانایی مدیریت شهری بیفزایند. بنابراین در بحث مدیریت شهری می‌توان به نقش مسئولین شهری، در کشاندن شهروندان به سوی کنش‌های مشارکتی اشاره نمود (رضویان، 1381).
مشارکت‌ها و فعالیت‌های داوطلبانه افراد در رتق و فتق امور مختلف، به ویژه در امور حمایتی و فقرزدایی، امر تازه‌ای نبوده و همواره بخش مهمی از فعالیت‌های بشر در حمایت اجتماعی بر این اساس سازمان یافته است. در واقع فعالیت‌های مشارکتی به لحاظ ماهیت از دیرباز در قالب کنش‌های پیونددهنده‌ای چون همبستگی، ائتلاف، اتحاد، همکاری و همیاری نمود داشته و بنیان پیدایش شکل‌های مختلف حیات اجتماعی را تشکیل داده است.

 اهمیت مقوله مشارکت شاید از این منظر، و به خصوص به دلیل کارکردهایی که زمینه‌هایی چون پایداری و بقای نظم و انسجام اجتماعی و به تبع آن، تنظیم اجتماعی داشته، مورد توجه علما و نظریه‌پردازان علوم اجتماعی قرار گرفته است؛ زیرا کنش‌های پیونددهنده به خصوص از نوع حمایتی و دگرخواهانه که غالباً با مناسبات گرم و دوستانه و آب و رنگ عاطفی همراه است، اساس نظم اجتماعی را تشکیل می‌دهد. از این رو میزان بالای روابط مذکور موجب افزایش تعهدات اجتماعی و عمومی اعضای نظام اجتماعی و در نتیجه بالا رفتن خیر و صلاح عمومی می‌شود. در عین حال، مانعی عینی را در برابر اختلالات اجتماعی، تضادهای ارزشی و توزیعی فراهم می‌کند و اثراتی کاهنده بر پدیده‌هایی چون نابرابری اجتماعی، محرومیت اجتماعی، انفعال اجتماعی و مانند اینها بر جای می‌گذارد (مونچ 1998، بوسول 1994، چلبی، 1375).

مشارکت از دهه‌های اخیر توأم با تغییر و تحولات سیاسی و تغییر نگرشی و همچنین ورود مباحث جدیدی چون توسعه انسانی در ادبیات توسعه، به موضوعی کلیدی تبدیل شده است. به خصوص شکست برنامه‌های توسعه اقتصادی و اجتماعی که غالباً دارای ماهیتی تکنوبوروکراتیک و از بالا به پایین بوده و به وسیله سازمان‌های متمرکز به مرحله اجرا در آمده‌اند، همراه با فرایند رو به توسعه دمکراتیزه شدن در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، به طور جدی راهبرد‌های سنتی را در قلمرو توسعه و سیاست اجتماعی به چالش طلبیده و آلترناتیوهای مردم محروم را مطرح کرده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
دانشنامه اقتصاد و مالیه شهری در سایت بنیاد دانشنامه نگاری ایران نمایه شد

دانشنامه اقتصاد و مالیه شهری در سایت بنیاد دانشنامه نگاری ایران نمایه شد

دانشنامه اقتصاد و مالیه شهری به عنوان نخستین دانشنامه جامع دو زبانه ( فارسی - لاتین ) در حوزه اقتصاد شهری به قلم دکتر حسین محمد پورزرندی، رئیس انجمن علمی اقتصاد شهری ایران منتشر شده بود در سایت بنیاد دانشنامه نگاری ایران نمایه شد.
تخلیه حباب مسکن در شهرهای بزرگ آغاز شد

تخلیه حباب مسکن در شهرهای بزرگ آغاز شد

عضو کمیسیون عمران گفت : موج کاهش قیمت مسکن که از شهریور ماه در پایتخت آغاز شده بود به شهرهای بزرگ هم رسید