کد خبر: ۹۸۰۱۰
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸
ثبات نرخ ارز باعث باعث توقف گرانی و تورم انتظاری شده است بطوریکه رشد تورم نقطه به نقطه به 8% کاهش یافته است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» به نقل از موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه معین، ثبات نرخ ارز اثر خود را بر رشد تورم به جا گذاشتهو دامنه اوج گیری تورم کاهش یافته است ، چنانکه رشد نرخ تورم که در ماههای گذشته بصورت نقطه به نقطه 4 درصد بوده است در ماه جاری به 8% کاهش یافته است.

پیش بینی ها حاکی از این است که در صورت مواجه نشدن اقتصاد با شوکی جدید نرخ تورم نقطه به نقطه در میانه سال در کمترین حالت به رقم ۳۸ درصد و در بیشترین حالت به رقم ۴۴ درصد خواهد رسید. این عدد برای پایان سال حداقل ۲۸ درصد و حداکثر ۴۵ درصد برآورد می‌شود.

 در خصوص تورم میانگین نیز بررسی‌ها نشان از آن دارد که این نرخ در هر دو بازه میانه و آخر سال نهایتاً از سطح ۴۵ درصد فراتر نرود. در حال حاضر نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در خردادماه ۵۰ درصد و نرخ تورم متوسط ۳۷ درصد گزارش شده است. فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد روز گذشته با اشاره به روند کاهشی نرخ تورم در کشور از برنامه ریزی دولت برای ادامه این روند و کنترل و کاهش نرخ تورم خبر داد و گفت: «دولت به کمک تمام ابزارها و امکاناتی که در اختیار دارد و با سیاستگزاری‌ها و اقدامات کلان اقتصادی، تورم را مدیریت می‌کند و مانع از این می‌شود که افزایش یابد.»

مقایسه احتمالات به دست آمده در پایان خرداد با ماه قبل حکایت از بهبود روندهای تورمی در نیمه و آخر سال دارد. داده‌های اردیبهشت نرخ‌های بالاتری را برای تورم پیش‌بینی می‌کردند. با این حساب پتانسیل‌های تورمی در مقایسه با دوره‌های قبل کاهش یافته و در صورتی‌که اقتصاد ایران روند با ثباتی را طی کند تا پایان سال‌جاری از شتاب شاخص قیمت‌ها کاسته می‌شود. 


وزیر اقتصاد روز گذشته در حاشیه گرامیداشت روز جهانی تعاون و بیست و پنجمین سالگرد تأسیس اتاق تعاون کشور در جمع خبرنگاران گفت: «ما یک آمار نقطه به نقطه و یک آمار منتهی به دوازده ماهه داریم و طبق اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی دولت آمار تورم ماهانه روند کاهشی پیدا کرده است.» وی تصریح کرد: «این روند کاهشی نشان می‌دهد که به سمت مدیریت تورم در حرکت هستیم.»

   پیش بینی ها   از کاهش نرخ تورم 

محمدباقر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه نیز هفته گذشته در حاشیه جلسه هیأت دولت درباره‌ شاخص‌های اقتصادی کشور گفت: «بعد از نوسان در بازار ارز که بیشتر هم جنبه روانی داشت، با کاهش ارزش پول ملی مواجه شدیم اما بعد از این که سیاست‌های نظام در حوزه‌ی سیاست خارجی مشخص شد در مسائلی مثل ارزش پول ملی، رشد اقتصادی و نرخ تورم به ثبات رسیدیم. هر چند هنوز وضعیت مطلوبی نداریم و برنامه ریزی شده تا در ماه های پیش رو نرخ تورم کنترل شود. 

افزایش سرعت نرخ تورم از سال گذشته اثرات مخرب اقتصادی و اجتماعی به همراه داشته است. با افزایش نوسانات نرخ ارز که روند آن از فروردین سال گذشته تسریع یافت بسیاری از بازارها دستخوش تلاطم و نوسان شدند و این وضعیت کاهش قدرت خرید و نااطمینانی جامعه از آینده اقتصاد را به همراه داشت. کارشناسان از تورم به عنوان ظالمانه ترین مالیات یاد می کنند و با توجه به مولفه های مختلف  پیش بینی می کنند روند کاهش نرخ تورم در سال جاری ادامه یابد. 

  کاهش سرعت نرخ تورم در خردادماه
بر اساس گزارش مرکز آمار از نرخ تورم در خرداد ماه، درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوار‌های کشور ٥٠.٤ بوده درصد است. در خرداد ١٣٩٨ عدد شاخص کل برای خانوار‌های کشور به ١٧٤, ٩ رسید که نسبت به ماه قبل ٠.٨ درصد افزایش نشان می‌دهد.  همچنین در این ماه عدد شاخص کل برای خانوار‌های روستایی به ١٨٣, ٣ رسید که نسبت به ماه قبل ٠.٧ درصد افزایش نشان می‌دهد.

افزایش 0.8 درصدی نرخ تورم در خرداد ماه در شرایطی است که از فروردین سال ۹۷ تا اردیبهشت‌ماه سال ۹۸، نرخ تورم ماهانه هیچ‌گاه به زیر یک درصد نرسیده بود و در نتیجه نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه و نرخ تورم متوسط نیز حرکت صعودی خود را ادامه دادند. نکته قابل‌توجه رشد سریع نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در سال ۱۳۹۷ بود. نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه در فروردین سال ۱۳۹۷ در سطح ۷ درصد قرار داشت که تا اسفند سال ۱۳۹۷ این رقم به ۴۷.۵ درصد می‌رسد، یعنی رشدی به میزان ۴۰ واحد درصد.

 این افزایش سریع در نرخ تورم طی دهه‌های اخیر بی‌سابقه بود و حتی در ابتدای دهه ۹۰ نیز افزایش نرخ تورم با این شیب رخ نداده بود، در فروردین سال ۹۱ نرخ تورم نقطه‌به‌نقطه از ۱۲ درصد به ۳۸ درصد افزایش پیدا کرده بود. از این حیث آمار افزایش نرخ تورم در سال ۱۳۹۷ منحصر به فرد بوده است. آمارهای تورمی در سال ۱۳۹۸ نیز نشان می‌دهد که نرخ تورم ماهانه به شکل پلکانی کاهش پیدا کرده است. نرخ‌های تورم ماهانه ۴ درصد، ۱.۵ درصد و ۰.۸ درصد در سه ماه نخست رقم خورده و نشان می‌دهد که طی این مدت روند نرخ تورم ماهانه نزولی بوده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

تمهیدات شهرداری برای حمایت از کارتن خوابها در شبهای سرد پایتخت

مشاور پارلمانی شهرداری تهران گفت: پایتخت 19 گرمخانه فعال سراسری و 3 گرمخانه مخصوص زنان دارد که با وجود ظرفیت 5 هزار نفری پذیرش به رغم برودت هوا همچنان فضای خالی دارند.
طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

طراحی سورئال حیوانات با فتوشاپ/ تصاویر

یک جوان ۲۳ ساله در اندونزی با فتوشاپ حیوانات در شرایط احمقانه و غیرمنتظره قرار می‌دهد.