کد خبر: ۹۷۷۸
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۳
شهر فردا گزارش می دهد
یک فعال محیط زیست از وجود باغ وحش های خصوصی در برخی نقاط کشور خبر می دهد که بدون هیچ مجوزی حیواناتی همچون شیر و ببر را نگهداری می کنند و حتی برای تماشای این حیوانات بلیت فروشی هم می کنند.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی شهر فردا، درآمد 20 میلیاردی قاچاق حیوانات آن را بعد از فروش مواد مخدر و اسلحه در ردیف سومین تجارت سیاه در دنیا قرار داده و طبیعی است که کشور ایران نیز از عوارض این تجارت بی بهره نباشد و گواه آن کشف هر روز محموله های قاچاق از توله شیر و توله گرگ تا پرنده ها را شامل می شود. انتشار عکس ها و کلیپ هایی در فضای مجازی که افراد را در کنار حیواناتی از قبیل شیر، ببر، پلنگ و حتی مار پیتون نشان می دهد همه نشان از این دارد که این بازار سودآور در کشور ما هم مشتری ها خود را دارد.

البته جدای از سودآوری، دسترسی به انواع حیوانات قاچاق چندان هم سختی نیست. کافی است سری به بازار پرنده فروشان بزنید و چرخی در آن بزنید. فروشندگان خودشان شما را پیدا خواهند کرد.

"واقعیت این است که در حال حاضر متولی مقوله حیوانات قاچاق به خوبی مشخص نیست. سازمان محیط زیست از یک سو و سازمان دامپزشکی، نیروی انتظامی و سازمان مبارزه با قاچاق ارگان هایی هستند که به نوعی در این زمینه دخیل هستند ولی به طور مشخص این امر متولی ندارد."این را عبدالرضا باقری فعال محیط زیست می گوید و ادامه می دهد: در مورد حیوانات قاچاق به هر از این سازمان ها مراجعه کنید متوجه می شود که هر یک سعی می کند مسئولیت را بر دوش دیگری بیندازد."

به اعتقاد وی خلاء قانونی قطعا برای مقابله با خرید و فروش حیوانات قاچاق در کشور وجود دارد اما متاسفانه چشم و هم چشمی و به نوعی عروسک بازی با حیوانات نیز به نوعی به این موضوع دامن زده است.

"البته امروز حیواناتی تحت عنوان "پت" یا همان موجودات دست آموز خانگی نیز دامنه شان بسیار گسترده شده به طوری که مارهای پیتون هم در زمره این حیوانات قرار میگیرد که این موجودات مقوله جدایی دارند و از ابتدا در محیط اسارت پرورش داده و تربیت می شوند. در مورد این حیوانات قوانین سختگیرانه بین المللی وجود ندارد.

به گفته باقری در مقابل، حیواناتی وجود دارند که در مقررات بین المللی برای خرید و فروش آنها مجازات سنگینی تعیین شده است اما متاسفانه قاچاق این حیوانات در کشور ما هم به شدت رواج دارد مانند بسیاری از گونه های در حال انقراض همچون شیر و ببر و پلنگ و گونه های بسیاری از پرندگان.

وی مدعی است که بعد از مواد مخدر، قاچاق حیوانات دومین تجارت سیاه پرسود کشور را به خود اختصاص داده و معتقد است ایران به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی در مسیر عبور محموله های قاچاقی قرار گرفته است.

"به دلیل اینکه عملا بحث انتقال هوایی حیوانات ممکن نیست، محموله های قاچاق حیوانات از مسیر جاده ابریشم از هند، پاکستان و افغانستان حرکت کرده و با عبور از ایران به سمت مرزهای ترکیه و پس از آن به اروپا صادر می شوند و همین قرار گرفتن ایران در مسیر قاچاق موجب شده تا کشور ما نیز از نظر وجود حیوانات قاچاق وضعیت مطلوبی نداشته باشد."

این فعال محیط زیست می گوید: از حیواناتی که در حیات وحش وجود دارد هر آنچه را بخواهید در کشور می توان یافت، حتی کرگدن. ببر و پلنگ و شیر که فراوان است و از همه آنها بیشتر پرندگان.

وی از وجود باغ وحش های خصوصی در برخی نقاط کشور خبر می دهد که بدون هیچ مجوزی حیوانات را نگهداری می کنند و حتی برای تماشای این حیوانات بلیت فروشی هم می کنند.

باقری معتقد است بسیاری از افرادی که حیوانات وحشی از جمله شیر، ببر و پلنگ را خریداری و نگهداری می کنند هیچ شناخت و اطلاعی از نیازها غذایی و رفتار این حیوانات ندارند و فقط به خاطر زیبایی این حیوانات و کوچک بودنشان در زمانی که توله هستند آنها را نگه می دارند اما در اندکی زمانی با یک حیوان عظیم الجثه و مهاجم روبه رو می شوند که نگهداری آن در آپارتمان و یک فضای کوچک و بدون امکانات عملا غیر ممکن است.

"سرنوشت این حیوانات یا رهایی در طبیعت و بعضا کوچه و خیابان است و تلف شدن بر اثر گرسنگی و تصادف است یا صاحبان آنها این حیوانات نگون بخت را به باغ وحش تحویل می دهند."

این فعال محیط زیستی متذکر می شود برای ساماندهی بحث خرید و فروش حیوانات وحشی ابتدا باید متولی این امر مشخص شود؛ باید معلوم شود چه کسی مسئول رسیدگی به وضعیت قاچاق حیوانات است و پس از آن باید قوانین مناسب و جامع و بازدارنده با کمک این نهاد، مجلس و دولت تدوین شود.

نگهداری غیر مجاز پلنگ 80 میلیون تومان جریمه دارد

اما بر خلاف نظر باقری، مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار وصید سازمان حفاظت محیط زیست می گوید ما خلاء قانونی نداریم و کسی که حیوانات وحشی را بدون مجوز از سازمان محیط زیست نگهداری کند متخلف است و براساس ماده 7 و 8 قانون شکار و صید باید خسارت و ضرر و زیان بپردازد و مورد پیگیرد قانونی قرار می گیرد.

علی تیموری با بیان اینکه برای شرایط نگهداری حیوانات وحشی باید محل نگهداری، تغذیه و برخی پارامترهای رعایت شده و مجوز از محیط زیست اخذ شود می گوید: بسیاری از گونه های منقرض شده مانند شیر و ببر بیشتر توسط سیرک های غیرمجاز فروخته می شود که از سال گذشته این سیرک ها به تدریج برچیده شده است و همین امر موجب شده تا بسیاری از انگیزه ها برای خرید و فروش حیوانات از بین برود.

"باید عوامل که باعث خرید و فروش گونه های حیات وحش می شوند را شناسایی کنیم که یکی از آنها باغ وحش هایی غیر مجازی بود که افراد از حیوانات موجود در آن برای سیرک ها استفاده می کردند."

50 درصد باغ وحش ها تا دوسال پیش غیرمجاز فعالیت می کردند

وی با بیان اینکه تا دو سال پیش 50 درصد باغ وحش ها و باغ های پرندگان غیرمجاز فعالیت می کردند افزود: فعالیت غیرمجاز این اماکن به آن معناست که به راحتی می توانند گونه های جانوری مختلف قاچاق را خرید و فروش کنند که البته در حال حاضر اوضاع تغییر کرده است.

مدیرکل حفاظت و مدیریت شکار وصید سازمان حفاظت محیط زیست توضیح می دهد که در حال حاضر 80 درصد باغ وحش های کشور پایش شده و ملزم به رعایت دستورالعمل ها و استاندارهای زیست محیطی هستند. باغ وحش ها و باغ های پرندگان باید به سیستم های هوشمند و دوربین های مداربسته مجهز باشند.

وی با بیان اینکه با این شیوه ورود و خروج گونه ها تحت نظر است ادامه می دهد: این ورود و خروج ها باید با اطلاع ادارات کل محیط زیست استانها انجام شود که تا حد بسیار زیادی جلو قاچاق حیوانات را خواهد گرفت.

قاچاق حیوانات 20 میلیارد دلار برای قاچاقچیان در جهان درآمد دارد

تیموری با بیان اینکه قاچاق حیوانات 20 میلیارد دلار برای قاچاقچیان در جهان درآمد دارد متذکر می شود که شاید بتوان قاچاق حیوانات را بعد از قاچاق مواد مخدر و اسلحه سومین تجارت سیاه در دنیا دانست اما اینکه بخواهیم آن را در ایران بعد از قاچاق مواد مخدر دومین قاچاق پرسود بدانید علمی و معتبر نیست.

وی معتقد است هرچه نظارت سازمان محیط زیست کمتر باشد خرید و فروش غیرمجاز بیشتر است که سازمان محیط زیست اکنون نظارت ها را افزایش داده است.

این مقام مسئول در سازمان محیط زیست معتقد است که برای سازمان آنچه اهمیت دارد این است که بتواند روزنه های اصلی را از طریق گمرک و پلیس ببندد به طوری که هیچ گونه جانوری بدون مجوز سازمان اجازه ورود به کشور را نداشته باشد.

به گفته وی در داخل کشور نیز هر گونه نمونه برداری از طبیعت بایستی با مجوز سازمان باشد و برداشت غیرمجاز از طبیعت مانند شکار غیرمجاز هم جریمه دارد و هم زندان.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اقدامات مشکوک در بازار مسکن در پی اصلاح نظام یارانه‌ای!

اقدامات مشکوک در بازار مسکن در پی اصلاح نظام یارانه‌ای!

برخی فروشندگان مسکن با القای گرانی پس از حذف ارز ترجیحی، این فرصت را برای خروج از بازار مغتنم دانسته و مقداری نرخ‌های پیشنهادی را در اردیبهشت ماه افزایش دادند؛ اما برآوردها گویای آن است که بازار در خرداد با افت مواجه شده و در واقع واکنش خاصی به این اتفاق نداشته است.
ساختمان مترو پل آبادان فرو ریخت/ تعداد کشته شدگان به  30 تن رسید

ساختمان مترو پل آبادان فرو ریخت/ تعداد کشته شدگان به 30 تن رسید

در آخرین جزئيات به دست آمده از ریزش ساختمان مترو پل تا کنون ۳۰ پیکر بی جان از زیر آوار بیرون کشیده شده است.