کد خبر: ۹۷۷۳۹
تاریخ انتشار: ۱۶ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۵۱
شهرفردا بررسی کرد
بیشترین آمار کاندیداتوری شورایاری محلات را جوانان به خود اختصاص داده اند،حال باید دید پتانسیل جوانی در انتخابات امسال شورایاری ها چگونه نیازهای محلات را مطرح و سعی در رفع و رجوع آنها خواهد کرد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،شورایاری ها نهادهایی محلی هستند که در دهه 1380 در ایران تشکیل شدند. وظیفه اصلی این نهادها انجام برخی امور از قبیل پیگیری مطالبات مردمی، امور خیریه، حل مشکلات شهری و .... برای کمک به شوراهای محل در شهرهای ایران است. اگر بخواهیم مشهورترین شورایار محلات را بشناسیم ، صمد ضرغامی از مطرح ترین شورایاران ایران، شورایار و نیکوکار محله جوادیه تهران است که حائز بالاترین رای درکل کشور بوده و پس از فوت وی در سال 90 در شورای شهر تهران قرار شد خیابانی به نام او نامگذاری شود.
 
وظایفی که شورایاران بر عهده دارند شامل موارد ذیل است: اعضاء شورایاری می‌بایست از قوانین و مصوبات شورای اسلامی شهر تهران مطلع باشند تا مطالبات را با توجه به قوانین منتقل نمایند.  شناخت وضع موجود از وظایف شورایاران است و در واقع شورایاری‌ها می‌بایست بانک اطلاعات محله را تشکیل بدهند و امکانات را شناسایی کرده و جمعیت ساکن منطقه را بشناسند که چه توانمندی‌ها و چه مشکلاتی دارند. 

مرحله بعدی فرهنگ‌سازی است به این صورت که فرهنگ‌سازی مشارکت را توسعه می‌دهد، هزینه‌ها را کم می‌کند و از مشکلات اجرایی پروژه‌ها می‌کاهد و پروژه‌ها اثرگذار می‌شوند،در مرحله بعدی تعامل محله‌ها مطرح است،  به این صورت که نقاط مشکل ساز محله ، اعتیاد ،نیازمندان و فرصت‌ها و تهدیدها شناسایی و با استفاده از فرصت‌ها تهدیدها کم اثر و رفع می شوند و بین محلات نیز تعامل  ایجاد می شود. 

 حال پس از گذشت 17 سال از تشکیل شورایاری ها در ایران بار دیگر مردم برای انتخابات شورایاری های محلات آماده می شوند و تا هفته گذشته با رقم 25 درصدی حضور زنان در انتخابات شورایاریها بار دیگر شاهد حمایت بانوان از شهر خواهیم بود. 

به گفته رئیس شورای شهر تهران محسن هاشمی، شب گذشته بیش از 11 هزار نفر تهرانی کاندیدای انتخابات شورایاریهای محلات شدند. 

هاشمی می گوید: براساس آمارهای موجود افراد کمتر از ۴۰ سال، حدود ۴۰ درصد این جمعیت را به خود اختصاص داده و ۱۴ درصد کاندیدا ها نیز کمتر از ۳۰ سال داشتند که جوانگرایی محسوسی را برای اولین‌بار در انتخابات ایران در شورایاری‌ها  می توان دید. 

حال باید دید پتانسیل جوانی در انتخابات امسال شورایاری ها چگونه نیازهای محلات را مطرح و سعی در رفع و رجوع آنها خواهد کرد.
  
از مهمترین معضلاتی که در محلات پایتخت به خصوص محلات قدیمی می توان دید بافت فرسوده ای است که در مقابل حوادث طبیعی می تواند پرخطر بوده و تهدیدی برای جان ساکنین باشد از این رو باید دید که نیروی جوانی چه میزان بر تصمیم گیرها، جهت گیرها و انتخابهای جوانان برای حل مهمترین مشکلات محلات تاثیر گذار خواهد بود.  
 
انتهای پیام/  

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
برگزاری جشنواره مبارزه با گوجه فرنگی در اسپانیا/ تصاویر

برگزاری جشنواره مبارزه با گوجه فرنگی در اسپانیا/ تصاویر

در فستیوال مبارزه با گوجه فرنگی که در شهر بونول اسپانیا برگزار شد 145 تُن گوجه فرنگی نابود شد.
اقتصاد ایران چه وقت می تواند از تحریم عبور عملیاتی کند؟

اقتصاد ایران چه وقت می تواند از تحریم عبور عملیاتی کند؟

عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت : درصورتیکه صادرات 500 بشکه در روز حفط شده و تقویت پایه های مالیاتی و تقویت کسب و کار اصلاح شود ، سال آینده نه تنها روند رکود متوقف خواهد شد ، تحریم ها دیگر اثری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت.