کد خبر: ۹۷۶۵۳
تاریخ انتشار: ۱۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۸
شهرفردا در گفتگو با یک اقتصاددان
یک اقتصاددان گفت : تورم به عنوان یک پدیده اقتصادی آثار خزنده ای در زندگی اجتماعی شهروندان دارد و می تواند ضمن آینده هراسی ، سرمایه های اجتماعی یک جامعه را تهدید کند.
ابراهیم رزاقی اقتصاددان و عضو هیئت علمی دانشگاه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، با اشاره به آثار اجتماعی تورم در جامعه می گوید :تحقیقات دانشگاهی نشان می دهد که دامنه  تورم  می تواند نااطمینانی و آینده هراسی را در متن جامعه افزایش داده و به بی ثباتی و از بین بردن اشتغال دامن بزند .

وی همچنین خاطرنشان می‌کند: تورم می تواند به عنوان معلول بی‌ثباتی اقتصادی  به یکی از مهم‌ترین ناهنجاری های اقتصادی مبدل شده و ترکش های وسیعی در حوزه اجتماعی ایجاد کند .

وی همچنین  تصریح می کند: تورم فزاینده دارای اثرات مستقیم و غیرمستقیمی است که از کوچک شدن سبد غذایی خانوار  تا رکود در بازارهای کالاهای مصرفی نظیر پوشاک ،مواد غذایی و رستوران ها را در سطح جامعه به جا خواهد گذاشت.

آثار گرانی در زندگی اجتماعی مردم چیست؟

به گفته رزاقی از سوی دیگر افزایش تورم و گرانی می‌تواند ضمن آینده هراسی به عنوان یک  استرس دائمی برای  اقشار  مختلف جامعه تلقی شده و  به عنوان یک آسیب شغلی همواره شاغلان را تهدید به بیکاری کند .

این کارشناس اقتصادی مبا اشاره به ابعاد اجتماعی رشد تورم می گوید:تورم می تواند آثار سوئی بر روابط متقابل انسان ها به جا بگذارد به این معنا که اعتماد متقابل را در میان تبادلات رفتاری انسانی و تجاری به شدت کاهش  دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه تصریح می کند :از سوی دیگر تورم می تواند به سرمایه اجتماعی صدمات جدی وارد کند سرمایه‌های اجتماعی که متناسب با فرهنگ در جامعه رشد می کند می تواند اعتماد مشارکت در نهادهای مدنی تعهد و مسئولیت و همکاری را افزایش دهد اما تورم می تواند کاهش اعتماد عمومی را به دنبال داشته باشد به این معنا که ضمن آن که مردم نسبت به دولت بی اعتماد بوده و برای تحقق اهداف دولت کمترین و مشارکت و همکاری را خواهند داشت اعتماد متقابل و روابط افراد جامعه نیز به شدت کاهش می یابد.


 این اقتصاددان همچنین معتقد است: برای تغییر شرایط کنونی جامعه و سیاست های دولت باید کاهش نرخ تورم یا دستیابی به ثبات تورمی و حفظ نرخ تورم در سطوح  پایین  در دستور کار دولت قرار گیرد و عملکرد ناقص در چنین فضایی می تواند به بازی باخت- باخت تبدیل شود
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پیرشدن جمعیت چه مخاطراتی برای سالمندان آینده خواهد داشت؟

پیرشدن جمعیت چه مخاطراتی برای سالمندان آینده خواهد داشت؟

پیرشدن جمعیت هرچند به تنهایی تهدیدی به شمار نمی رود، اما اگر الزامات آن مثل توسعه بیمه همگانی ، بهبود سبد تغذیه و تامین اجتماعی برای مستمری بگیران ، تعویق سن ازدواج و کاهش زاد و ولد با چالش های اقتصادی تحریم گره بخورد ، چگونه باید برای آن چاره اندیشی کرد؟
چگونه فرانسویها به ساختمانهای سبزی رسیدند که ایران 20 سال دیگر خواهد رسید؟

چگونه فرانسویها به ساختمانهای سبزی رسیدند که ایران 20 سال دیگر خواهد رسید؟

در فرانسه ۱۸ میلیون ساختمان وجود دارد که نصف ایران است و از سال ۱۹۹۰ فرانسه آغاز به ایجاد ساختمانهای سازگار با محیط زیست کرده است و در خوشبینانه ترین حالت در ایران ۲۰ سال زمان لازم است تا به ساختمانهای سازگار با محیط زیست دست یابد.
آخرین اخبار