کد خبر: ۹۷۴۸۴
تاریخ انتشار: ۱۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۴۰
مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران گفت: برای تکمیل طرح فاضلاب تهران هدف پنج‌ساله‌ای تعیین کرده‌ایم که این امر حمایت‌های شورای شهر را می‌طلبد.
 به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، به نقل از وزارت نیرو، مرتضی عزالدین، با بیان اینکه پروژه فاضلاب تهران به‌دلیل حجم گسترده کاری در ۲۲ منطقه شهرداری بزرگ‌ترین پروژه محیط‌زیستی کشور است، گفت: در این طرح اجرای ۹۰۰۰ کیلومتر شبکه جمع‌آوری، ۱۹۲ کیلومتر خطوط انتقال و تونل، ۲۰ واحد تصفیه‌خانه فاضلاب برای ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در نظر گرفته شده است. این پروژه با کمک مجموعه دولت، مجلس و شورای اسلامی شهر تهران و شهرداران ۲۲ منطقه پیشرفت مناسبی داشته و در حال حاضر ۶۳ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که ۲۰ درصد بیشتر از میانگین پیشرفت طرح‌های فاضلاب در سطح کشور است.

مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران ادامه داد: پیش‌بینی کرده‌ایم این پروژه در پنج سال آینده تکمیل شود، اما مشکل اساسی ما تأمین منابع مالی است؛ هر چند از ابتدای اجرای این طرح در سال ۷۵ از طریق منابع داخلی شرکت، بانک جهانی، بانک توسعه اسلامی و تبصره‌های مصوب در شورای اسلامی شهر تهران تأمین اعتبار صورت گرفته است، اما موضوعِ افزایش هزینه مجوز حفاری در وضعیت کنونی موضوع قابل تأملی است.

به گفته عزالدین تعرفه‌های کنونی مجوز حفاری نسبت به تیرماه سال ۹۶ تقریباً چهار برابر شده است. این مبلغ معادل هزینه یک متر لوله‌گذاری شبکه فاضلاب است، به‌طوری‌که برای هر یک متر لوله‌گذاری با احتساب هزینه خرید لوله، حفاری، پیمانکار و ترمیم آسفالت حدود ۴۰۰ هزار تومان هزینه می‌شود و تعرفه‌ای هم که مصوب شده تقریباً ۴۵۰ هزار تومان است.

مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران به حجم لوله‌گذاری در شهر تهران اشاره کرد و افزود: شرکت فاضلاب تهران باید سالانه ۵۰۰ کیلومتر شبکه در شهر اجرا کند و بر این اساس برای کاهش هزینه مجوز حفاری و تکمیل هرچه سریع‌تر طرح فاضلاب تهران حمایت‌های شورای شهر را نیاز دارد و درخواست ما از شورای اسلامی شهر تهران در بحث تعرفه‌های مجوز حفاری لحاظ‌کردن تخفیف ۵۰ درصدی است.

بنا به گفته این مقام مسؤول، در سال ۹۸ اجرای ۶۲۰ کیلومتر شبکه در دستور کار قرار گرفته و تصفیه‌خانه غرب تهران برای جمعیت دو میلیون و ۱۵۰ هزار نفر در حال ساخت است. این تصفیه‌خانه در حال حاضر از ۵۲ درصد پیشرفت فیزیکی برخوردار بوده و تصفیه‌خانه فاضلاب شهرک غرب نیز با روش B.O.T حدود ۳۲ درصد پیشرف فیزیکی دارد.

او همچنین اظهار داشت: احداث واحدهای ۷ و ۸ تصفیه‌خانه فاضلاب جنوب تهران با ارزش هزار میلیارد تومان تا پایان تیرماه امسال با تعیین پیمانکار آغاز خواهد شد.

مدیرعامل شرکت فاضلاب تهران در خصوص اعتبار اجرایی طرح فاضلاب تهران توضیح داد: تاکنون حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان در طرح فاضلاب تهران هزینه شده و حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان دیگر نیز لازم است.
برچسب ها: فاضلاب ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بازسازی سوریه فرصت اقتصادی ایران در شرایط تحریم

بازسازی سوریه فرصت اقتصادی ایران در شرایط تحریم

عضو کمیسیون عمران مجلس گفت :استفاده از فرصت بازسازی سوریه برای تشکل های راه و ساختمان بخش خصوصی ایران از مسیرهای کاهش وابستگی به نفت در شرایط تحریم است
ترکیه چگونه مسیر اصلاحات اقتصادی را در 3سال پیمود؟

ترکیه چگونه مسیر اصلاحات اقتصادی را در 3سال پیمود؟

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه گفت : شروع اصلاحات اقتصادی ایران با تغییر بودجه ریزی در کشور کلید خورد و انتظار می رود با استفاده از تجارب سایر کشورها نظیر ترکیه کاهش هزینه های دولت و تقویت خصوصی سازی مسیر اصلاحات طی شود