کد خبر: ۹۷۲۹۵
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۵
شهرفردا گزارش مرکز آمار را در گفتگو با اقتصاددانان بررسی کرد
گزارش اخیر مرکز آمار با وجود آنکه از تکرار رشد منفی اقتصادی خبر می دهد اما بیانگر آن است شتاب رشد اقتصادی نسبت به پاییز سال گذشته کندتر شده است، با این وجود کارشناسان اقتصادی معتقدند حمایت از مشاغل مولد ، کنترل نرخ ارز و جلوگیری از انحراف سرمایه و پول پاشی لازمه عمیق تر نشدن رکود است
پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»- فاطمه مهردادیان -براساس گزارش‌های تازه مرکز آمار ایران رشد اقتصادی که در پاییز سال گذشته11.4  درصد منفی ثبت شده است در زمستان به منفی ۸.۴ رسیده که نشان می‌دهد ، با وجود آن که در سه فصل پیاپی اقتصادی ایران رشد منفی را تجربه کرده است اما در چهارمین فصل سال گذشته اندکی از رشد منفی کاسته شده است .

بر اساس آمارهای ارائه شده مرکز آمار ایران، رشد رشته فعالیت های گروه کشاورزی منفی  1.5 صنعت منفی ۹.۶ و خدمات دو دهم درصد نسبت به سال قبل رشد داشته است .

بنابراین می توان گفت محصول ناخالص داخلی به قیمت ثابت سال ۹۰ در سال ۹۷ نشان از رشد منفی ۴.۹ درصدی محصولات ناخالص داخلی نفت و منفی ۲.۴ درصد محصولات ناخالص داخلی بدون نفت در سال ۹۷ دارد  .

آمار و ارقام نشان می‌دهد با وجود رکود شدید که پیش از این نیز در سال‌های ۹۰ و ۹۱ آشکار شده است تغییر شرایط بین المللی و کاهش شتاب در رشد منفی اقتصاد کشور امکان پذیر است.

نسخه تجویزی اقتصاددانان برای خروج از رکود چیست؟

توجه به خدمات ، کشاورزی و صنعت

 عبدالمجید شیخی اقتصاددان و عضو هیئت علمی در گفتگو با خبرنگار به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» معتقد است آمار و ارقام ارائه شده توسط مرکز آمار نشان می‌دهد با شناسایی مناطق رشد  اقتصاد ایران می توان از شتاب رشد منفی جلوگیری کرد .

وی معتقد است :بررسی ها نشان می دهد بخش خدمات به دلیل سهم بالایی که در تولید ناخالص داخلی دارد می‌تواند بستر مناسبی برای رشد اقتصادی باشد و با سهمی در حدود ۵۰ درصد از تولید ناخالص داخلی و با داشتن زیر بخش های متنوعی که شامل حوزه تجارت و گردشگری است با یک رشد هماهنگ به کمک رونق اقتصادی بیاید.

 عضو هیئت علمی دانشگاه هم چنین تاکید می کند :بخش های کشاورزی و صنایع  نیز توانسته از رشد اقتصادی منفی خود در فصل چهارم سال گذشته جلوگیری کنند به این معنا که رشد همه جانبه صنعت خدمات و کشاورزی می‌تواند  زمینه رشد اقتصادی را فراهم کند .

وی خاطرنشان می‌کند: برنامه‌ریزی مدون و بدون انحراف سرمایه و توجه به بنگاه‌های کوچک و زودبازده می‌تواند مسیر رشد و توسعه را فراهم کند.

 وی با اشاره به بخشی از صنایع داخلی می گوید: بررسی‌ها نشان داده صنایع مصالح ساختمانی و همچنین مبلمان به عنوان دو صنعت پر بازده ودارای مزیت اقتصادی در کشور مطرح است که با تمرکز دولت بر این بخش ها و از بین بردن مشکلات آنها مثل تامین مواد اولیه  می تواند علاوه بر اشتغال آفرینی و کاهش بیکاری به توسعه اقتصادی و افزایش صادرات نیز دست یافت.

مشوق های حمایتی دولت برای سرمایه گذاری بخش خصوصی

شیخی  همچنین تاکید می کند: بر اساس آمار داده شده هم اکنون تعداد زیادی از واحدهای تولیدی یا زیرا ظرفیت واقعی خود کار می‌کنند و یا به صورت نیمه تعطیل در آمده اند این در حالی است که با حمایت قانونی و اعتباری ظرفیت قابل توجهی از بخش‌های مولد اقتصادی می‌توانند به کمک رشد اقتصادی آمده و در جبران بیکاری به کار گرفته شود.

 این اقتصاددان  تصریح می کند: با نظر گرفتن مشوق های حمایتی دولت برای رونق تولید به صورت استانی و در تیم های اقتصادی می‌تواند یکی از موثرترین ابزارها برای تشویق بخش خصوصی به سرمایه‌گذاری در حوزه تولید و اشتغال باشد .


شیخی خاطر نشان می‌کند :فرمانداران و استانداران هر منطقه به خوبی با مزیت‌های اقتصادی مناطق خود آشنا هستند و در صورتیکه ابزارها و مشوق های حمایتی در اختیار سرمایه گذاران توسعه بخش خصوصی گذاشته شود ؛ سرمایه مردمی برای رونق تولید  بکار گرفته خواهد شد.

نسخه تجویزی اقتصاددانان برای خروج از رکود چیست؟

پول پاشی و انحراف سرمایه ممنوع

مهدی تقوی ، عضو هیات علمی و اقتصاددان نیز همچنین در گفتگو با خبرنگار به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» معتقد است در شرایط کنونی استفاده از روشهای کلیشه ای ، پول پاشی و مسیر باز برای انحراف سرمایه جلوگیری شود.

وی تاکید می کند : حمایت از واحدهای تولیدی اشتغال زا باید تمرکز و هدف دولت قرار گیرد تا زمینه اثرپذیری فعالیت های مواد از رکود کمرنگ تر شود.

کنترل نرخ ارز شرط لازم

به گفته این اقتصاددان ، اختصاص منابع ارزی به تولیدات هماهنگ با مصالح ملی از رویکردهای موثر دیگر دولت است که در بخش اقتصادی و برای عمیق تر نشدن رکود باید به آن توجه شود.

این استاد دانشگاه همچنین تاکید می کند : اثرات نوسان ارز همواره باعث ایستایی اقتصاد ایران شده است لذا برای جلوگیری از رکود بیشتر کنترل نرخ ارز و کشش آن به سمت ارقام واقعی که به گفته رییس جمهور 8500 تومان است در جلوگیری از رکود موثر خواهد بود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
برگزاری جشنواره مبارزه با گوجه فرنگی در اسپانیا/ تصاویر

برگزاری جشنواره مبارزه با گوجه فرنگی در اسپانیا/ تصاویر

در فستیوال مبارزه با گوجه فرنگی که در شهر بونول اسپانیا برگزار شد 145 تُن گوجه فرنگی نابود شد.
اقتصاد ایران چه وقت می تواند از تحریم عبور عملیاتی کند؟

اقتصاد ایران چه وقت می تواند از تحریم عبور عملیاتی کند؟

عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت : درصورتیکه صادرات 500 بشکه در روز حفط شده و تقویت پایه های مالیاتی و تقویت کسب و کار اصلاح شود ، سال آینده نه تنها روند رکود متوقف خواهد شد ، تحریم ها دیگر اثری بر اقتصاد ایران نخواهد داشت.