کد خبر: ۹۷۱۶۴
تاریخ انتشار: ۱۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶
شهرفرداساماندهی دستفروشان را بررسی کرد
محمدصادق زمانی مدیر حریم شهربانی شهرداری تهران پیرامون الگوی جهانی رفع سد معبر در ایران، گفت: خشونت در برخورد با بساط گستران رسم کشور ما نیست و ماموران به هنگام برخوردهای فیزیکی بساط گستران تنها در مقام دفاع بر می آیند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،دستفروشی یا بساط گستری پدیده ای نیست که تنها مختص به کشور ایران باشد همانطور که می توان دید در شهری مانند لس آنجلس هم بساط گستری یک معضل محسوب شده و در اولین قدم شهردار لس‌آنجلس دستور انجام مطالعاتی را پیرامون مقابله با این پدیده داد تا نحوه قانونی‌کردن دستفروشی در پیاده‌روها بررسی شود. یکی از اولین نتایج بررسی‌ها این بود که در بسیاری از موارد دستفروشان از ایده قانونمند کردن فعالیت‌هایشان و دریافت مجوز استقبال کردند، ولی به‌دلیل فقدان راهکاری قانونی و مشخص در مورد دستفروشی تنها برخوردی که ماموران با دستفروشان داشتند، جریمه و ضبط وسایل آنها بوده است.

همچنین در کشور هند نیزبا بیش از یک دهه پیگیری اتحادیه ملی دستفروشان، در نهایت دادخواستی برای حمایت از دستفروشان تهیه شد وبه دنبال آن کلان‌شهرها موظف شدند کمیته‌ای متشکل از نمایندگان انجمن شهر، مسئولان برنامه‌ریزی شهری، تامین اجتماعی و خود دستفروشان تشکیل دهند و تصمیم‌گیری امور مربوط به دستفروشان به آنان واگذار شود؛ به جای آنکه دستفروشان صرفا از طرف مقامات شهری مورد دستور و تعقیب قرار بگیرند.

بساط گستری  درخیابانهای لس آنجلس تا تهران
در این میان در تمامی کشور ها سد معبر خود به نوعی تجاوز به حریم شهروندان محسوب می شود و قطعا شهرداران تمام مناطق دنیا برای مقابله با این معضل برنامه ریزی خواهند کرد و کشور ما نیز از این امر مستنثنی نیست.

قطعا شهرداری و مدیریت شهری برای مقابله با بساط گستری برنامه ای دارد که قابل اجرا باشد و برخوردی جدی هم با کسانی که سد معبر دارند خواهد داشت.

محمدصادق زمانی مدیر حریم شهربانی شهرداری تهران در گفتگو با خبرنگار «شهر فردا»،پیرامون نحوه رفع سد معبر و نحوه جذب نیروهای شهربانی و برخورد آنها با بساط گستران اظهار داشت: شرکتهای طرف قرارداد با شهرداری مامور جذب این نیروها بوده و نظارت سفت و سختی در حوزه جذب شهربان اتفاق می افتد تا در آینده مشکلی با این افراد به وجود نیاید.

بساط گستری  درخیابانهای لس آنجلس تا تهران
زمانی مدیر حریم شهربانی شهرداری تهران در  ادامه،پیرامون نحوه جذب نیروهای شهربانی و برخورد آنها با بساط گستران اظهار داشت: شرکتهای طرف قرارداد با شهرداری مامور جذب این نیروها بوده و نظارت سفت و سختی در حوزه جذب شهربان اتفاق می افتد تا در آینده مشکلی با این افراد به وجود نیاید.

زمانی پیرامون الگوهای جهانی برای برخورد مامورین با بساط گستران و انتشار کلیپ هایی در این زمینه در فضای مجازی گفت: برخی از کشورها مانند چین برای مقابله با دستفروشی از روشهای خشونت بار استفاده می کنند به طور مثال با استفاده از پتک و خراب کردن بساط و کوبیدن آن بر روی اجناس بساط گستران سعی در جمع آوری و رفع سد معبر هستند در صورتی که این کار در ایران شرعی نبوده و صورت نمی گیرد.


بر اساس اصل ۹ ماده ۹۶ تبصره ۶ کتاب مجموعه قوانین و مقررات شهرداری ها اراضی، کوچه ها، میدان ها، خیابان ها و معابر عمومی واقع در محدوده هر شهر، ملک عمومی محسوب شده و تعرض در این معابر، تخلف تلقی می شود و می بایست شهرداری ها با متخلفان برخورد کنند.

دستفروشی؛ از انکار تا واقعیت
همچنین بر اساس تبصره ۱ ماده ۵۵ قانون شهرداری ها، سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیرمجاز از آنها، میدان ها، پارک ها و باغ های عمومی برای کسب و سکونت ممنوع است. بند ۲۰ همین ماده از قانون تاکید می کند که شهرداری ها موظفند با مشاغل مزاحم یا تاسیس اماکنی که به نحوی موجب مزاحمت شهروندان باشد، برخورد کنند، بر همین اساس قانون اشغال پیاده‌روها و ایجاد سد معبر غیرمجاز بوده و شهرداری‌ها راسا مکلف به جلوگیری از سد معبر و آزادسازی معابر هستند و شخص متضرر هم حق ادعای هیچ‌گونه خسارتی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه در یک سال اخیر هیچگونه درگیری برای نیروهای شهربانی وجود نداشته است، افزود: راهکار اصلی در حوزه دستفروشی حرکت به سمت ساماندهی است و برای ساماندهی دستفروشی همکاری همه سازمان ها از جمله وزارت کار، قوه قضاییه و سازمان بهزیستی، کمیته امداد و وزارت کشور را می طلبد تا با یک برنامه ریزی منسجم طرح ساماندهی دستفروشی با کمک آنها توسط شهرداری به زودی و به نحو احسن اجرایی شود.

زمانی پیرامون نحوه آموزش به نیروهای شهربانی گفت: موضوعاتی مانند کنترل خشم، مدیریت تنش، روانشناسی افراد دشوار و آئین نامه رفتار ماموریتی در دروس آموزشی این مامورین گنجانده شده است. 
 
مدیر حریم شهربانی شهرداری تهران پیرامون مدیریت تنش گفت: اساتید روانشناسی در این کلاسها خشم و کنترل خشم را تشریح می کنند راهکارهایی که چگونه از این خشم جلوگیری شود و چگونه مدیریت شود و چه عواملی موجب خشم می شود و کظم غیض که چه اثرات مثبتی دارد را به ماموران آموزش می دهند.
 
وی افزود: 60 درصد از افراد دستفروش و بساط گستر مقاومت منفی در مقابل ماموران دارند و اقدام به قمه کشی و چاقو کشی کرده و برخورد بدی با نیروها دارند. 
 
زمانی با اشاره به همکاری و همیاری نیروی انتظامی در حل مشکل رفع سد معبر گفت: نیروی انتظامی در بسیاری از موارد به کمک شهربانی آمده  و شهربانی به کمک پررنگ تر ارگانها برای رفع سد معبر نیاز دارد.

مدیر حریم شهربانی شهرداری تهران با اشاره به اینکه برخی شرکتهای جذب نیروی شهربان خود انتظامی هستند، افزود: شهربانی به هیچ وجه وارد رفتار های انتظامی، تنش و برخورد فیزیکی نمی شود و جزء وظایف شهربانی نیست. 
 
وی با تاکید بر اینکه ما ضابط قضایی نیستیم خاطر نشان کرد: اگر نیاز باشد به حضور ضابط قضایی از نیروی انتظامی درخواست می شود تادر این حوزه مداخله کرده تا بتوان آن فضا و حوزه تشنج را کنترل کرد.

 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تمهیدات متروی تهران برای فاصله گذاری اجتماعی/ مسافران از ماسک استفاده کنند

تمهیدات متروی تهران برای فاصله گذاری اجتماعی/ مسافران از ماسک استفاده کنند

مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه پیرامون شرایط ویژه شهروندان در استفاده از مترو گفت: فاصله گذاری اجتماعی هر چند با تمهیدات صورت گرفته در صورت عدم رعایت مسافران نسبت به فاصله گرفتن از یکدیگر و استفاده از ماسک امکان پذیرنیست.
انتشار بیست و نهمین شماره فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری

انتشار بیست و نهمین شماره فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری

بیست و نهمین شماره فصلنامه علمی اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شد.