کد خبر: ۹۷۱۳۵
تاریخ انتشار: ۰۵ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۳۴
تکرار داستان سیل و خشکسالی در کرمان
مردم کرمان با وجود بارش های مطلوب سال جاری، در چهارمین روز از فصل تابستان با بی آبی و قطعی مکرر آب مواجه شده اند این در حالیست که مسئولان تنها راه حل را صرفه جویی می دانند.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، چهار روز از ابتدای فصل تابستان می گذرد و گرمای هوا به مرور در شهر کرمان بیشتر می شود، همزمان با اوج گرفتن گرمای هوا مصرف آب نیز افزایش می یابد اما طی سال های گذشته شهر کرمان تنها چند روز بعد از شروع تابستان با بی آبی مواجه نشده بود و تنها برخی از محله های شهر با بی آبی در روزهای انتهایی تابستان مواجه می شدند.

این روزها در بسیاری از محله های شهر کرمان در طول روز مشکلات زیادی در راستای تامین آب شرب برای مردم ایجاد شده است.

این روزها در بسیاری از محله های شهر کرمان در طول روز مشکلات زیادی در راستای تامین آب شرب برای مردم ایجاد شده است

مسئولان آب و فاضلاب شهر کرمان می گویند هیچ موردی از قطعی آب وجود ندارد و آنچه روی می دهد ناشی از افت فشار آب به دلیل افزایش مصرف و یا نصب پمپ های آب است.

حال اسم این مشکل را هر آنچه که بگذاریم برای مردمی که با قطعی آب شرب مواجه می شوند فرقی ندارد، اکثر مردم برای رفع این مشکل مجبورند در ظرفهای بزرگ آب مورد نیاز روزانه خود را ذخیره کنند و از همه بدتر اینکه دستگاه های سرمایشی که اکثراً با آب کار می کنند از کار می افتند.

کیفیت آب کاهش یافته است

مریم اسلامی یکی از شهروندان کرمانی است که می گوید: طی هفته اخیر آب منزل ما در طول روز قطع است و فقط چند ساعت در شب آب داریم که در این زمان هم آب کاملاً کدر است و طعم آب هم تغییر یافته است.

وی افزود: مجبوریم از منزل اقوام آب مورد نیاز روزانه را تهیه کنیم که مشکلات زیادی را برای ما ایجاد کرده است ضمن اینکه وسایل سرمایشی هم کار نمی کنند و در حالیکه دمای هوا به بیشتر از ۴۰ درجه می رسد ادامه این روند امکان پذیر نیست.

اسلامی گفت: وقتی به اداره مربوطه مراجعه می کنیم به ما می گویند قطعی آب در هیچ منطقه ای نداریم و تنها مشکلی که وجود دارد افت فشار آب است.

آپارتمانها بی آب شدند

محمد کمالی که ساکن یکی آپارتمانهای شهر کرمان است می گوید: در مجتمعی که زندگی می کنم فقط طبقه هم کف و برخی از ساعات روز طبقه اول آب شرب دارند و در سایر طبقات آب وجود ندارد، در واقع مخزن موجود در ساختمان نیز به دلیل افت فشار هیچ وقت آبگیری نمی شود و با مشکل جدی مواجه هستیم اگر قرار باشد در ایام تابستان این مشکل ادامه داشته باشد نمی توان به زندگی در خانه هایمان ادامه دهیم.

مسئولان برای رفع این مشکل کار عملی انجام دهند

وی گفت: یک منبع کوچک در خانه قرار داده ایم و مجبوریم با طرف این منبع را آب کنیم تابتوانیم حداقل برای تامین آب مورد نیاز بهداشتی استفاده کنیم.

امیر طهماسبی نیز یکی دیگر از شهروندان کرمانی است که می گوید: از مسئولان یک سوال دارم آیا باید تا انتهای تابستان این وضعیت را ادامه بدهیم.

اگر هدر رفت آب داریم باید زیر ساختها تغییر کند تا مردم نیز بتوانند در راستای کاهش هدر رفت همکاری کنند

وی گفت: مساله فقط افزایش مصرف در بخش خانگی نیست چون بخش خانگی کمتر از یک درصد آب استحصالی در استان را به خود اختصاص داده است، اگر هدر رفت آب داریم باید زیر ساختها تغییر کند تا مردم نیز بتوانند در راستای کاهش هدر رفت همکاری کنند.

مسئولان توپ بی آبی را به زمین مردم می اندازند / ‏‬ مردم سالهاست الگوی مصرف را اصلاح کرده اند

وی ادامه داد: رفتار مردم در مصرف آب مدتهاست تغییر کرده است چون طی ۵ سال اخیر مردم با تمام وجود کمبود آب را احساس کرده اند و دیگر کسی با آب حیاط خانه و خودرو خود را شتسشو نمی کند کمبود آبی که در سال جاری در شهر کرمان روی داده است بیشتر به دلیل عدم توانایی در پیش بینی منابع آبی و عدم جایگزینی منابع آب جدید است.

محسن اقبالی یکی از نانواهای کرمانی است که می گوید برای نان پختن نیز با مشکل مواجه هستند و باید از بیرون از واحد تجاری آب مورد نیاز را تامین کنند.

برخی از محله های کرمان با مشکلات شدید تری مواجه هستند و به همین دلیل مردم برای تامین آب اقدام به استفاده از پمپ می کنند که همین امر آب موجود در شبکه را با افت فشار بیشتر مواجه می کنند.

شایعه جیره بندی آب در کرمان

این در حالی است که بعد از بارندگی های قابل توجهی که در سال جاری روی داد مردم توقع داشتند حداقل وضعیت سال گذشته در شهر کرمان حفظ شود و این نگرانی در شهر وجود دارد که با تشدید کمبود آب، به زودی مردم شاهد جیره بندی آب در شهر یک میلیون نفری کرمان باشند. اما مسئولان اداره آب و فاضلاب کرمان این شایعه را تکذیب می کنند.

این روزها کمبود آب به یکی از چالشهای اصلی زندگی در کلانشهری تبدیل شده است که چند ماه قبل به دلیل بارندگی شدید برای جلوگیری از سیلاب برخی از محله های شهر به حالت آماده باش قرار گرفتند.

سیلاب و خشکسالی همچنان دو روزی سکه زندگی در پهناورترین استان کشور است و متاسفانه آبهای سطحی محدود در استان به سادگی در فصل بارندگی هدر می رود و در فصل تابستان مردم با بی آبی شدید مواجه می شوند.

سیلاب و خشکسالی همچنان دو روزی سکه زندگی در پهناورترین استان کشور است و متاسفانه آبهای سطحی محدود در استان به سادگی در فصل بارندگی هدر می رود

مدیرعامل آب و فاضلاب استان کرمان در گفتگو با مهر اظهارداشت: شهر کرمان برای تامین آب با ظرفیت محدودی مواجه است و باید برای مصرف آب صرفه جویی بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

محمد طاهری افزود: حداکثر توان تولید ما از ۱۰۰ حرقه چاه موجود ۱۸۵۰ لیتر در ثانیه است در حالیکه مصرف سه هزار لیتر آب در ثانیه می باشد.

وی گفت: مردم و دستگاههای اجرایی باید طی دو ماه پیش رو در زمینه مصرف آب دقت بیشتری داشته باشند تا همه شهروندان از آب بهره مند شوند.

وی بر مدیریت مصرف آب تاکید کرد و بیان کرد: این یک واقعیت است که شهر کرمان با کمبود آب مواجه است و بارندگی های اخیر هم نتوانسته مشکل موجود را رفع کند.

مدیرعامل آب و فاضلاب استان کرمان بیان کرد: این طبیعی است که در پیک مصرف آب در ساعات و روزهای گرم این کمبود بیشتر خود را نشان می دهد.

کمبود ۱۰۵۰ لیتر آب در ثانیه

طاهری بیان کرد: روزهای گرمی را پیش رو داریم باید همه دستگاههای دولتی و غیر دولتی و همچنین مردم برای عبور از این مشکل با یکدیگر همراهی و همکاری کنند.

وی با اشاره به اینکه با توجه به امکانات و منابع آبی موجودی که داریم از همه منابع موجود و ظرفیت ها استفاده می کنیم و تنها گزینه ای که برای حل مشکل وجود دارد صرفه جویی در مصرف است.

وی گفت: در زمان پیک مصرف با کمبود هزار و ۵۰ لیتر آب در ثانیه مواجه هستیم و از مردم می خواهیم جدا از هدر رفت منابع محدود موجود جلوگیری کنند.

این در حالی است که شهرستان های استان کرمان نیز هم اکنون با چالش کمبود آب شرب مواجه شده اند و فرماندار زرند و مسئولان شهرستان رفسنجان نیز خواستار صرفه جویی مردم شده اند.
برچسب ها: شهرفردا ، کرمان ، خشکسالی
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اولین حلبی آباد ایران کجا شکل گرفت!؟

اولین حلبی آباد ایران کجا شکل گرفت!؟

اگرچه سابقه شکل گیری سکونتگاههای فقیرنشین در شهرهای بزرگ ایران به پیش از دوران پهلوی باز می گردد، ولی نخستین زاعه ها به مفهوم امروزی در سال های 1325-1320 در ویرانه های آجرپزی جنوب تهران پای گرفت.
چگونه کارآفرینان استارت آپی در ایران می توانند موفق شوند؟

چگونه کارآفرینان استارت آپی در ایران می توانند موفق شوند؟

یک اقتصاددان گفت : کارآفرینی به ویژه فعالیت های استارت آپی هرچند در شرایط کنونی اقتصادی می تواند به عنوان یک شغل زود بازده قلمداد شود اما الزاماتی دارد ،که برای موفقیت باید آنها را بررسی کرد.