کد خبر: ۹۷۱۰۸
تاریخ انتشار: ۰۴ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۹
دکتر لطیفی در گفتگو با شهر فردا مطرح کرد
کارشناس شهرسازی با اشاره به حمایت از پروژه های سبز، اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی با کمک شهرداری و محیط زیست می توانند تفاهم نامه ای را امضا کنند، تا بر اساس آن استفاده از منابع تجدید پذیر در دستور کار قرار گیرد .
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،دکتر غلامرضا لطیفی عضو هیات علمی دانشگاه علامه و کارشناس برنامه ریزی شهری در گفتگو با خبرنگار «شهر فردا»، پیرامون کاربرد معماری سبز در فضاهای شهری گفت: معماری سبز عمدتا به نظرات اولیه باغ شهر هوراد بر می گردد، ولی افراد دیگری چون جان راسکین،ویلیام موریس، ریچارد دتابی هم دراین زمینه در دهه 90 نظریه شان مطرح می شود.   
 
لطیفی در ادامه با بیان اینکه به طور مشخص با توجه به رشد شهر نشینی و شهر گرایی و استفاده بی رویه در مصرف انرژی و مولفه های شهرسازانه باعث شد که معماران و مهندسان به دنبال سبز کردن پروژه های خود از طریق عناصر متنوعی که در پی صرفه جویی مصرف  آب و برق و گاز بودند بپردازند، افزود: هدف از ساخت ساختمانهایی که با الگوی سبز طراحی می شود این است که بتوان از شرایط محیطی استفاده بهتری داشت و شرایط زیست را با توجه به مولفه های اقلیمی به کار بست.     
 استفاده از منابع تجدید پذیر در دستور کار مدیریت شهری قرار گیرد/ اهمیت معماری سبز در گرو همت مدیریت شهری / کاهش آلاینده ها در افزایش فضاهای سبز
وی افزود: در حقیقت رشد شهر نشینی و شهرگرایی باعث افزایش انتشار گازهای گلخانه ای شده که هدر رفتن منابع و تخریب محیط زیست را به دنبال داشته  و عمدتا مقدار زیادی مصرف بیش از حد انرژی های فسیلی امروز در حال گسترش است.  
 
لطیفی تصریح کرد: معماری سبز از دهه 70 میلادی در اروپا شکل گرفته و از آن تاریخ به بعد به سمت معماری سبز گامهای جدی ای برداشته شده  و معماری سبز به دنبال این است که چگونه بتواند از اقلیم مناسب در معماری استفاده کند و مضرات تولید گازهای سمی را کاهش دهد.  
 
این کارشناس برنامه ریزی شهری در ادامه با اشاره به اینکه به طور مشخص حدود15 اصل برای شهرهای سبز مطرح است، تاکید کرد: شرایط و موقعیت اقلیمی و شرایط و زمینه ای که در حوزه معماری سبز وجود دارد، انرژی های تاثیر پذیر( چگونه بتوان کربن را به صفر رساند)، فاکتور سوم بازیافت یا پرت زباله است، یعنی بتوان با این طراحی در تولید مضاعف زباله از آن استفاده کرد، همچنین مصرف بهینه آب ، بحث منظر، تنوع زیستی و بحث اکولوژیکی که در شهر می توان به کار بست، بحث حمل و نقل پایدار و فضای عمومی مردم که در غالب شهرهای کوچک و متوسط می تواند مطرح باشد.  
 استفاده از منابع تجدید پذیر در دستور کار مدیریت شهری قرار گیرد/ اهمیت معماری سبز در گرو همت مدیریت شهری / کاهش آلاینده ها در افزایش فضاهای سبز
وی در ادامه افزود: استفاده از مصالح بومی کاهش مصرف انرژی را در پی دارد مانند آجر در معماری ایرانی که در واقع هم عایق است و هم زیبایی بخش برای فضای معمارانه خواهد بود، بحث بازسازی مناطق موجود شهری که چگونه بتوان در افزایش تراکمها ویژگی اقلیمی را گنجاند.  
 
لطیفی ادامه داد:بحث طراحی است که می تواند اثر بخشی خود را در معماری منظر به جا گذارد، همچنین تولید محصولات کشاورزی، بحث میراث فرهنگی، هویت و حس مکان که در شهرها به وجود می آید، بحث حکومت شهری urban government رهبری و استفاده از روشهای ممکن، آموزش و پژوهش که روشی استراتژیکی برای شهرها در کشورهای در حال توسعه در نظر گرفته شده، از مصادیق معماری سبز محسوب می شود.  
 
این استاد دانشگاه پیرامون تقسیم بندی ساختمان های سبز افزود: این ساختمانها در 4 حوزه می تواند تقسیم بندی شود ، پایداری، توسعه و انتخاب سایت، انتخاب مصالح، مصرف بهینه انرژی، همچنین کیفیت تهویه داخلی توسعه پایداری است که برای شهرها بکار گرفته می شود.  
 
لطیفی با تاکید بر تفاوت عمده معماری سبز و معماری پایدار، تصریح کرد: معمولا در ساختمان های پایدار که به عنوان موسس و مدیریت مسئول و محیط زیستی سالم طراحی شده اند در بحث منابع کالا و اصول زیست محیطی تعریف می شوند، اما ساختمان طراحی شده سبز بایستی تاثیر خود را بر محیط زیست از طریق انرژی و بهره وری بگذارد و همچنین به سمتی حرکت کند که قابلیت تجدید مضاعف را داشته باشد.  
 
وی با تاکید براینکه در بحث معماری سبز ساختمانهای که پایداری معماری سبز را دارند، از چه ویژگی هایی باید برخوردار باشند، گفت:این ویژگی در به حداقل رساندن منابع مصرفی است در واقع منابعی که قابلیت تجدید دارند و می توانند مواد سمی را در حوزه محیط زیست به حداقل رسانده و یا کاملا از بین ببرند.  
 
لطیفی با طرح  این پرسش که عمدتا نیازهای آب و انرژی را چگونه می توان در معماری سبز به کار بست، تاکید کرد: برخی سازگاری با خصوصیت آب و هوایی جزء ویژگی هایی است که در معماری سبز می توان مطرح کرد، علاوه بر آن  بحث تکنولوژی بازیافت مواد است که حتی از زباله ها می توان در تولید مصالح سازگار با محیط زیست بهره مند شد، به عنوان مثال تبدیل بسیاری  از زباله های خشک به مصالح سبک، یا دور ریز های نخاله های ساختمانی در غالب مصالح تجدید پذیر مجدد به کار گرفته شود و امروزه در جهان طبیعت چیزی دور ریخته نمی شود و قابل استفاده است.  
 
وی در پاسخ به این سوال که مدیریت شهری و شهرسازی تا چه اندازه در تبدیل فضای شهری به فضای سبز می تواند دخل و تصرف داشته باشد، تصریح کرد: اگر قرار باشد در این راستا بافتی تغییر و به فضای سبز تبدیل شود قطعا باید حقوق مالکین محترم دانسته شود و اگر فضایی پرت و رها شده در شهر است و یا مالک آن مدیریت شهری و یا دستگاه های دولتی است و یا مجهول المالک است روی این فضاها شهرداری در غالب رشد و توسعه پارکها می تواند گام بردارد و با استفاده از مصالح بومی و منابع بومی و ویژگی های اکوسیستم بومی دست به ایجاد فضای سبز زند.   
 استفاده از منابع تجدید پذیر در دستور کار مدیریت شهری قرار گیرد/ اهمیت معماری سبز در گرو همت مدیریت شهری / کاهش آلاینده ها در افزایش فضاهای سبز
وی در پایان یادآور شد: معماری سبز از ویژگی های جدید ساختمان سازی است که به تازگی به ایران آمده و اگر ساختمانهای سبز در خاورمیانه مورد بررسی قرار گیرد در سالهای اخیر رشد چشمگیری داشته و این توسعه عمدتا به دلیل کاهش سوختهای فسیلی بوده و حتی از بین رفتن محیط زیست و بهینه سازی مصرف انرژی شگل گرفته است .  
 
مدرس دانشگاه علامه با اشاره به اینکه ساختمانهایی که در خاورمیانه و به خصوص ایران وجود دارد عمدتا از کشورهای غربی جزء پر مصرف ترین ها در بحث انرژی هستند، گفت: استفاده بیش از حد از شیشه در طراحی ساختمانها مصرف انرژی را در بحث گرمایش و سرمایش افزایش می دهد و باید به سمت مصالحی رفت که انرژی با اکولوژی بومی کشور سازگار بوده و با بحث معماری سبز هم سازگاری داشته باشد.  
 
دکتر لطیفی با اشاره به اینکه در گذشته ایران طراحی خانه ها کاملا سازگار با محیط بوده است خاطر نشان ساخت: سازمان نظام مهندسی با کمک شهرداری و محیط زیست می تواند تفاهم نامه هایی را امضا کنند که استفاده از منابع تجدید پذیر را در دستورکار قرار داده و از آنها بهره بیشتری را ببرند.  
 
عضو هیات علمی دانشگاه علامه تاکید کرد: در برخی شهرها در نمای ساختمانی نوع خاصی از نما غالب است و بسیاری از این مصالح که غالب می شوند با ویژگی اقلیمی وجغرافیایی سازگاری نداشته و هزینه زیادی را به شهر تحمیل می کنند، بنابراین باید کم کم به سمت توسعه پایدار شهری گام برداشت تا بتوان معماری سبز را در شهرهای مختلف به تدریج نهادینه کرد.  
 
 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
مسابقات شکار با عقاب و شاهین در قزاقستان / تصاویر

مسابقات شکار با عقاب و شاهین در قزاقستان / تصاویر

روز گذشته یک دوره مسابقه شکار با عقاب و شاهین در حومه آلماتی قزاقستان برگزار شد. در این رویداد پرورش دهندگان عقاب های طلایی و شاهین های شکاری شرکت کرده بودند. پرورش دهندگان باید مدت زیادی را صرف تربیت این پرندگان کنند و از آنها یک شکارچی تمام عیار بسازند.
تمهیدات متروی تهران برای فاصله گذاری اجتماعی/ مسافران از ماسک استفاده کنند

تمهیدات متروی تهران برای فاصله گذاری اجتماعی/ مسافران از ماسک استفاده کنند

مدیر عامل شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه پیرامون شرایط ویژه شهروندان در استفاده از مترو گفت: فاصله گذاری اجتماعی هر چند با تمهیدات صورت گرفته در صورت عدم رعایت مسافران نسبت به فاصله گرفتن از یکدیگر و استفاده از ماسک امکان پذیرنیست.