کد خبر: ۹۶۸۳۴
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۹:۱۹
بر اساس گزارش‌هاگردشگري بعد از صنايع نفت و خودروسازي، پر درآمدترين صنعت حال حاضر دنيا به شمار مي‌رود
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، به نقل از موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه معین ،امروزه، گردشگري، مفهوم و جرياني كاملاً متفاوت با گذشته پيدا كرده است و زمينه اقتصادي آن، بیش‌ازپیشافزايش يافته و به گردشگري، به عنوان يك امر اقتصادي نگريسته مي‌شود.

 بر اساس گزارش‌هاگردشگري بعد از صنايع نفت و خودروسازي، پر درآمدترين صنعت حال حاضر دنيا به شمار مي‌رود (رضواني، 1374). از همينروست كه سياست‌هاي دولت‌ها در دهه‌هاي اخير، به توسعه گردشگري به عنوان يكي راه‌هاي مبارزه با بيكاري و ايجاد درآمد، متمركز بوده است. ساختار اقتصادي ايران، بعد از اكتشاف وبهره‌برداري از منابع نفتي، به شدت، متكي به صادرات نفت و درآمدهاي ارزي حاصل از آن بوده و تلاش‌هاي صورت گرفته براي خروج از اين وضعيت، چندان مؤثر نبوده است.

 براي ايجاد يك توسعه همه‌جانبه وپايدار و همچنين جايگزيني منابع جديد كسب درآمد به جاي منابع نفتي، نيازمند استفاده از تمامي امكانات وقابليت‌هاي خود مي‌باشد (مدهوشي و ناصرپور، 1382).باتوجهبه اينكهدركشورهاي در حال توسعه معضلاتي همچون نرخ بیکاری بالا، محدودیت منابع ارزی، اقتصادتك‌محصولی، سطح پایین درآمد سرانه و نرخ‌های نازل رشد اقتصادی سریع و مستمر هستند و از آنجا که صنعت گردشگری، یکی از صنایع مهم و پردرآمد جهان شناخته شده است، می‌تواند نقش قابل توجهی در راستای این هدف داشته باشد. بنابراین، سیاست‌گذاران و برنامه‌ریزان کشورها و به ویژه کشورهای در حال توسعه، بایستی توجه بیشتری به این صنعت به عنوان یک استراتژی توسعه اقتصادی داشته باشند (حسنوند، 1388).

صنعت گردشگری چگونه به کمک توسعه شهرها می آید؟


مفهوم تأسیسات و زیرساخت‌های گردشگری

توسعه گردشگری، نیاز به زیرساخت دارد و عمدتاً زیر ساخت‌ها در قالب تأسیسات اقامتی، خدمات حمل‌ونقل و امکانات عمومی تعریف می‌شود (ویلیامز، 1390). وجود زیرساخت‌های مناسب و توزیع مناسب خدمات در جذب گردشگران به طرف مکان‌های مستعد گردشگری بسیار تعیین‌کننده است. برای مثال، راه‌آهن هند، نقش اساسي در توسعه گردشگري اين كشور دارد (Shastri, 2009). مقصود از امکانات یا جاذبه‌ها، تشکیلات یا مکان‌هایی است که به منظور تأمین خواسته‌های گردشگران، به وجود آمده و آنها می‌توانند از این امکانات استفاده و در آنها گردش کنند (گی، 1382).

 بسط و گسترش ارتباطات و وسايل مدرن حمل‌ونقل، توسعه خدمات هواپيمايي و فرودگاهي و بهره‌برداري از راه‌هاي خوب ارتباطي و مواصلاتي (راه‌آهن، قطار شهري و نظير اين‌ها) بر اقبال گردشگران به مقاصد خواهد افزود(پاپلي يزدي و سقايي، 1390).مشاركت در ساخت و نگهداري تأسيسات جديد، باعث مي‌شود فرصت‌هاي شغلي جديدي ايجاد گردد و خريد محصولات و خدماتي از قبيل بنزين، اقامتگاه و غذا باعث مي‌شود پول بيشتري در شهر به جريان افتد. توسعه زير ساخت‌ها، ارتباط مستقیمی با تعداد گردشگران دارد اما برای توسعه زيرساخت‌ها در مقاصد گردشگري، جايگاه ويژه‌اي در نظر گرفته نشده و جاده‌ها، سيستم‌هاي فاضلاب، شبكه‌هاي ارتباطي و بسياري از تسهيلات تجاري (سوپرماركت‌ها و مغازه‌هاي مرتبط) براي نيازهاي محلي، تدارك ديده شده‌اند. 


در حاليكه اين عناصر زيرساختی براي گردشگران نيز مهم هستند (Goeldner et al , 2009 ). يكي از راهبردهايي كه اخيراً در اغلب كشورهاي جهان مورد توجه قرار گرفته، توسعه و گسترش توريسم در نواحي محروم و داراي پتانسيل‌هاي لازم مي‌باشد (فاضل‌نيا و هدايتي، 1389). گردشگري بايد در آمايش سرزمين، نقش تعادل‌بخشي ايفا كند، نه اينكه مناطق خاصي پذيراي گردشگران و درآمدهاي گردشگري باشند و برخي مناطق به كل از درآمدهاي گردشگري محروم بمانند. بايد عدالت اجتماعي در توزيع درآمدها و تعادل منطقه‌اي (عدالت جغرافيايي و عدالت منطقه‌اي) در توزيع زيرساخت‌ها رعايت گردد و گرنه تضادهاي منطقه‌اي، مشكلات اجتماعي را به وجود خواهد آورد (پاپلی یزدی و سقایی،1390). برنامه‌ريزي منطقه‌اي گردشگري، بستري براي گسترش بيشتر شتاب صنعت گردشگري و تنوع بخشي به الگوهاي ملي مي‌باشد (Baidal, 2004). لذا با این نوع برنامه‌ریزی، دسترسي به زيرساخت‌ها براي همه مناطق، متعادل مي‌گردد.

 زیرساخت‌ها در یک تعریف کلی، ابزارهای دسترسی، حفاظت از منابع و ساختار بخش‌های قابل دسترس محیط ساختمان، حفظ امکانات گردشگری همچون بندرگاه‌ها و حراست از خدماتی که گردشگری بر آنها متکی است، همچون خدمات گاز، آب، برق، فاضلاب و شبکه فاضلاب را زیر پوشش قرار می‌دهد  و تأسیسات گردشگری به مجموعه تجهیزاتی که مورد استفاده گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد، اطلاق می‌شود و شامل مجموعه امکانات اقامتی، پذیرایی و تفریحی، همچون هتل‌ها، مهمانسراها و مسافرخانه‌ها، مجتمع‌های جهانگردی، اردوگاه‌های جهانگردی، رستوران‌ها و قهوه خانه‌ها و انواع تفرجگاه‌های تابستانی، زمستانی، ساحلی، کوهستانی و امثال آن می‌باشد (تقوایی و رنجبر دستنایی، 1389).


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
نوسازی بافت فرسوده شاه کلید کنترل گرانی بازار مسکن

نوسازی بافت فرسوده شاه کلید کنترل گرانی بازار مسکن

افزایش قیمت مسکن و نگرانی مردم برای تامین مسکن ارزان به عقیده کارشناسان تنها با یک راه حل امکانپذیر است ، و آن استفاده ازظرفیت بافت فرسوده است.
اهمیت معماری سبز در گرو همت مدیریت شهری

اهمیت معماری سبز در گرو همت مدیریت شهری

کارشناس شهرسازی با اشاره به حمایت از پروژه های سبز، اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی با کمک شهرداری و محیط زیست می توانند تفاهم نامه ای را امضا کنند، تا بر اساس آن استفاده از منابع تجدید پذیر در دستور کار قرار گیرد .