کد خبر: ۹۶۸۲۱
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۷:۴۵
گزارش‌های سازمان جهانی گردشگری، نشان از افزایش درآمد صنعت توریسم در سال‌های آینده دارد و بدون شک هر کشوری با تصاحب سهمی از این درآمد می‌تواند شاخص‌های زندگی مردمان خود را در ابعاد مختلف، ارتقا دهد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، به نقل از موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه معین، گزارش‌های سازمان جهانی گردشگری، نشان از افزایش درآمد صنعت توریسم در سال‌های آینده دارد و بدون شک هر کشوری با تصاحب سهمی از این درآمد می‌تواند شاخص‌های زندگی مردمان خود را در ابعاد مختلف، ارتقا دهد. 

مهم‌ترین تأثیر مستقیم توریسم بین‌المللی بر اقتصاد ملی، تزریق پول و تقاضا از منابع خارجی است. ارتقاو گسترش گردشگري درفضاهاي شهري، مستلزم ايجادشرايط وزيرساخت‌هاي سياسي، فرهنگي،اجتماعي واقتصادي است ولازم به ذكراست كه دربخش سوم اقتصادخدمات، شهرهارابه سمت تغييرعملكردي، رهنمون مي‌كند؛به گونه‌اي كه بالارفتن نسبت سطح درآمد ونيزترويج استفاده ازاوقات فراغت،حوزه‌تفريحات(سينما،رستوران،نمايشگاه‌هاوغيره). 

حوزه گردشگري(هتل‌داري ومنضمات آن،آژانس‌هاي مسافرتي وغيره)به سرعت رشدمي‌كنند (رضوانی به نقل از اعتماد، 1392).  
 قابلیت گردشگری را در زمینه اقتصادی می‌توان در قالب جریان سرمایه باز شناخت که برای اقتصادهای ملی اهمیت بالایی دارد. تحرک‌پذیری اقتصاد گردشگری، سبب کسب ارز خارجی، فروش محصولات داخلی و گسترش بازارهای صادراتی می‌شود.  

گردشگری به لحاظ دارا بودن قابلیت تحرک در تولید و توزیع و ایجاد خدمات گوناگون، سرعت بخشیدن به گردش پول و سرانجام ایجاد اشتغال یکی از مهم‌ترین منابع تولید کشورهاست و می‌توان به سود اقتصاد ملی کشور میزبان از آن بهره گرفت (شاطریان، 1389)

اشتغال مهمترین رویکرد اقتصادی گردشگری در اقتصاد ملی است

. با بررسی آثار مستقیم گردشگری بر درآمد ملی می‌توان به این نتیجه رسید که مخارج گردشگران داخلی و خارجی، در مجموع منجر به افزایش درآمد ملی و اشتغال می‌گردد. بسیاری از کشورهای توسعه‌یافته و حتی کشورهای در حال توسعه، از طریق گردشگری، درآمدهای کلانی را به دست می‌آورند و سهم درآمد گردشگری در درآمد ملی در این کشورها، رو به افزایش است. گردشگری حتی در بعضی از کشورها به عنوان منبع اصلی درآمد ملی، محسوب می‌شود. 

کارشناسان اقتصاد منطقه‌ای، گردشگری را به عنوان عامل استقرار منابع و توسعه مناطق کمترتوسعه‌یافته، معرفی نموده‌اند. رشد صنعت گردشگری، تأثیرات چندجانبه‌ای در کشورها به دنبال دارد. برقراری توازن و تعادل در وضعیت پرداخت‌ها، تنوع اقتصادی، افزایش درآمدها و ایجاد فرصت‌های شغلی، از پیامدهای این صنعت به شمار می‌آید (Hall, 1996).اينصنعت، چناندرتوسعهاقتصادي-اجتماعيكشورهااهميتداردكهاقتصاددانانآنراصادراتنامرئي ناميده‌اند(رضواني، 1374).

تأثیراتگردشگریبراشتغال

اصولاً اشتغال در صنعت گردشگری دارای اشکال مختلفی است که عبارتند از:

الف( اشتغال مستقیم: اشتغال مستقيم،حاصل ازهزينه‌هاي استفاده ازتسهيلات،تأسيسات وخدمات، همانند اشتغال در هتل‌ها و رستوران‌ها می‌باشد.

ب( اشتغالغیرمستقیم:دربخش بازرگاني، متأثرازگردشگري درنتيجه افزايش تقاضابراي اين خدمات؛ نظير حمل‌ونقل ملي ومحلي و بخش‌های عرضه‌کننده کالا همانند تولیدات کشاورزی، شیلات و صنایع دستی می‌باشد.

ج( اشتغال القایی: شامل کسانی است که از درآمدافرادی که به طورمستقیم و غیرمستقیم درصنعت گردشگری فعالیت می‌کنند، پشتیبانی می‌کنند.


ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تقدیر وزیر ارتباطات از شهرداری تهران بابت توسعه مسیرهای دوچرخه

تقدیر وزیر ارتباطات از شهرداری تهران بابت توسعه مسیرهای دوچرخه

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اقدامات شهرداری تهران در راستای توسعه مسیرهای دوچرخه در پایتخت تقدیر کرد.
اسارت فیل‌ها برای جذب توریست!/ تصاویر

اسارت فیل‌ها برای جذب توریست!/ تصاویر

فیل ها هم اکنون به یک جاذبه مهم تبدیل شده اند و بیش از 12 میلیون گردشگر که سالانه به تایلند سفر می کنند زمانی را نیز به تماشای آنان اختصاص می دهند.