کد خبر: ۹۶۸۰۹
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۵
یکی از مهم‌ترین بخش‌های درآمد و اقتصاد هر کشور، از طریق گردشگری است. این امر با بهبود راه‌های ارتباطی و پیشرفت سفرهای زمینی و هوایی نقش مهم‌تری در اقتصاد پیدا کرده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،به نقل از موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه معین تهرانگردشگری یکی از اصلی‌ترین ارکان اقتصاد دنیاست و کشورهای بسیاری در این زمینه سرمایه‌گذاری‌های وسیعی انجام داده‌اند. دبی که شهر بیابانی و دورافتاده‌ای به حساب می‌آمد با استفاده از رونق صنعت گردشگری، درآمدهای میلیارد دلاری را روانه این منطقه کرد. همچنین است برای سنگاپور، مالزی و…

اقتصاد و توریسم در سال ۲۰۱۹

به گزارش دنیای اقتصاد یکی از مهم‌ترین بخش‌های درآمد و اقتصاد هر کشور، از طریق گردشگری است. این امر با بهبود راه‌های ارتباطی و پیشرفت سفرهای زمینی و هوایی نقش مهم‌تری در اقتصاد پیدا کرده است.


درباره اقتصاد گردشگری در جهان تعاریف گوناگونی وجود دارد. اقتصاد گردشگری بنا بر ارائه مطلبی از لاندبرگ درسال ۱۳۸۳ این گونه تعریف می‌شود: تعداد مسافرت‌ها و اثرات مستقیم و غیرمستقیم آن بر بخش‌های مختلف یک کشور اقتصاد گردشگری است. و بنا بر تعریف استبلر و همکارانش در سال ۲۰۱۰ این است که اقتصاد گردشگری یعنی توجه و بررسی مسائلی مانند تقاضا، عرضه و ساختارهای بازار، قیمت‌گذاری، محاسبه ارزش افزوده تمام فعالیت‌های گردشگری و مطالعه تمام اثرات و نتایج عوامل اقتصادی بر صنعت گردشگری یک کشور است.


اما به‌طور کلی وقتی افراد تصمیم به سفر می‌گیرند، حال در تعطیلات یا روزهای عادی، با خانواده یا دوستان، برای یک روز یا یک ماه، هیچ فرقی ندارد، به محض شروع سفر تاثیرات مستقیم و غیرمستقیمی بر اقتصاد گردشگری مقصد می‌گذارد.

تاثیر مستقیم هنگامی آغاز می‌شود که خدمات یا کالایی مانند هزینه مکان‌های اقامت، هزینه ورودی اماکن تاریخی و تفریحی، هزینه غذا و نوشیدنی، خرید از بازارهای شهر، به گردشگر به فروش برسد. و تاثیرات غیرمستقیم به‌گونه‌ای است که شاید کالا یا خدماتی مستقیم برای گردشگر تولید و ارائه نشود اما در اثر فروش و استفاده گردشگر سودی نیز به تولیدکننده و ارائه‌دهنده می‌رسد.

طبق گزارش خبرگزاری فوربس، سال ۲۰۱۹ با ایجاد تغییراتی چشمگیر در اقتصاد گردشگری همراه است. در سال ۲۰۱۹ افراد به جای برنامه‌ریزی برای سفرهایی بیش از یک هفته در طول تعطیلات، بیشتر به سفرهای یک یا دو روزه خواهند پرداخت. و همچنین از تاثیرات مثبت شبکه‌های مجازی برای معرفی مقاصد نقش به‌سزایی خواهند داشت. و در آخر گفته شده است که در سال پیش رو سلامت و تندرستی مهم‌ترین بخش هر سفر شده است و به مرور زمان مرز میان گردشگری تجاری و تفریحی از بین خواهد رفت.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
اولین حلبی آباد ایران کجا شکل گرفت!؟

اولین حلبی آباد ایران کجا شکل گرفت!؟

اگرچه سابقه شکل گیری سکونتگاههای فقیرنشین در شهرهای بزرگ ایران به پیش از دوران پهلوی باز می گردد، ولی نخستین زاعه ها به مفهوم امروزی در سال های 1325-1320 در ویرانه های آجرپزی جنوب تهران پای گرفت.
چگونه کارآفرینان استارت آپی در ایران می توانند موفق شوند؟

چگونه کارآفرینان استارت آپی در ایران می توانند موفق شوند؟

یک اقتصاددان گفت : کارآفرینی به ویژه فعالیت های استارت آپی هرچند در شرایط کنونی اقتصادی می تواند به عنوان یک شغل زود بازده قلمداد شود اما الزاماتی دارد ،که برای موفقیت باید آنها را بررسی کرد.