کد خبر: ۹۶۷۶۱
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۰
مدیرکل منابع طبیعی استان البرز:
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز گفت: متوسط فرسایش در استان البرز ۱۳.۵ تن هکتار است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، حامد فرضی در نشست «تأثیر اقدامات منابع طبیعی و آبخیزداری در پیشگیری و کاهش وقوع مخاطرات زیست‌محیطی و ضرورت انسجام بین دستگاهی در مدیریت مطلوب سرزمین» اظهار کرد: موضوع آب در استان البرز با تراکم جمعیتی بالا یکی از دغدغه‌های اصلی است.

وی با تأکید بر اینکه سال گذشته برای حفظ و حراست از عرصه‌های منابع طبیعی کرج شاهد خارج شدن تعدادی چاه از مدار بودیم، گفت: اگر همکاری سازمان سیما و منظر و شهرداری این کلان‌شهر نبود به‌یقین ۱۴۰ هزار هکتار از جنگل‌های کرج با قدمت ۵۰ ساله به چالش کشیده می‌شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز با اشاره به اینکه هنوز به اهمیت آب واقف نیستیم، گفت: شاهد عبور جریان آب از سرشاخه های کندوان تا منطقه شهریار هستیم که مسیر آب نباید با مانعی رو به رو شود.

فرضی در بخش دیگری با تأکید بر پیشروی حرکت زبانه‌های آب‌شور به سمت مناطقی که دارای آب شیرین است، گفت: طی ۱۰ سال گذشته در ماهدشت با مشکل شوری آب و پیشروی مناطق آبی مواجه نبودیم درحالی‌که به‌تازگی این مهم رخ‌داده است، باید با توجه به مواردی ازجمله آبخوان‌ها، پروژه‌های آبخیزداری و یا چاه‌های غیرمجاز با آن به تقویت سفره‌های آبی زیرزمینی بپردازیم.

وی با اشاره به اهمیت معرفی حوزه‌های آبخیزداری استان، گفت: در منطقه طالقان طرح جامع آبخیز با استفاده از ظرفیت مشارکت مردم اجرا می‌شود، در این زمینه منابع توسعه پایدار، چالش‌ها و تهدیدها باید شناسایی شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در خصوص استفاده از ذخایر و سرمایه طبیعی موجود در استان، گفت: کاهش مخاطرات زیست‌محیطی، استفاده حداکثری از منافع و کم کردن مخاطرات در عرصه‌های آبخیزداری موردتوجه است و در این میان نقش مردم بسیار فراتر از دیگر موارد ازجمله هم‌افزایی بین دستگاهی است و اقدامات در تمامی شهرستان‌ها بر اساس رویکرد مردم محور انجام می‌شود.

فرضی حوزه‌های آبخیزداری کشور که دچار بحران شده است را ۱۲۵ میلیون هکتار برشمرد و گفت: متوسط فرسایش در کشور حدود ۱۶.۷ تن در هر هکتار است، البرز نیز ۱۳.۵ تن افزایش فرسایش خاک در سطح مراتع به‌ویژه در دو حوزه سد کرج و طالقان را شاهد است که چالشی جدی است.

وی توضیح داد: امسال حدود ۸۰ میلیارد تومان اعتبار برای اقداماتی ازجمله طرح‌های آبخیزداری در البرز منظور شده است که حدود ۳۷ میلیارد تومان تعهدات استانی و ۴۳ میلیارد تومان نیز از محل صندوق توسعه است که محقق شده است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
نوسازی بافت فرسوده شاه کلید کنترل گرانی بازار مسکن

نوسازی بافت فرسوده شاه کلید کنترل گرانی بازار مسکن

افزایش قیمت مسکن و نگرانی مردم برای تامین مسکن ارزان به عقیده کارشناسان تنها با یک راه حل امکانپذیر است ، و آن استفاده ازظرفیت بافت فرسوده است.
اهمیت معماری سبز در گرو همت مدیریت شهری

اهمیت معماری سبز در گرو همت مدیریت شهری

کارشناس شهرسازی با اشاره به حمایت از پروژه های سبز، اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی با کمک شهرداری و محیط زیست می توانند تفاهم نامه ای را امضا کنند، تا بر اساس آن استفاده از منابع تجدید پذیر در دستور کار قرار گیرد .