کد خبر: ۹۶۴۳۹
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷
عضو هیئت مدیر انجمن ژنتیک پزشکی ایران گفت: در ایران نمی‌توان عدد مستندی درباره مبتلایان به SMA ارائه کرد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، علی آهنی عضو هیئت مدیره انجمن ژنتیک پزشکی ایران، در دومین گردهمایی سراسری خانواده SMA ایران گفت: بیماری‌های ژنتیک به شکل‌ها و حالت‌های مختلفی بروز می‌کند و برخی بیماری‌ها به علت ازدواج‌های فامیلی اتفاق می‌افتد که تعدادی از این بیماری‌ها به خاطر جهش ژنتیکی رخ می‌دهد، ولی درباره SMA وضعیت تفاوت دارد.

عضو هیئت مدیره انجمن ژنتیک پزشکی ایران اضافه کرد: این بیماری یکی از شایع‌ترین بیماری‌های نسل انسان به شمار می‌رود و جزو ۱۰ بیماری اول ژنتیک از لحاظ فراوانی است که به ازدواج فامیلی و غیرفامیلی مرتبط نیست، اما فراوانی آن در ازدواج‌های فامیلی بالا است.

وی اظهار داشت: احتمال ۲۵ درصدی تولد کودک مبتلا به SMA در زوجی که هر دو ناقل بیماری SMA باشند، وجود دارد.

آهنی گفت: اکنون غربال‌گری برای بیماری‌هایی مانند تالاسمی صورت می‌پذیرد و اگر کسی بخواهد ازدواج کند باید این آزمایش را انجام بدهد. این غربالگری‌ها باعث شده که جلوی تولد بیماران تالاسمی گرفته شود. ولی متأسفانه هزینه آزمایش برای بیماری SMA گران است و باید تلاش شود که آزمایش این بیماری را به آزمایشی ارزان‌قیمت تبدیل کنیم.
برچسب ها: sma ، انجمن ژنتیک ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
آسیب شناسی رفتارهای نابخردانه در محرم ؛تهدید عاشورا

آسیب شناسی رفتارهای نابخردانه در محرم ؛تهدید عاشورا

یک رفتار شناس گفت : استفاده از یک مداح بی سواد ، سنگین تر کردن علامت ها و تزئئین آنها با شیر ، بز و همچنین ذبح گاو و گوسفند و شتر در مقابل چشمان کودکان و برگزاری هیات ها در آپارتمان ها رفتارهای نابخردانه ای است که ذات فرهنگ عاشورایی را هدف گرفته است.
حذف یارانه 5.5 میلیون نفربا هدف توسعه اشتغال اجرایی می شود

حذف یارانه 5.5 میلیون نفربا هدف توسعه اشتغال اجرایی می شود

نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت : حدف یارانه پردرآمدها که بیشتر از ایرانیان مقیم خارج کشور هستند به منظور تقویت اشتغال و جبران کسری بودجه انجام می شود.