کد خبر: ۹۶۴۳۹
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۷
عضو هیئت مدیر انجمن ژنتیک پزشکی ایران گفت: در ایران نمی‌توان عدد مستندی درباره مبتلایان به SMA ارائه کرد.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، علی آهنی عضو هیئت مدیره انجمن ژنتیک پزشکی ایران، در دومین گردهمایی سراسری خانواده SMA ایران گفت: بیماری‌های ژنتیک به شکل‌ها و حالت‌های مختلفی بروز می‌کند و برخی بیماری‌ها به علت ازدواج‌های فامیلی اتفاق می‌افتد که تعدادی از این بیماری‌ها به خاطر جهش ژنتیکی رخ می‌دهد، ولی درباره SMA وضعیت تفاوت دارد.

عضو هیئت مدیره انجمن ژنتیک پزشکی ایران اضافه کرد: این بیماری یکی از شایع‌ترین بیماری‌های نسل انسان به شمار می‌رود و جزو ۱۰ بیماری اول ژنتیک از لحاظ فراوانی است که به ازدواج فامیلی و غیرفامیلی مرتبط نیست، اما فراوانی آن در ازدواج‌های فامیلی بالا است.

وی اظهار داشت: احتمال ۲۵ درصدی تولد کودک مبتلا به SMA در زوجی که هر دو ناقل بیماری SMA باشند، وجود دارد.

آهنی گفت: اکنون غربال‌گری برای بیماری‌هایی مانند تالاسمی صورت می‌پذیرد و اگر کسی بخواهد ازدواج کند باید این آزمایش را انجام بدهد. این غربالگری‌ها باعث شده که جلوی تولد بیماران تالاسمی گرفته شود. ولی متأسفانه هزینه آزمایش برای بیماری SMA گران است و باید تلاش شود که آزمایش این بیماری را به آزمایشی ارزان‌قیمت تبدیل کنیم.
برچسب ها: sma ، انجمن ژنتیک ، شهرفردا
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
نسخه دولت و مدیریت شهری برای پایان دادن به شلوغی مترو /ایران  در رتبه 15 اتحادیه بین المللی حمل و نقل ریلی

نسخه دولت و مدیریت شهری برای پایان دادن به شلوغی مترو /ایران در رتبه 15 اتحادیه بین المللی حمل و نقل ریلی

درحالی نمایندگان مجلس شلوغی مترو را مورد انتقاد قرار دادند که مدیران شهری معتقدند تحریم ها قراردادهای واردات واگن را تعلیق کرد و باعث هدایت تقاضا به سمت تولید واگن داخلی شد که انتظار می رود با حمایت مجلس و دولت 630 واگن به حمل و نقل ریلی شهری اضافه شود.
احیای شب نوزدهم ماه رمضان/ تصاویر

احیای شب نوزدهم ماه رمضان/ تصاویر

مراسم احیای شب نوزدهم ماه رمضان در حرم حضرت معصومه (س)