کد خبر: ۹۶۴۰۷
تاریخ انتشار: ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۳۸
این روزها با گرم ترشدن هوا حضور مارها در شهر ایلام بیشتر شده، طبق آمارهای آتش نشانی طی یک ماه گذشته ۳۷ مورد زنده گیری مار در شهر انجام گرفته است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، ایلام در غرب ایران به عنوان یک استان کوهستانی داری تنوع زیستی و جانوری بسیار زیادی است، یکی از گونه هایی که به وفور در این استان وجود دارد مارها هستند.

طبق اعلام کارشناسان محیط زیست ۲۵ گونه مار و پنج گونه افعی در استان ایلام وجود دارد، نکته جالب توجه اینکه استان ایلام تنها زیستگاه اصلی مار افعی دم عنکبوتی در جهان محسوب می شود.

حضور مارها همزمان با فصل گرما در طبیعت و حتی در روستاها و شهرهای استان ایلام زیاد می شود، امسال حضور مارها در شهر ایلام بیشتر از سال های گذشته شده است.

طبق گفته کارشناسان بارندگی های زیاد که منجر به افزایش سطح گیاه در کوهستان های استان شده، از علل اصلی افزایش حضور مارها هستند، با این وجود شهرهای ایلام اکثراً در کنار کوه ها قرار دارند و حضور مارها اجتناب ناپذیر است.

هرچند حضور مارها در شهر بیشتر شده اما دستگاه های متولی مثل محیط زیست به این مسئله اصلاً توجهی ندارند و آتش نشانی اقدام به زنده گیری و راهسازی این مارها می کند.

۳۷ مورد زنده گیری مار در سطح شهر ایلام

رئیس سازمان آتش نشانی ایلام در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: با افزایش دمای هوا مارها در جستجوی هوای خنک به محیط شهری و خانه‌ها پناه می‌آورند که برای مردم مشکلاتی را ایجاد کرده است.

حبیب شریفی افزود: عوامل متعددی برای ورود مار و جانوران خرنده به داخل شهر وجود دارد که یکی از مهمترین دلایل افزایش دما است و با افزایش دما جانوران خزنده داخل شهر ورود پیدا می‌کنند.

وی عنوان کرد: یکی دیگر از دلایل سیلاب‌ها و روان آب‌هایی است که سال گذشته و امسال در استان ایلام وجود داشت و بخشی از این جانوران از طریق سیلاب‌ها به سمت شهر هدایت شدند.وی بیان داشت: یکی دیگر از دلایل مهم وجود مارها در شهر، کوه پایه‌ای بودن و اقلیم سطح شهر ایلام است.

شریفی عنوان کرد: مردم هنگام بازگشت از طبیعت مردم مراقب باشند چون اغلب مارها خود را در قطعات داخلی خودرو پنهان و در شهر رها می‌شوند.

وی افزود: تاکنون طی یک ماه گذشته ۳۷ مورد زنده گیری مار در سطح شهر داشتیم که عموماً در حاشیه شهر بوده است.

وی گفت: به شهروندان توصیه می‌کنیم عوامل آتش نشانی را امین خود بدانند، در صورت مشاهده هرگونه مار یا دیگر جانوران بدون اینکه با این گونه خزندگام مقابله کنند با سامانه ۱۲۵ تماس بگیرند، در اسرع وقت همکاران ورود و به صورت زنده گیری مارها را خارج از شهر رها خواهند کرد.

سرم ضد مار و ضد عقرب به اندازه کافی وجود دارد

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایلام در در زمینه خطر مارگزیدگی و لزوم ارائه خدمات اولیه پزشکی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: به اندازه کافی در مراکز شبانه روزی و بیمارستان‌های استان سرم ضد مار و نیز سرم ضد عقرب کافی وجود دارد و هیچ نگرانی در این خصوص وجود ندارد.

راضی ناصری فر افزود: نکته‌ای که وجود دارد اینکه باید توصیه‌های لازم را برای جلوگیری و پیشگیری از ایجاد چنین مشکلاتی در استان داشته باشیم.

وی عنوان مرد: اولین نکته اینکه این موجودات به دلیل بارندگی و پوشش گیاهی منطقه بیشتر شده، مردم حتماً در مکان‌هایی به خصوص محل هایی که نمناک، دارای رطوبت و محل نگهداری حیوانات است دقت کنند.

وی ادامه داد: اگر نیش از طرف این موجودات حاصل شد، اولین اقدامی که افراد لازم است انجام دهند آرامش داشته باشند، نکته دوم اینکه محلی که آسیب دیده حتماً بی حرکت کنند و در بالاتر از محل نیش آن را ببندند به نحوی که یک انگشت از آن بتواند رد شود که خون جریان داشته باشد و در اسرع وقت به مراکز مجهز شبانه روزی درمانی یا بیمارستان‌ها مراجعه و یا با فوریت‌های پزشکی ۱۱۵ تماس بگیرند.

وی گفت: اقدامات لازم اگر دیر باشد؛ حتی اگر سرم ضد مار و ضد عقرب بزنیم، احتمال مخاطره و مشکلات دیگر وجود دارد.

شهروندان ایلامی بدانند به محض مشاهده مار با آتش نشانی تماس بگیرند و از انجام کارهای خودسرانه که باعث رفتن مار به مکان‌های غیر قابل دسترسی یا عصبانی شدن آن و مارگزیدگی می شود، دوری کنند.

طبق گفته کارشناسان اغلب مارها غیر سمی هستند و در مواجهه با انسان، فرار را به مقابله یا حمله ترجیح می دهند.
برچسب ها: شهرفردا ، ایلام ، فصل گرما ، مار
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
کمربندی تنکابن قتلگاه است

کمربندی تنکابن قتلگاه است

کمربندی ۱۱ کیلومتری تنکابن بوی خون می‌دهد و در یکسال گذشته ۲۵ نفر را به گام مرگ کشانده است، این درحالی که مسئولان راه بر سر نامیدن آن به اسم کمربندی یا کنارگذر اختلاف نظر دارند.
آسیب شناسی رفتارهای نابخردانه در محرم ؛تهدید عاشورا

آسیب شناسی رفتارهای نابخردانه در محرم ؛تهدید عاشورا

یک رفتار شناس گفت : استفاده از یک مداح بی سواد ، سنگین تر کردن علامت ها و تزئئین آنها با شیر ، بز و همچنین ذبح گاو و گوسفند و شتر در مقابل چشمان کودکان و برگزاری هیات ها در آپارتمان ها رفتارهای نابخردانه ای است که ذات فرهنگ عاشورایی را هدف گرفته است.