کد خبر: ۹۶۲۹۳
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
گود برج میلاد گودالی که قرار بود برجی دوقلو در آن قرار بگیرد اکنون بلاتکلیف در کنار برج میلاد مانده است و همچنان در انتظار تصمیم مسئولین بر فراز برج می نگرد تا شاید راهی برای پر کردن و یا ساختن آن پیدا شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،گودالی که کنار سالن همایش‌های برج میلاد حفر شده، بار دیگر بر سر زبان‌ها افتاده است. شورایی ها مجدانه پیگیر مساله گودالی هستند که چندسالی در کنار برج میلاد جا خشک کرده نه تعیین تکلیف می شود و نه رهاسازی .  

نژاد بهرام عضو شورای شهر تهران می گوید: در گذشته یک سازه‌ای توسط معماران برجسته جهان طراحی شد و پس از آن که عملیات طراحی تمام شد، اعلام کردند اگر این بنا ساخته شود، نمای برج میلاد را می‌گیرد، لذا نباید ساخته شود.  در حال حاضر جدی‌ترین مشکل گود کنار برج میلاد، مشخص نبودن وضعیت سازه آن است و فعلا معلوم نیست که چه سازه‌ای قرار است در آنجا بنا شود. 

تعیین تکلیف گود برج میلاد در حاله ای از ابهام
با این وجود در حال حاضر گود کنار برج میلاد که  با عظمت ۳۰۰ هزار مترمربع  گودبرداری شده است برای طراحی جدید 20 هزار متر مربع کاهش داشته و به گفته نژاد بهرام پاکت حجمی جدیدی تهیه شده و در اختیار شهرداری قرار گرفت تا در اسرع وقت اقدام به طراحی جدید بر اساس این پاکت حجمی شود. 

در این میان سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران می گوید موضوع فاز 2 برج میلاد موضوعی قدیمی و بلاتکلیف است چنانچه چندین جلسه پیرامون تعیین تکلیف این برج با دکتر حناچی شهردار تهران برگزار شده که ایشان قول دادند این موضوع پیگیری شود اما همچنان بی نتیجه مانده است. 

تعیین تکلیف گود برج میلاد در حاله ای از ابهام
او دلیل به نتیجه نرسیدن تصمیم گیری ها در خصوص فاز ۲ برج میلاد را توافقی می‌داند که در دوره گذشته مدیریت شهری میان شهرداری تهران و بنیاد تعاون ناجا صورت گرفته و پس از تغییر طرح و متوقف ماندن پروژه، آنها اعتقاد دارند برایشان حقوق مکتسبه ایجاد شده بنابراین مذاکرات به نتیجه نمی‌رسد.
 
اما در حال حاضر همه نشانه گیریها به سمت بنیاد تعاون ناجا است به گفته سالاری گود فاز دوم برج میلاد از گودهای پرخطر است که درکنار یکی از المانهای عناصر هویت بخش پایتخت قرار گرفته و باید به زودی این پروژه تعیین تکلیف شود. مقاوم‌سازی دوباره جداره‌ها دیگر پاسخگو نیست و  این زمین یکی از دارایی‌های تهران است که باید در اولویت جدی شهرداری برای تعیین تکلیف باشد.  
 
 از طرفی ورود نهادهای نطارتی به موضوع گود فاز دو برج میلاد موضوع تازه ای نیست اما در نامه اخیر سازمان بازرسی از شهردار تهران درخواست شده رسیدگی به این موضوع را دراولویت قرارگیرد. در این نامه اشاره شده عملیات اجرایی پروژه مشارکتی احداث تجاری، اداری، اقامتی و تفریحی برج‌میلاد ما بین سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهر تهران و شرکت توسعه سرمایه‌گذاری قدر در مرحله گودبرداری، متوقف و طرح پایدارسازی گود، بلاتکلیف رها شده است.
 
بر اساس مبحث7  مقررات ملی ساختمان، این گود جزء گودالهای پرخطر محسوب شده و  سازه برج میلاد نیز جزو ساختمان‌های بسیار حساس ارزیابی شده و با توجه به در نظر گرفتن اثرات لرزه‌ای و ژئوتکنیکی رهاسازی گود در طراحی‌های اولیه و بررسی عملکرد سازه اصلی برج میلاد در دوره بهره‌برداری آن، دور از انتظار است.در این میان محدودیتی برای ورود شهرداری به گود کنار سازه برج میلاد وجود دارد اما سالاری  می گوید گمان نمی‌کنم  محدودیتی برای ورود عوامل شهرداری به گود وجود داشته باشد.  
 
مدیرکل معماری و ساختمان شهرداری تهران با بیان اینکه نتیجه  پایش تا پایان خردادماه اعلام می شود، به مراحل بعدی رسیدگی به وضعیت گود اشاره می کند و می گوید: اگر نتیجه پایش، ادعای مجری را تایید کند، بخش قابل توجهی از مشکل حل می شود، اما اگر نتیجه پایش بر ناایمن بودن گود صحه بگذارد، طبق تفاهمی که صورت گرفته، شهرداری بلافاصله اقدامات اجرایی برای رفع خطر را انجام می دهد.

حال باید دید که رای بازرسی بر چه اساسی اعلام می شود و آیا گود برج میلاد پر خطر است یا خیر واگر پر خطر است شهرداری برای رفع خطر چه اقداماتی را در اولویت قرار می دهد.  
 
 
 
 
 
 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پرده کعبه بالا کشیده شد/ تصاویر

پرده کعبه بالا کشیده شد/ تصاویر

این اقدام همه ساله در موسم‌هایی که جمعیت طواف‌کننده به اوج خود می‌رسد، انجام می‌شود و هدف از آن حفظ پرده کعبه مشرفه در برابر پاره شدن یا هرگونه آسیب است.
بزرگترین جشن گاوبازی سرزمین ماتادورها/ تصاویر

بزرگترین جشن گاوبازی سرزمین ماتادورها/ تصاویر

پیش از آغاز مراسم گاوبازی هزاران ماجراجویی که از سراسر دنیا خود را به میدان پلازا کونسیستوریال در شهر پامپلونا رسانده اند با جشن و پایکوبی و غرق شدن در شراب قرمز، خود را آماده می کنند تا با فرار کردن از برابر گاوهای وحشی خشمگین، از ماجراجویی و اضطراب و دلهره لذت ببرند.