کد خبر: ۹۶۲۵۸
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳
معاون منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی:
معاون منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: ۸۱.۶۴ درصد از سطوح استان دارای بهره بردار مرتعی و غیر مرتعی بوده که ممیزی شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، غلامرضا آخوندی در نشستی با خبرنگاران بیان کرد: از مجموع سطح ۱۵ میلیون هکتاری خراسان جنوبی قریب به ۱۴/۵ میلیون هکتار را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل داد است.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد از سطح استان را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل داده است، افزود: همچنین قریب به هشت میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار یعنی معادل ۵۹ درصد مرتع داریم.

آخوندی با بیان اینکه ۶۲۰ سامانه مرتعی با سطحی بیش از هشت میلیون و ۱۶۴ هزار هکتار از اراضی استان دارای بهره بردار مرتعی و غیر مرتعی است، اظهار کرد: در مجموع ۸۱/۶۴ درصد از سطوح استان دارای بهره بردار مرتعی و غیر مرتعی بوده که ممیزی شده است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۲۹ هزار خانوار بهره بردار مرتعی در استان داریم.

وی با بیان اینکه تاکنون در مراتع ممیزی شده برای ۱۳ هزار و ۵۳۹ خانوار بهره بردار، کارت پروانه چرا صادر شده است، گفت: بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از عرصه‌های مورد نظر فاقد عملیات ممیزی و تنسیق مراتع است.

آخوندی با اشاره به اجرای طرح مرتعداری بیان کرد: این طرح در سال ۹۳ با هدف تولید علوفه بود اما در حال حاضر بر حفظ پوشش گیاهی و ارتقا بهبود معیشت مردم نیز تاکید دارد.

وی بیان کرد: طرح مرتعداری به صورت پایلوت در زمینه‌های کشت گیاهان دارویی، تولید عسل، زراعت چوب و دیگر کارکردهای اقتصادی در هر استان کشور اعم از خراسان جنوبی اجرایی می‌شود.

آخوندی با بیان اینکه منابع طبیعی بستر تولید و بستر حیات است، افزود: مراتع علاوه بر تأمین علوفه دام در تأثیر کربن، تولید اکسیژن، حفظ آب و جلوگیری از هدر رفت آب تأثیر بسزایی دارد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پرده کعبه بالا کشیده شد/ تصاویر

پرده کعبه بالا کشیده شد/ تصاویر

این اقدام همه ساله در موسم‌هایی که جمعیت طواف‌کننده به اوج خود می‌رسد، انجام می‌شود و هدف از آن حفظ پرده کعبه مشرفه در برابر پاره شدن یا هرگونه آسیب است.
بزرگترین جشن گاوبازی سرزمین ماتادورها/ تصاویر

بزرگترین جشن گاوبازی سرزمین ماتادورها/ تصاویر

پیش از آغاز مراسم گاوبازی هزاران ماجراجویی که از سراسر دنیا خود را به میدان پلازا کونسیستوریال در شهر پامپلونا رسانده اند با جشن و پایکوبی و غرق شدن در شراب قرمز، خود را آماده می کنند تا با فرار کردن از برابر گاوهای وحشی خشمگین، از ماجراجویی و اضطراب و دلهره لذت ببرند.