کد خبر: ۹۶۲۵۸
تاریخ انتشار: ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۳
معاون منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی:
معاون منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی گفت: ۸۱.۶۴ درصد از سطوح استان دارای بهره بردار مرتعی و غیر مرتعی بوده که ممیزی شده است.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، غلامرضا آخوندی در نشستی با خبرنگاران بیان کرد: از مجموع سطح ۱۵ میلیون هکتاری خراسان جنوبی قریب به ۱۴/۵ میلیون هکتار را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل داد است.

وی با بیان اینکه بیش از ۹۵ درصد از سطح استان را عرصه‌های منابع طبیعی تشکیل داده است، افزود: همچنین قریب به هشت میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار یعنی معادل ۵۹ درصد مرتع داریم.

آخوندی با بیان اینکه ۶۲۰ سامانه مرتعی با سطحی بیش از هشت میلیون و ۱۶۴ هزار هکتار از اراضی استان دارای بهره بردار مرتعی و غیر مرتعی است، اظهار کرد: در مجموع ۸۱/۶۴ درصد از سطوح استان دارای بهره بردار مرتعی و غیر مرتعی بوده که ممیزی شده است.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خراسان جنوبی بیان کرد: در حال حاضر بیش از ۲۹ هزار خانوار بهره بردار مرتعی در استان داریم.

وی با بیان اینکه تاکنون در مراتع ممیزی شده برای ۱۳ هزار و ۵۳۹ خانوار بهره بردار، کارت پروانه چرا صادر شده است، گفت: بیش از یک میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار از عرصه‌های مورد نظر فاقد عملیات ممیزی و تنسیق مراتع است.

آخوندی با اشاره به اجرای طرح مرتعداری بیان کرد: این طرح در سال ۹۳ با هدف تولید علوفه بود اما در حال حاضر بر حفظ پوشش گیاهی و ارتقا بهبود معیشت مردم نیز تاکید دارد.

وی بیان کرد: طرح مرتعداری به صورت پایلوت در زمینه‌های کشت گیاهان دارویی، تولید عسل، زراعت چوب و دیگر کارکردهای اقتصادی در هر استان کشور اعم از خراسان جنوبی اجرایی می‌شود.

آخوندی با بیان اینکه منابع طبیعی بستر تولید و بستر حیات است، افزود: مراتع علاوه بر تأمین علوفه دام در تأثیر کربن، تولید اکسیژن، حفظ آب و جلوگیری از هدر رفت آب تأثیر بسزایی دارد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
بازار مسکن در آستانه تابستان رو به سردی گذاشت

بازار مسکن در آستانه تابستان رو به سردی گذاشت

بدنبال افزایش 112 درصدی قیمت مسکن و کاهش 36 درصدی معاملات وزارت مسکن بنا دارد با ارائه زمین های دولتی در داخل شهرها به انبوه سازان روند نزولی قیمت مسکن را کلید بزند.
رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد و رشد صنعت منفی 9.6 شد

رشد اقتصادی با نفت، منفی 4.9 درصد و رشد صنعت منفی 9.6 شد

بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی در سال ۹۷ با احتساب نفت، منفی ۴.۹ درصد و بدون نفت، منفی ۲.۴ درصد بوده است.