کد خبر: ۹۶۲۲۶
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۵۹
تولید کننده برتر در روز جهانی صنایع دستی مطرح کرد
مدرس دانشگاه پیرامون تاثیر تحریم ها بر صنایع دستی و جایگزینی این صنعت به جای صادرات نفت، گفت: هیچ تحریمی بر صنایع دستی وجود ندارد و تنها بازار مواد اولیه با تشنج قیمت روبرو است.
شهرام امیری تولید کننده برتر درحوزه صنایع چوبی و استاد دانشگاه در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، ضمن تبریک روز جهانی صنایع دستی گفت:هنوز برای صنایع دستی ایران مساله ای به نام تحریم وجود ندارد اما مواد اولیه ای که وارد می شده است، با مشکل روبر است.   
 
وی با ابراز تاسف از بازار مواد اولیه صنایع دستی که دستخوش گرانی و کمبود شده است، گفت: با اینکه مواد اولیه صنایع دستی تولید داخلی است ولی متاسفانه گاها با افزایش 100 درصدی قیمت روبروست و هیچ کنترلی هم روی این موضوع وجود ندارد.  
 
امیری با اشاره به اینکه صنایع دستی عمدتا جزو مشاغل خانگی محسوب می شود، اظهار داشت: این صنعت با این شرایط چقدر قدرتمند است که بتواند با شرایط موجود دوام آورده و یا با تهیه مواد اولیه تا 6 ماه احتیاج به مواد اولیه نداشته باشد.
 
وی تصریح کرد: وام هایی هم که به این بخش تعلق می گیرد عمدتا به دلیل بالا نبودن رقم وام و بازپرداخت و بهره های سنگین کمکی به صنایع دستی ندارد.  
 
این مدرس دانشگاه با اشاره به دستورات مقام معظم رهبری پیرامون تقویب تولید داخل گفت: ایشان فرمودند که خوشحال می شوند روزی شیرچاههای نفت بسته شود و صنعتی جدید و جایگزین برای آن بوجود بیاید وچیزی که می تواند جایگزین صادرات نفت شود همان صادرات صنایع دستی است و  در واقع باید به سمت بازارهای جدید، نحوه بازرگانی و فروش جدید پیش رفت که یکی از این راهها بازاریابی اینترنتی است.  
 
وی افزود: بازاریابی شبکه ای همان فروش خانه به خانه است که مردم کمتر به درب مغازه ها مراجعه کرده و توسط معرف هایی کالا را خریداری می کردندو  بازاریابی اینترنتی همان شیوه را در پی دارد و در واقع واسطه ای برای فروش صنایع دستی محسوب می شود.  
 
امیری در ادامه  با تاکید بر اینکه  برای صادارت تعرفه های مختلفی وجود دارد گفت : متاسفانه اتحادیه ها فقط یک اسم را تشکیل داده اند و بیشتر از آنکه بخواهند روی صادرات و یا حمایت از تولید فعالیت داشته باشند فعالیتی ندارند و علی رغم مشکلاتی که وجود دارد اعم از فضای مناسب کارگاه، استاندارد بودن آن، مهارت، استخدام کارمند، آموزش تا تولید نهایی مشکلاتی وجود دارد و به قول اقتصاد دانها این تنها 40 درصد مشکلات است،

وی یاد آور شد: اگر فروش نباشد و کالا بازار نداشته باشد تمام این زحمات شاید 2 درصد هم ارزش خروجی نداشته در نتیجه بازار سازی و بازار یابی و ساماندهی صنایع و حتی شناسایی سلایق روز از اهمیت ویژه ای برخوردار می شود و باید این موضوع مورد بحث و بررسی کارشناسی قرار گیرد.  
 
وی با اشاره به اینکه قدرت متولی حمایت از صادرات صنایع دستی بسیار ضعیف است، اذعان داشت: باید بخشهای عمده ای در بحث صادرات و تولید از سازمانهای دیگر پیگیری شود و متاسفانه صنایع دستی کودکی است که خیلی مدعی دارد ولی هیچ کس هم مسئولیت آن را نمی پذیرند.  
 
امیری با اشاره به اینکه اکثر سازمان ها مانند شهرداری، فنی حرفه ای، خیریه ها، خود سازمان صنایع دستی، و..... متولی برگزاری نمایشگاه صنایع بوده و در این عرصه حرفی برای گفتن دارند، تاکید کرد: اما اگر خواسته ی کوچکی از آنها مطرح شود به سازمان صنایع دستی ارجاع می دهند و هیچ حمایتی در این زمینه ندارند چه بسا این سازمان نیز قصد کمک دارد اما به لحاظ حقوقی قدرتی ندارد و محدود است.  
 
وی با ابراز امیدواری از اینکه بتوان صنایع دستی را جایگزین نفت کرد اظهار داشت: امید است که کاربرد صنایع دستی در کشور افزایش یابد به گونه ای که نیاز  اجتماعات دیگر هم به آن احساس شود. 

مدرس دانشگاه در پایان با تاکید بر اینکه عده ای  هر بار قصد بازدید از نمایشگاه های صنایع دستی مطرح می شود، نگاهی منفی به این موضوع دارند، خاطر نشان ساخت: بهترین و زیباترین نمایشگاه دائمی صنایع دستی دنیا حرم امام رضا (ع)، مسجد گوهر شاد مشهد، حرم حضرت معصومه، میدان نقش جهان، مسجد شیخ لطف الله است که با آینه کاری، معرق کاری و دربهای چوبی کارشده می توان آن را نظاره کرد و به رخ دنیا کشید.  

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
کمربندی تنکابن قتلگاه است

کمربندی تنکابن قتلگاه است

کمربندی ۱۱ کیلومتری تنکابن بوی خون می‌دهد و در یکسال گذشته ۲۵ نفر را به گام مرگ کشانده است، این درحالی که مسئولان راه بر سر نامیدن آن به اسم کمربندی یا کنارگذر اختلاف نظر دارند.
آسیب شناسی رفتارهای نابخردانه در محرم ؛تهدید عاشورا

آسیب شناسی رفتارهای نابخردانه در محرم ؛تهدید عاشورا

یک رفتار شناس گفت : استفاده از یک مداح بی سواد ، سنگین تر کردن علامت ها و تزئئین آنها با شیر ، بز و همچنین ذبح گاو و گوسفند و شتر در مقابل چشمان کودکان و برگزاری هیات ها در آپارتمان ها رفتارهای نابخردانه ای است که ذات فرهنگ عاشورایی را هدف گرفته است.