کد خبر: ۹۶۱۹۵
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۸
دکتر اصغر زارعی در گفتگو با شهر فردا مطرح کرد
استادیار دانشگاه امام باقر (ع) با اشاره به اقتصاد نفت پایه که شکننده ترین عنصر اقتصاد کشور بوده گفت: همانطور که امروز از تجارب نیروهای دفاعی در کشور برای صنایع خودروسازی و قطعه سازی استفاده می شود با انتقال این تجربیات در یک سیستم هم افزا همه می توانند از این ظرفیت در پیشبرد اهداف کشور استفاده کنند.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،دکتر اصغر زارعی استادیار دانشگاه امام باقر (ع) و عضو هیات تحریریه فصلنامه انجمن علمی اقتصاد شهری ایران  در گفتگو با خبرنگار شهر فردا پیرامون تحریم های جدید آمریکا در حوزه پتروشیمی گفت: اقدمات دولت ایالات متحده آمریکا بر علیه جمهوری اسلامی ایران، اقدامات متداول و معمولی بوده که از دولت های قبل شروع و پس از ورود ترامپ به کاخ سفید در سال 2016 از شدت و دامنه گستره بیشتری برخوردار شد.  
 
زارعی در گفتگو با خبرنگار «شهر فردا»،افزود: آقای ترامپ با نادیده گرفتن توافقات و تعهدات دولتهای قبلی خصوصا دولت آقای اوباما در توافق نامه برجام و خروج رسمی ایالات متحده از این تعهد نامه چند جانبه بین المللی، در واقع آمریکا را در مسیر جدیدی برای اقدامات کینه توزانه و خصمانه علیه ایران و همچنین هم پیمانان بین المللی اش قرار داد. 

وی افزود: مخالفت سایر اعضای تعهدنامه برجام با این اقدام آمریکا و تداوم خصمانه اقدمات آقای ترامپ در تحمیل فشارها و تحریمهای مضاعفی که بر علیه جمهوری اسلامی ایران که در قطعنامه 2231 بر علیه ایران اعمال شده ایران تا به امروز شاهد است که وزارت خزانه داری آمریکا و همینطور دولت آمریکا از تمام ظرفیت های خود در همه حوزه ها برای فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی ایران استفاده می کند به طوری که مهمترین حوزه آن حوزه نفتی و بانکی ایران بوده است.  
 
مدرس دانشگاه امام باقر(ع) همچنین در ادامه با تاکید بر اینکه تلاش آمریکا بر این است که صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران را به صفر برساند که تا به امروز هم شاهد آن بوده ایم، تصریح کرد:  آمریکا برای صادرات نفت مشکلات جدی ای را بوجود آورده که اصلی ترین منابع جمهوری اسلامی ایران  محسوب می شود ،که بنابر اخباری که واصل می شود صادرات نفت ایران هم چیزی حدود 500 هزار بشکه در روز کاهش پیدا کرده که در واقع یکی از اصلی ترین منابع درآمدی جمهوری اسلامی ایران از دسترس ملت ایران خارج شده است.  
 
دکتر زارعی افزود:سایر اقدامات کینه توزانه مانند تروریستی اعلام کردن بخشی از نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران، (سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران) از اقداماتی بوده که توسط دولت آمریکاصورت گرفته و هچنین اعمال فشارهای حداکثری بر کشورهای متحد خود و حتی همسایگان جمهوری اسلامی  ایران برای عدم تعاملات  اقتصادی و تجاری با جمهوری اسلامی ایران و .... است.  
 
این مدرس دانشگاه در ادامه گفت: آمریکا آخرین عمل خصمانه ای که علیه ایران انجام داده است بحث تحریم هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس بود که یکی از هلدینگ ها و یکی از کمپانی های  جمهوری اسلامی ایران بود که در حوزه پتروشیمی و مواد شیمیایی فعال بوده و یکی منابع درآمدی جمهوری اسلامی ایران می توانست باشد.  
Related image
زارعی با اشاره به اینکه اما این اقدامات نشان از توان و قدرت آمریکا نبوده و قطعا نشانه استیصال و درماندگی ایالات متحده آمریکا است، افزود: از یک طرف با این فشار ها و عملیات روانی مبنی بر اینکه امکان جنگ و درگیری میان ایران و ایالات متحده آمریکا رخ دهد و با عنوان شمشیر داموکلوس که همان سیاست هویج و چماغ هم می تواند باشد سعی کرده با اعمال فشار و تشدید تحریم ها جمهوری اسلامی ایران را وادار به سازش و آوردن به پای میز مذاکره کند.  
 
وی تصریح کرد: پس از یک دوره فشار ها و تهدیدها و موارد بسیار حادی که مطرح شد ایران شاهد آن است که این روزها آمریکاییها بسیار از آن مواضع عقب نشینی کرده و با اعزام افراد برای میانجیگری ها جهت انجام مذاکرات و آوردن جمهوری اسلامی ایران به دیوزگی افتاده  است.  
 
عضو انجمن علمی اقتصاد شهری ایران در ادامه گفت: لذا ایران با عمل به رهنمودهای رهبری که چند سال پیاپی شعار سال را اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخل می خوانند، می توانند در مقابل این تحریم ها مقاومت کنند چرا که آمریکاییها در برابر این مقاومت رنج برده و همچنین دستاوردهای بسیار مدرن و بی نظیر نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران و مقاومت در منطقه آنها را از هر نوع اقدام سخت و نظامی به شدت دور کرده و دچار وحشت و نگرانی جدی ای هستند .  
 
وی پیرامون انتقادات وارده به مدیران صنایع ایران گفت: یکی از مشکلات جدی کشور در عرصه مسائل اقتصادی  و تجارت خارجی در دنیا از ابتدای انقلاب این بوده که به توصیه مقام معظم رهبری و حتی قبل از آن  حضرت امام توجه نشده و بحث اقتصاد نفت پایه به عنوان شکننده ترین عنصر اقتصاد کشور بوده و اقتصاد کشور را بر اساس نفت بستن و بر آن اساس حرکت کردن بزرگترین تهدیدی بوده که متوجه کشور شده است.
 
زارعی پیرامون توصیه های مقام معظم رهبری خصوصا در 13 سال اخیر و تاکید ایشان بر اقتصاد مقاومتی افزود: مقام معظم رهبری با نام گذاری سالهای گذشته تحت عناوین اقتصادی و رسیدن به یک مفهوم بسیار دقیق و علمی که تحت عنوان اقتصاد مقاومتی است برای رسیدن به نقطه ای که در برابر تکانه های اقتصادی جهان و نظام سلطه بتواند خود را مقاوم کرده و پایداری لازم را داشته باشد  بر رونق تولید و اقتصاد مقاومتی تاکید داشتند،که مسئولین و دست اندرکاران در صنایع مادر به آن بی توجه بوده ودر صنعت نفت و پتروشیمی بحث خام فروشی و صادرات مواد خام حاصل از نفت مهمترین آسیبی بوده که همیشه مورد توجه و تاکید قرار داشته است.   
 
وی در ادامه افزود: امروز تولید مواد پتروشیمی به عنوان یکی از مواد پایه و اصلی در توسعه صنایع در کشورهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و حتی ترکیه به عنوان خریداران اصلی مواد خام ما هستند و آنها را تبدیل به فرآروده های با ارزش افزوده بالاتر می کنند وبه کشور ما و کشورهای دیگر صادر می کنند.
 
زارع تصریح کرد: اما امروز با در اختیار داشتن بهترین امکانات و بهترین زیر ساخت ها در تبدیل مواد نفتی با ارزش افزوده چند برابری متاسفانه  این کم کاری ها و بی توجهی ها صورت گرفته و همین مساله باعث شده آمریکاییها اقتصاد نفت پایه ما را مورد هجمه قرار دهند که  البته حرکتهایی در حال انجام است که با مقاومت و بردباری ملت ایران این مرحله هم پشت سر گذاشته خواهد شد.  
 
وی پیرامون تمهیدات ایران جهت دور زدن تحریم ها برای بهتر شدن شرایط موجود تاکید کرد: با توجه به تقویت ظرفیت های علمی و دانش پایه و شرکت های دانش بنیان ، استارتاپ ها، توجه به بهبود وضعیت کسب و کار و ایجاد فضای کاری بسیار مناسب و حمایت از تولید کنندگان و مساله ای  که امسال به صورت مشخص مقام معظم رهبری به آن اشاره داشتند و آن شعار سال که رونق تولید است، را بتوان با استفاده از تجارب و دانشی که در کشور هر ساله تولید می شود این مسیر را ریل گذاری کرد.  
 
وی با ابراز امیدواری از اینکه  در آینده ای نزدیک شاهد کنار گذاشتن اقتصاد نفت پایه باشیم،  اذعان داشت:  با روی آوردن به تولیدات دانش بنیان و علمی خود، همانطور که در صنایع دفاعی ایران مرزهای دانش را پشت سر گذاشته و به عنوان یک قدرت برتر نظامی در سطح کشورهای تراز اول مطرح شده است و با تجارب و استفاده این ظرفیت و تجارب علمی در عرصه های دیگر نیز بتواند این حرکت را انجام دهد . چنانچه امروز از تجارب و توان نیروهای دفاعی در کشور برای صنایع خودروسازی و قطعه سازی استفاده می شود باید این تجارب منتقل شود تا در یک سیستم هم افزا از این ظرفیت ها همه بتوانند در پیشبرد اهداف کشور استفاده کنند.
 
 
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

تشییع پیکر «حاج قاسم و ابومهدی» در اهواز/ تصاویر

مراسم تشییع پیکرسردار سپاه اسلام، سپهبد شهید«حاج قاسم سلیمانی» و « ابومهدی المهندس» معاون الحشد الشعبی، صبح يکشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸ در اهواز برگزار شد.
مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت «حماسه ۹ دی» در کشور/ تصاویر

مراسم بزرگداشت حماسه ۹ دی « روز بصیرت و میثاق امت با ولایت » صبح دوشنبه ۹ دی ۱۳۹۸ در سراسر کشور برگزار شد.