کد خبر: ۹۶۱۳۲
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۱
گزارش شهرفردا از آثار تحریمی محصولات پتروشیمی
نماینده شیراز در مجلس نهم گفت :بیشتر تولیدات پتروشیمی ایران در داخل کشور مصرف می‌شود و تهدیدهای دشمن مبتنی بر تحریم شرکت‌های پتروشیمی اثر چندانی در موازنه اقتصادی بین الملل ایران ندارد.
به دنبال  سیاستهای  خصمانه آمریکا علیه کشورمان به ویژه موضع این کشور در قبال سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ،39 شرکت های بزرگ پتروشیمی ایران دوباره توسط آمریکا تحریم شدند .

سیاست‌های  تحریمی آمریکا  تازه نیست و نمی‌تواند عواقب نگران‌کننده‌ای داشته باشد اما می‌تواند فشارهای ایجاد شده به بازار داخلی کشور را افزایش دهد .

کارشناسان اقتصادی معتقدند همانطور که دولت توانست با وجود تحریم برای فروش نفت خود به شرکت های صاحب نام  از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کنند ،هم اکنون برای فروش محصولات پتروشیمی نیز با مشکل عدیده ای روبرو نخواهد بود و این تهدید بیشتر جنبه نمایشی  دارد.

 قادری نماینده مردم شیراز  در مجلس  نهم در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» معتقد است دولت با راهکارهای خاص می تواند با وجود محدود شدن فروش  اقتصاد خود را سامان دهد و واقعیت آن است که همان گونه که توانست برای فروش نفت از ظرفیت بخش خصوصی استفاده کند هم اکنون نیز می‌تواند برای عرضه محصولات پتروشیمی خود در بازارهای بین‌المللی از ظرفیت‌های مغفول مانده   بخش خصوصی و تجربه صاحب نظران و متخصصان فعال استفاده نماید.

تحریم صنایع پتروشیمی تهدیدی نمایشی است

 عضو سابق هیئت مدیره شرکت هلدینگ انرژی  با بیان اینکه سیاست  ایستادگی و مقاومت در برابر تحریم ها  دشمن همواره توانسته پاسخ دهد تصریح می کند: بیشتر تولیدات پتروشیمی ایران در داخل کشور مصرف می‌شود و تهدیدهای دشمن مبتنی بر تحریم شرکت‌های پتروشیمی اثر چندانی در موازنه اقتصادی بین الملل ایران ندارد.

 وی معتقد است :به نظر می رسد با برنامه‌ریزی درست و راهکارهای کارشناسی و با حفظ  جوانب می‌توان منافع ایران در بازارهای بین المللی را دو دنبال کرد.

قادری ادامه داد :به نظر می‌رسد دولت باید برای آثار تحریمی سیاست های آمریکا در داخل کشور برنامه‌ریزی کند و با ابزارهای صحیحی نظارت کامل بر بازار داخل داشته باشد .

عضو هیات مدیره انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت : واقعیت آن است که بخش کوچکی از مواد مورد نیاز صنایع پتروشیمی از طریق واردات تأمین می‌شود و شاید اثر اندکی بر قیمت تمام شده بگذارد اما نمی‌توان بهانه ای برای افزایش سرسام‌آور محصولات پتروشیمی  در صنایع وابسته  نظیر مبلمان و پلاستیک به جا بگذارد.

 وی اظهار امیدواری کرد :که دولت بتواند به موقع  وارد بازار شده و با برنامه‌ریزی و استراتژی از افزایش نامتعارف قیمت ها جلوگیری کند.

این نماینده مجلس همچنین در پاسخ به سوال پیشنهاد دولت مبتنی بر تشکیل وزارت بازرگانی برای کنترل قیمت ها گفت: به نظر می رسد دولت بدون تغییر ساختارهای کنونی و با ابزارهای موجود نیز می تواند کنترل دقیقی بر بازار داشته باشد.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
از احداث کارخانه زباله سوز تا قرارداد فروش یک رام قطار مترو

از احداث کارخانه زباله سوز تا قرارداد فروش یک رام قطار مترو

شهردار منطقه 2 در نشست صمیمی با اصحاب رسانه از اعلام آمادگی برای احداث یک کارخانه زباله سوز با همکاری شهرداری مناطق ۱، ۳ و ۴ به منظور تولید برق از زباله‌های تر خبر داد و گفت: به شرط کاهش سرفاصله حرکت قطارها در ایستگاه مترو خط 7 یک رام قطار در اختیار مترو قرار می گیرد.
تبعات حذف چهار  صفر از پول ملی چیست؟

تبعات حذف چهار صفر از پول ملی چیست؟

با وجود آنکه حذف چهار صفر از پول ملی در دولت وارد مرحله عملیاتی شده است و سخنکوی دولت تدبیر از ارسال زودهنگام آن به مجلس خبر داده ، کارشناسان معتقدند اگر دولت این سیاست درست را در فرآیندی نادرست اجرا کند ، نتایج قابل قبولی برای مردم و اقتصاد کشورمان رقم نخواهد خورد.