کد خبر: ۹۶۰۶۹
تاریخ انتشار: ۱۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۲۵
گزارش شهرفردا از طرح جدید دولت برای عرضه خانه
بدنبال افزایش 100درصدی قیمت مسکن ، دولت بنا دارد 400 هزار واحد مسکونی طی دو سال آینده با هدف کنترل بازار خرید و اجاره با مشارکت بخش خصوصی وارد بازار خواهد کرد.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،با وجود آنکه طی 6 سال گذشته دولت تلاش کرد، با طرح مسکن حمایتی یا احیای بافت فرسوده کنترل بازار مسکن را در اختیار بگیرد، اما در واقعیت این طرح به دلیل  صرفه اقتصادی مورد استقبال انبوه سازان بخش خصوصی قرار نگرفت و در نهایت به سرانجام نرسید.

 حال دولت با تغییر رویکرد در این زمینه تصمیم دارد تا با عرضه زمینهای دولتی در حاشیه شهرها به انبوه سازان، بخشی از کمبود مسکن در کشور را جبران و قیمت ها در این بازار را تعدیل کند. بر این اساس ساخت 200 هزار واحدی مسکونی در دستور کار قرار گرفته است. هفته گذشته  حدود ۲هزار واحد از این طرح در شهر جدید اندیشه کلنگ زنی شد و قرار است در ۱۷ شهر جدید اطراف کلان‌شهرها تا دو سال آینده اجرایی شود. خبرهای جدید حاکی از این است که ۲ هزار هکتار زمین نیز برای مشارکت با انبوه سازان شناسایی شده تا برای ساخت مسکن در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.

 کارشناسان نظرات متفاوتی در خصوص این طرح دارند. برخی معتقدند اجرای این طرح می تواند تاثیر زیادی بر کاهش قیمت مسکن و اجاره آن در کشور داشته باشد. قیمت مسکن از سال گذشته افزایش بیش از 100 درصدی داشته است و بر این اساس با توجه به کاهش قیمت تمام شده مسکن در این طرح ها پیش بینی می شود که تاثیرات مثبتی بر بازار داشته باشد.  برخی دیگر نیز معتقدند با توجه به اینکه این انبوه سازی قرار است در حاشیه شهرها باشد، شرط استقبال از خرید آن توسعه حمل و نقل ریلی و افزایش امکانات رفاهی در این مناطق عنوان می کنند. 

   400 هزار واحد مسکونی تا دو سال آینده 

قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی تا دو سال آینده در کشور ساخته شود که ۲۰۰ هزار واحد آن در شهرهای جدید ساخته می شود.  ۲۰۰ هزار واحد دیگر نیز توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر و نیز شرکت بازآفرینی شهری ساخته خواهد شد. همچنین تکمیل 500 هزار واحد مسکونی مسکن مهر نیز از دیگر طرح های دولت برای افزایش عرضه مسکن است.

 علی نبیان، مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن  روز گذشته در خصوص آخرین وضعیت طرح جدید دولت برای مسکن سازی گفت: «براساس ابلاغیه وزیر راه وشهر سازی، قرار است با هدف رونق مسکن و با مشارکت بخش خصوصی خانه سازی در آنها آغاز شود و این زمین ها در بسیاری از استان ها شناسایی شده و به شکل فازبندی در برنامه مشارکتی تولید مسکن قرار می گیرد.»


معاون وزیر راه وشهرسازی گفت: «اکنون ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار زمین از سوی بنیاد مسکن و شرکت بازآفرینی مشخص شده و بالغ بر ۲ هزار هکتار زمین نیز برای مشارکت با انبوه سازان توسط این سازمان شناسایی شده تا برای ساخت مسکن در اختیار بخش خصوصی قرار گیرد.»

   تعدیل قیمت ها در بازار خرید واجاره مسکن 

بررسی ها حاکی است که ۶۰ تا ۷۰ درصد قیمت تمام شده مسکن در تهران مربوط به زمین است و در شهرستان ها و استان های دیگر این سهم به ۴۰ درصد کاهش پیدا می کند. سیاست گذار بخش مسکن بر این عقیده است که با عرضه زمین های دولتی قیمت تمام شده مسکن کاهش می یابد. مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن   در این خصوص به ایرنا گفت: «اجرای طرح اقدام ملی می تواند در کاهش قیمت خانه در تهران و شهرهای اطراف نقش آفرین باشد و افراد بیشتری در این طرح صاحب خانه خواهند شد.»نبیان اضافه کرد: «ساخت ۴۰۰ هزار واحد مسکونی در مدت ۲ سال و اتمام ۵۰۰ هزار واحد مسکونی طرح مهر بر افزایش میزان عرضه مسکن تاثیر می گذارد و انتظار می رود به زودی قیمت ها در بازار خرید و اجاره تعدیل شود.»

مدیرعامل سازمان ملی زمین ومسکن معتقد است: «چنانچه طرح مسکن مهر براساس برنامه زمانبدی تکمیل و به بهره برداری می رسید، شاهد آشفتگی فعلی در بازار مسکن نبودیم.»وی اظهار امیدواری کرد: «تولید مسکن که در دولت دوازدهم شروع شده، بخش زیادی از مشکلات این بخش را برطرف سازد.»

مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن به کلنگ زنی ۲ هزار و۹۰ واحد مسکونی در یازدهم خرداد ماه جاری به عنوان بخشی از طرح اقدام ملی در شهر اندیشه، اشاره کرد و گفت: «تعداد پروژه هایی که تحت عنوان اقدام ملی کلنگ زنی می شود، بیشتر خواهد شد.»

   تفاوت طرح جدید دولت با مسکن مهر

بررسی‌ها نشان می‌دهد این مدل خانه‌سازی دولتی در شهرهای جدید یک تفاوت عمده با خانه‌سازی انجام شده در قالب طرح مسکن مهر دارد. در شکل اجرا شده در طرح مسکن مهر، سازنده‌ها به‌عنوان پیمانکاران دولتی حضور داشتند. 

به این معناکه پس از ساخت وتکمیل واحدهای مسکونی، تضمین فروش تمامی واحدهای ساخته شده برای سازنده‌ها ایجاد شده بود. به‌طوری که پس از سفارش کار از سوی دولت، پیمانکاران موظف به ساخت مسکن با قیمت مقطوع  بودند. پس از تکمیل مراحل ساخت، واحد مسکونی از سوی سازنده به دولت تحویل می‌شد و دولت به افرادی که تحت عنوان واجدین شرایط در سامانه مسکن مهر ثبت‌نام کرده بودند، تحویل می‌داد.

اما در این طرح جدید که قرار است از سوی دولت فعلی پیش‌رود، شکل ساخت پیمانکاری نیست بلکه پروژه‌های تعریف شده در قالب سرمایه‌گذاری مشارکتی پیش خواهد رفت. به این معناکه در این پروژه‌ها، سازنده‌ها شریک دولت می‌شوند. آورده دولت در این پروژه‌ها زمین است، اما در مقابل تضمین فروش واحدهای مسکونی ساخته بر عهده دولت نیست از این رو سازنده‌ها باید به‌گونه‌ای واحدهای مسکونی را تکمیل و عرضه کنند که بتوانند در بازار تقاضا بفروشند.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
کمربندی تنکابن قتلگاه است

کمربندی تنکابن قتلگاه است

کمربندی ۱۱ کیلومتری تنکابن بوی خون می‌دهد و در یکسال گذشته ۲۵ نفر را به گام مرگ کشانده است، این درحالی که مسئولان راه بر سر نامیدن آن به اسم کمربندی یا کنارگذر اختلاف نظر دارند.
آسیب شناسی رفتارهای نابخردانه در محرم ؛تهدید عاشورا

آسیب شناسی رفتارهای نابخردانه در محرم ؛تهدید عاشورا

یک رفتار شناس گفت : استفاده از یک مداح بی سواد ، سنگین تر کردن علامت ها و تزئئین آنها با شیر ، بز و همچنین ذبح گاو و گوسفند و شتر در مقابل چشمان کودکان و برگزاری هیات ها در آپارتمان ها رفتارهای نابخردانه ای است که ذات فرهنگ عاشورایی را هدف گرفته است.