کد خبر: ۹۵۷۸۴
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰
مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی خبر داد
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی ابراز امیدواری کرد اولین سایت موزه پیش از تاریخ شرق کشور در محوطه باستانی کله کوب آیسک ایجاد شود.
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»، حسن رمضانی در جریان بازدید از کار کاوش در محوطه کله کوب آیسک با اشاره به اقدامات صورت گرفته برای کاوش در کله کوب ابراز امیدواری کرد: این محوطه باستانی در جایگاهی که حق آن است قرار بگیرد و به خوبی معرفی شود.

وی با بیان اینکه اطلاعات ما در خصوص استقرارهای پیش از تاریخ در شرق ایران بسیار اندک است، افزود: خوشبختانه مطالعه پیش از تاریخ شرق کشور در محوطه باستانی کله کوب آیسک آغاز شده و معطوف به آن شده است.

وی تصریح کرد: اطلاعات بدست آمده نشان می‌دهد این محوطه مجموعه‌ای بسیار ارزشمند و قابل توجه است و نکته قابل توجه و مهم این است که ما در این مکان توالی فرهنگی را برای هزاران سال داریم و طبیعتاً این روند زندگی و حیات محصولات و تولیداتی داشته است.

رمضانی با بیان اینکه قبلاً علاوه بر کار گمانه زنی و تعیین حریم دو فصل کاوش در این محوطه انجام شده است افزود: کاوش‌های امسال منجر به بدست آمدن آثار و ساختارهای معماری شد.

وی با بیان اینکه در این محوطه نشان دهنده استقرار انسان در شرق ایران در دوره پیش از تاریخ هستیم افزود: نیاز است در کمیته برنامه ریزی شهرستان توجه ویژه به این محوطه شود و کله کوب آیسک در برنامه ریزی ها مورد توجه قرار بگیرد تا بسترهای کار بیشتری تعریف شود.

وی اظهارامیدواری کرد: محصول این مطالعات موجب ایجاد اولین سایت موزه استان در این محوطه گردد و مرجعی برای علاقه مندان و محققان شود.

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی ابراز داشت: میراث فرهنگی استان همه اقدامات لازم برای این کار را انجام خواهد داد.

رسولی مقدم فرماندار سرایان نیز در این بازدید با بیان اینکه ادامه کار کاوش در محوطه‌ی باستانی کله کوب یکی از مصوبات حضور استاندار در شهرستان بود ابراز امیدواری کرد: کاوش در این محوطه با جدیت ادامه یابد و اطلاعات بدست آمده در حوزه‌های علمی، پژوهشی و گردشگری کار آمد باشد.

وی ادامه داد: تاکنون مبلغ ۸۵۰ میلیون ریال در زمینه مطالعات و کاوش در کله کوب هزینه شده است که هرچند نسبت به وسعت و گستردگی کار مبلغ زیادی نیست ولی علی رغم مشکلات اعتباری کار با جدیت دنبال می‌شود.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
ایران در حال پشت سر گذاشتن اقتصاد نفتی است

ایران در حال پشت سر گذاشتن اقتصاد نفتی است

استادیار دانشگاه امام باقر (ع) با اشاره به اقتصاد نفت پایه که شکننده ترین عنصر اقتصاد کشور بوده گفت: همانطور که امروز از تجارب نیروهای دفاعی در کشور برای صنایع خودروسازی و قطعه سازی استفاده می شود با انتقال این تجربیات در یک سیستم هم افزا همه می توانند از این ظرفیت در پیشبرد اهداف کشور استفاده کنند.
تحریم صنایع پتروشیمی تهدیدی نمایشی است

تحریم صنایع پتروشیمی تهدیدی نمایشی است

نماینده شیراز در مجلس نهم گفت :بیشتر تولیدات پتروشیمی ایران در داخل کشور مصرف می‌شود و تهدیدهای دشمن مبتنی بر تحریم شرکت‌های پتروشیمی اثر چندانی در موازنه اقتصادی بین الملل ایران ندارد.
آخرین اخبار