کد خبر: ۹۵۷۴۸
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
گزارش شهرفردا از اطلاعیه شرکت ملی فراورده های نفتی
شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران طی اطلاعیه ای اعلام کرد، که عرضه بنزین از ۲۰ مردادماه صرفاً با کارت هوشمند سوخت در جایگاه های سراسری توزیع خواهد شد .
به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا» به نقل از موسسه آموزش عالی آزاد اندیشه معین، بر اساس این اطلاعیه آن دسته از صاحبان خودرو که کارت هوشمند خود را گم کرده و یا بر اساس فراخوان قبلی نسبت به درج اطلاعات خود در سامانه دولت همراه اقدام و با طی کردن فرایند لازم شماره حساب کارت اعتباری خود را ثبت کردند ،نیازی به ثبت نام مجدد ندارند.


بر اساس آنچه در اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی آمده است آن بخش از هموطنان که کارت هوشمند خود را گم کرده و در فراخوان قبلی نسبت به ثبت نام از طریق سامانه اقدام نکرده‌اند ،باید با مراجعه به دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ یا سامانه دولت همراه برای صدور کارت هوشمند سوخت المثنی اقدام کنند.

 اقدامی که پس از جار و جنجال های گرانی سوخت  بنا دارد از قاچاق سوخت جلوگیری کرده و برای صادرات بنزین دولت را آماده کند.
  فرهاد دژپسند در حاشیه نشستی با کارکنان گفته است: با توجه به هدر رفت منابع ملی از طریق دادن یارانه انرژی در آستانه نهایی سازی لایحه سهمیه بندی بنزین هستیم .

اظهارات  دژپسند نشان می‌دهد که سهمیه بندی بنزین به زودی  در دستور کار دولت قرار خواهد گرفت ، اقدامی که زمینه فروش آزاد بنزین را محیا می کند.

برخی کارشناسان انرژی معتقدند احیای کارت سوخت می‌تواند در قدم اول موجب کنترل مصرف بنزین و کاهش قاچاق سوخت شود، به شرط آنکه دیگر خبری از کارت جایگاه سوخت نباشد، زیرا اگر کارت جایگاه سوخت مانند گذشته وجود داشته باشد، نمی‌توان انتظار داشت صاحبان خودرو تنها با کارت سوخت شخصی اقدام به سوخت‌گیری کنند. 

در حال حاضر روزانه حدود 95 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می‌شود که برخی کارشناسان معتقدند حدود 10 تا 12 میلیون لیتر از این میزان قاچاق می‌شود که اگر کارت‌های سوخت دوباره فعال شود، می‌توان انتظار داشت این میزان کاهش یابد و مصرف سوخت واقعی شود. با احیای مجدد کارت سوخت عملا مصرف این فرآورده کنترل می‌شود و دولت می‌تواند به جای قاچاقچیان بنزین، خودش اقدام به صادرات این فرآورده پرمصرف کند.

‌ خداحافظی با قاچاق سوخت

بر اساس آمار و اطلاعات منتشر شده توسط موسسات بین‌المللی انرژی، ایران یکی از ارزان‌‌‌‌‌ترین بنزین‌ها را در سطح جهان دارد به طوری که قیمت هر لیتر بنزین در ایران حدود 24 تا 29 سنت است. جالب است که ونزوئلا رتبه اول و سودان رتبه دوم را در بین کشور‌‌های جهان از لحاظ ارزان بودن قیمت بنزین در اختیار دارند. پس از ایران نیز کویت، الجزایر، نیجریه و ترکمنستان ارزان‌‌‌‌‌ترین نرخ‌های بنزین را دارند که قیمت بنزین در این کشورها کمتر از 50 سنت است. 

قیمت بنزین در حال حاضر در ایران هزار تومان است و با افزایش نرخ ارز در ماه‌های اخیر فاصله قیمت سوخت در ایران با کشورهای همسایه افزایش یافته است. این اختلاف قیمت باعث شده است قاچاق سوخت از ایران به کشورهایی نظیر پاکستان افزایش یابد.


 نرخ دلار در بازار آزاد در اوایل سال ۱۳۹۶ حدود ۳۷۵۰ تومان بود که طی ماه‌های اخیر و بویژه بعد از خروج آمریکا از برجام، افزایش نرخ ارزهای خارجی شدت یافت که این موضوع موجب افزایش قاچاق سوخت از ایران شده است. به همین دلیل، قیمت بنزین در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه بشدت ارزان‌تر است و همین امر باعث شده است همچنان قاچاق سوخت از ایران پرسود باشد. علاوه بر این، با توجه به ارزان‌تر بودن گازوئیل در ایران و گران‌تر بودن آن در بیشتر کشورهای جهان، سود قاچاق گازوئیل از ایران بیشتر از بنزین است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
کمربندی تنکابن قتلگاه است

کمربندی تنکابن قتلگاه است

کمربندی ۱۱ کیلومتری تنکابن بوی خون می‌دهد و در یکسال گذشته ۲۵ نفر را به گام مرگ کشانده است، این درحالی که مسئولان راه بر سر نامیدن آن به اسم کمربندی یا کنارگذر اختلاف نظر دارند.
آسیب شناسی رفتارهای نابخردانه در محرم ؛تهدید عاشورا

آسیب شناسی رفتارهای نابخردانه در محرم ؛تهدید عاشورا

یک رفتار شناس گفت : استفاده از یک مداح بی سواد ، سنگین تر کردن علامت ها و تزئئین آنها با شیر ، بز و همچنین ذبح گاو و گوسفند و شتر در مقابل چشمان کودکان و برگزاری هیات ها در آپارتمان ها رفتارهای نابخردانه ای است که ذات فرهنگ عاشورایی را هدف گرفته است.