کد خبر: ۹۵۷۴۸
تاریخ انتشار: ۱۱ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۶
گزارش شهرفردا از اطلاعیه شرکت ملی فراورده های نفتی
شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران طی اطلاعیه ای اعلام کرد، که عرضه بنزین از ۲۰ مردادماه صرفاً با کارت هوشمند سوخت در جایگاه های سراسری توزیع خواهد شد .
به گزارش خبرنگار  پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،بر اساس این اطلاعیه آن دسته از صاحبان خودرو که کارت هوشمند خود را گم کرده و یا بر اساس فراخوان قبلی نسبت به درج اطلاعات خود در سامانه دولت همراه اقدام و با طی کردن فرایند لازم شماره حساب کارت اعتباری خود را ثبت کردند ،نیازی به ثبت نام مجدد ندارند.


بر اساس آنچه در اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی آمده است آن بخش از هموطنان که کارت هوشمند خود را گم کرده و در فراخوان قبلی نسبت به ثبت نام از طریق سامانه اقدام نکرده‌اند ،باید با مراجعه به دفاتر پلیس به اضافه ۱۰ یا سامانه دولت همراه برای صدور کارت هوشمند سوخت المثنی اقدام کنند.

 اقدامی که پس از جار و جنجال های گرانی سوخت  بنا دارد از قاچاق سوخت جلوگیری کرده و برای صادرات بنزین دولت را آماده کند.
  فرهاد دژپسند در حاشیه نشستی با کارکنان گفته است: با توجه به هدر رفت منابع ملی از طریق دادن یارانه انرژی در آستانه نهایی سازی لایحه سهمیه بندی بنزین هستیم .

اظهارات  دژپسند نشان می‌دهد که سهمیه بندی بنزین به زودی  در دستور کار دولت قرار خواهد گرفت ، اقدامی که زمینه فروش آزاد بنزین را محیا می کند.

برخی کارشناسان انرژی معتقدند احیای کارت سوخت می‌تواند در قدم اول موجب کنترل مصرف بنزین و کاهش قاچاق سوخت شود، به شرط آنکه دیگر خبری از کارت جایگاه سوخت نباشد، زیرا اگر کارت جایگاه سوخت مانند گذشته وجود داشته باشد، نمی‌توان انتظار داشت صاحبان خودرو تنها با کارت سوخت شخصی اقدام به سوخت‌گیری کنند. 

در حال حاضر روزانه حدود 95 میلیون لیتر بنزین در کشور مصرف می‌شود که برخی کارشناسان معتقدند حدود 10 تا 12 میلیون لیتر از این میزان قاچاق می‌شود که اگر کارت‌های سوخت دوباره فعال شود، می‌توان انتظار داشت این میزان کاهش یابد و مصرف سوخت واقعی شود. با احیای مجدد کارت سوخت عملا مصرف این فرآورده کنترل می‌شود و دولت می‌تواند به جای قاچاقچیان بنزین، خودش اقدام به صادرات این فرآورده پرمصرف کند.

‌ خداحافظی با قاچاق سوخت

بر اساس آمار و اطلاعات منتشر شده توسط موسسات بین‌المللی انرژی، ایران یکی از ارزان‌‌‌‌‌ترین بنزین‌ها را در سطح جهان دارد به طوری که قیمت هر لیتر بنزین در ایران حدود 24 تا 29 سنت است. جالب است که ونزوئلا رتبه اول و سودان رتبه دوم را در بین کشور‌‌های جهان از لحاظ ارزان بودن قیمت بنزین در اختیار دارند. پس از ایران نیز کویت، الجزایر، نیجریه و ترکمنستان ارزان‌‌‌‌‌ترین نرخ‌های بنزین را دارند که قیمت بنزین در این کشورها کمتر از 50 سنت است. 

قیمت بنزین در حال حاضر در ایران هزار تومان است و با افزایش نرخ ارز در ماه‌های اخیر فاصله قیمت سوخت در ایران با کشورهای همسایه افزایش یافته است. این اختلاف قیمت باعث شده است قاچاق سوخت از ایران به کشورهایی نظیر پاکستان افزایش یابد.


 نرخ دلار در بازار آزاد در اوایل سال ۱۳۹۶ حدود ۳۷۵۰ تومان بود که طی ماه‌های اخیر و بویژه بعد از خروج آمریکا از برجام، افزایش نرخ ارزهای خارجی شدت یافت که این موضوع موجب افزایش قاچاق سوخت از ایران شده است. به همین دلیل، قیمت بنزین در ایران در مقایسه با کشورهای همسایه بشدت ارزان‌تر است و همین امر باعث شده است همچنان قاچاق سوخت از ایران پرسود باشد. علاوه بر این، با توجه به ارزان‌تر بودن گازوئیل در ایران و گران‌تر بودن آن در بیشتر کشورهای جهان، سود قاچاق گازوئیل از ایران بیشتر از بنزین است.
ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
ایران در حال پشت سر گذاشتن اقتصاد نفتی است

ایران در حال پشت سر گذاشتن اقتصاد نفتی است

استادیار دانشگاه امام باقر (ع) با اشاره به اقتصاد نفت پایه که شکننده ترین عنصر اقتصاد کشور بوده گفت: همانطور که امروز از تجارب نیروهای دفاعی در کشور برای صنایع خودروسازی و قطعه سازی استفاده می شود با انتقال این تجربیات در یک سیستم هم افزا همه می توانند از این ظرفیت در پیشبرد اهداف کشور استفاده کنند.
تحریم صنایع پتروشیمی تهدیدی نمایشی است

تحریم صنایع پتروشیمی تهدیدی نمایشی است

نماینده شیراز در مجلس نهم گفت :بیشتر تولیدات پتروشیمی ایران در داخل کشور مصرف می‌شود و تهدیدهای دشمن مبتنی بر تحریم شرکت‌های پتروشیمی اثر چندانی در موازنه اقتصادی بین الملل ایران ندارد.
آخرین اخبار