کد خبر: ۹۵۶۰۲
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۲
شهر فردا گزارش می دهد
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه با تاکید براینکه عمدتاً پیاده راه محلی برای نقش آفرینی شهروندانی است که هویت فردی خود را در هویت جمعی شهری نشان دهند،گفت: پیاده راه به ما کمک می‌کند تا شهروند با شهر خود ارتباط پیدا کند و زندگی شهری برای او دارای معنا و مفهوم خاصی شود.
به گزارش خبرنگار پایگاه خبری - تحلیلی «شهر فردا»،دکتر لطیفی در گفتگو با خبرنگار «شهر فردا»،پیرامون پیاده راه سازی و نحوه تامین زیرساخت ها برای پیاده راه سازی در تهران گفت : پیاده راه سازی یکی از فضا سازی های شهری هستند که در شلوغی شهر ها و ازدحام خودروها به توسعه نشاط شهری کمک کرده و جزئ اهداف چند منظوره ای به شمار می رود که ضمن کمک به کاهش آلودگی در پویایی شهری نیز نقش ایفا می کند.

مدرس دانشگاه علامه پیرامون ویژگی های پیاده راه سازی تصریح کرد: تشویق ساکنین در بهبود محیط کاربری، افزایش تعاملات اجتماعی در شهر، افزایش حضور پررنگ مردم در شهر، افزایش جایگاه و نمود تقویت اقتصادی منطقه و محدوده مورد نظر، افزایش تنوع و ایجاد فرصت برای اشتغال ، افزایش ارزش افزوده برای محیط مورد نظر، محلی برای پاتوق های اجتماعی،حصر اتومبیل، کاهش آلودگی هوا و آلودگی صوتی، و پیاده راه عمدتا محل نقش‌آفرینی ساکنان شهر است که بتوانند هویت فردی خود را در هویت جمعی شهر نشان دهند.                                 
 
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه با تاکید براینکه در واقع عمدتاً پیاده راه محلی برای نقش آفرینی شهروندانی است که هویت  فردی خود را در هویت جمعی شهری نشان دهند، اظهار داشت: پیاده راه به ما کمک می‌کند تا شهروند با شهر خود ارتباط پیدا کند و زندگی شهری برای او دارای معنا و مفهوم خاصی شود.    
 
وی با اشاره به این که در واقع قالبی که بتوان با آن کیفیت زندگی شهری را بالا برد افزایش امنیت و سرزندگی شهر را در پی خواهد داشت افزود: اصولی که باید در امر پیاده راه سازی به آن توجه کرد توجه به الگوها و روش های ساخت و ساز در بافت موجود و پیرامونی پیاده راه، توجه به زیرساخت های موجود با در نظر گرفتن توسعه آتی و چشم‌اندازهای بصری،  طراحی بدنه پیاده راه همسان با بنا های همجوار و خط آسمان و اقلیم و تغییرات آن، طراحی اجزای محدوده پیاده و استفاده بهینه از دور طبیعی با توجه به نوع اقلیم، استفاده از مواد و مصالح بومی و همساز با جزئیات پیاده راه ها،  توجه به چشم انداز های طبیعی و مصنوعی که در بحث لندسکیپ می تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد، 

این استاد دانشگاه تاکید کرد:  تمرکز خیلی بالا بر ویژگی محله های شهری، توجه به جداره ها و بحث زیبایی شناسی، استفاده ترکیبی از گیاه، آب و عناصر بومی و بحث حوزه های بهسازی نوسازی و بازسازی و همینطور مبلمان های پیشنهادی، توجه به معیارها و مقیاس های انسانی مراحل مکان‌یابی و طراحی جزئیات آن اثر و به حداکثر رساندن تنوع  کاربری ها در محدوده پیاده راه ها با رعایت اصل سازگاری و نهایتاً فاکتورهای دیگری که بشود به آنها اشاره کرد.                 
 
دکتر لطیفی ادامه داد: نکته ای که باید به آن توجه کرد، متاسفانه پیاده راه ها در ایران بدون اینکه نظر ذینفعان پرسیده شود که در واقع صاحبان واحدهای مسکونی و واحدهای تجاری هستند به عنوان پیاده راه انتخاب می شوند.  
 
این مدرس دانشگاه با اشاره به محل قرار گیری پیاده راه در میدان امام حسین و میدان بهارستان و اشکالات فنی و محیطی که در پی داشته است و نارضایتی ساکنان محل در پی اجرای این طرح گفت: متاسفانه این دو محل از تجارب بدی است که شهر تهران به خود دیده است و باعث نارضایتی کسبه شده و استقبال خوبی از آن به عمل نیامده که عملاً یک طرح تعجیلی بوده است.
 
لطیفی در ادامه افزود: این طرح باید در محلی صورت بگیرد که در واقع باعث رونق اقتصادی شود حضور پذیری را بیشتر کند و نه اینکه باعث سلب جمعیت شود.  
 
وی با اشاره به باغ سپهسالار که تجربه بسیار خوبی در پیاده راه سازی بوده است،گفت: خیابان سی تیر هم می‌تواند تجربه خوبی باشد که البته همچنان محل  تردد خودرو ها ست.  
 
مدرس دانشگاه علامه با اشاره به اینکه مثال های خوبی در دنیا وجود دارد که می توان به آنها اشاره داشت، اذان کرد: کشور فرانسه و هلند از مثال هایی ست که امر پیاده راه سازی در آن ها صورت گرفته و این ویژگی باعث شده که ما هم بتوانیم از تجارب این کشورها بهره برداری کنیم.  
 
30 میدان در دستور کار شهرداری برای پیاده راه سازی  
پیرامون پروژه پیاده راه سازی در تهران جعفری معاون فنی شهرداری تهران افزود: امر پیاده راه سازی در دستور کار شهرداری تهران است و حتی همایش پیاده روی در شهر که بر اساس آن چارچوبی برای توسعه فضای پیاده در شهر تبیین و تعیین شده است برگزار شد.  
 
وی در ادامه با اشاره به  پروژه هایی که در بحث پیاده راه سازی در شهرداری مطرح شده است، گفت: در واقع بحث پیاده محوری و کاهش حضور خودروها به نفع پیاده در دستور کار شهرداری بوده ودر پروژه میدان راه آهن  40 درصد فضای پیاده توسعه یافته و کیفی سازی شده و مسیر پیاده توسعه پیدا کرده است و همچنین  پروژه میدان منیریه و پروژه نیروی هوایی که در حال انجام کار است و تقریبا می توان گفت که 30 میدان تهران که در حال بازطراحی هستند و در نگاه جدید تمام توجه به موضوع پیاده محوری در شهر تهران مد نظر قرار گرفته است.
 
جعفری تصریح کرد: از طرفی پروژه های ساماندهی خیابان ولیعصر که در دهه گذشته انجام شده به مرور زمان آسیب هایی دیده که در دستور کار سازمان زیباسازی شهرداری تهران قرار گرفته تا  عملیات ترمیم در آن مکان انجام بگیرد.  
 
مدیر سازمان پیاده راه سازی پیرامون نارضایتی کسبه در میدان بهارستان گفت: کف سازی این محل توسط شهرداری منطقه 12 صورت گرفته و سازمان زیباسازی فقط در بحث جداره ها کار کرده است.  
 
 وی همچنین افزود: طرح اصلی این میدان توسط سازمان زیباسازی تهیه شده وقرار بوده است که کل میدان بهارستان تبدیل به پیاده راه بشود و تغییرات ترافیکی در محورهای موازی با آن که محور انقلاب و خیابان امام خمینی بود قرار بود توسط معاونت ترافیک طرحهای بالادستی موضوع  پیاده محور شدن کامل خیابان بهارستان را در دستور کار قرار دهد.  
 
وی در ادامه خاطر نشان کرد: متاسفانه پیاده راه بهارستان به مرحله نهایی خود نرسید و در گام اول در منطقه 12 بخشی از میدان سنگ فرش شده که پیاده راه سازی به بخشهای دیگر این میدان هم برسد و در وهله اول از سنگ فرش هایی استفاده شده  که در ابتدا به کاهش سرعت خودروها منجر شود و گام های بعدی نیز در دستور کار شهرداری قرار گرفته است.
 

ارسال نظر
نام:
ایمیل:
* نظر:
برگزیده ها
پرده کعبه بالا کشیده شد/ تصاویر

پرده کعبه بالا کشیده شد/ تصاویر

این اقدام همه ساله در موسم‌هایی که جمعیت طواف‌کننده به اوج خود می‌رسد، انجام می‌شود و هدف از آن حفظ پرده کعبه مشرفه در برابر پاره شدن یا هرگونه آسیب است.
بزرگترین جشن گاوبازی سرزمین ماتادورها/ تصاویر

بزرگترین جشن گاوبازی سرزمین ماتادورها/ تصاویر

پیش از آغاز مراسم گاوبازی هزاران ماجراجویی که از سراسر دنیا خود را به میدان پلازا کونسیستوریال در شهر پامپلونا رسانده اند با جشن و پایکوبی و غرق شدن در شراب قرمز، خود را آماده می کنند تا با فرار کردن از برابر گاوهای وحشی خشمگین، از ماجراجویی و اضطراب و دلهره لذت ببرند.